SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy mówią dość pracy drenującej zdrowie fizyczne i psychiczne

Co drugi Polak posiadający pracę deklaruje, że rzuciłby ją, jeśli negatywnie wpływałaby na zdrowie fizyczne lub psychiczne - wynika z najnowszych badań serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

Article

Polacy pozostają mobilni zawodowo, a ponad co trzeci deklaruje, że aktywnie szuka nowej pracy. Najczęściej za nową pracą rozglądają się osoby młode, między 18. a 24. rokiem życia  (51 proc.).

Blisko co czwarty respondent rozglądający się za nowymi ofertami robi to, bo czuje się niedoceniony. Kolejne 17 proc. motywuje do zmiany zła atmosfera panująca w firmie. Pewną dozę optymizmu pozwala zachować fakt, że tylko 7 proc. badanych wskazuje na złe relacje z szefami jako kluczową przyczynę zmiany pracy.

Jesteśmy gotowi rzucić pracę, która wykańcza

Z badania Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy” wynika, że Polacy – przynajmniej na poziomie deklaracji – wykazują się stosunkowo dużą gotowością na porzucenie pracy, która wpływa na nich negatywnie. Najczęściej wskazywaną motywacją jest pogarszanie się zdrowia fizycznego. Byłoby ono przyczyną porzucenia pracodawcy przez połowę respondentów.

Tylko nieco rzadziej do rezygnacji z obecnego miejsca zatrudnienia skłoniłoby badanych pogarszające się zdrowie psychiczne, wskazywane przez 45 proc. respondentów. Odsetek w obu przypadkach jest znacznie wyższy, niż w przypadku pojawienia się wypalenia zawodowego. Ten aspekt skłoniłby do porzucenia pracy znacznie mniej, bo 27 proc. Polaków badanych przez Pracuj.pl.

Do porzucenia pracy w każdym z przypadków bardziej skłonni są mężczyźni. Pogarszające się zdrowie psychiczne i wypalenie zawodowe są natomiast motywacjami do rezygnacji nieco częściej dla osób w młodszym wieku. Wraz ze stażem pracy taka skłonność maleje.

Podobne proporcje dostrzec można także wśród Polaków, którzy są skłonni porzucić obecną pracę i zmienić ją na mniej płatną. Najczęściej motywacją jest pogarszanie się zdrowia fizycznego (45 proc.), nieco rzadziej wskazywano gorsze zdrowie psychiczne (42 proc.), a wyraźnie rzadziej wskazywane było wypalenie zawodowe (27 proc.).

- Interesujące jest, że według naszych badań Polacy nieco częściej są skłonni porzucić pracę, którą uważają za szkodliwą, nie posiadając żadnej alternatywy, niż zmienić ją na mniej płatną, ale gwarantującą lepszy balans. W obu przypadkach około połowy badanych byłoby gotowych podjąć decyzję o odejściu - mówi Agnieszka Bieniak, dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

Badanie Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy” zostało przeprowadzone w marcu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2128 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Polacy mówią dość pracy drenującej zdrowie fizyczne i psychiczne

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mihau
Najgorszy z tego jest " perdolnięty" przełożony.
odpowiedź
User
miś społeczny
Bardzo często przełożeni op...dalają podwładnych za własne wady. Np. przeklinanie w miejscach pracy. Kierownicy i brygadziści często używają przekleństw jako przecinki. Ale gdy szeregowy pracownik nie wytrzyma i podniesie głos w miejscu pracy, od razu jest na dywaniku. Doświadczyłem tego nie raz.
odpowiedź
User
TULIA
No ale jak praca nie jest ok to nie ma co - śa u nas agencje pracy takie jak OTTO work force i tam jest mnóśtwo pracy W KRAJU
odpowiedź