SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dmochowska z GUS: wzrost PKB w II kw w okolicach IV 2009 i I kw. 2010

Tempo wzrostu PKB w II kw. tego roku nie powinno odbiegać od zanotowanego w IV kw. 2009 r. i I roku bieżącego, uważa wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Halina Dmochowska. W tych okresach dynamika wzrostu gospodarczego wynosiła odpowiednio: 3,3 proc. i 3,0 proc..

Dmochowska z GUS: wzrost PKB w II kw w okolicach IV 2009 i I kw. 2010

"Widać wyraźne symptomy stabilnego wzrostu. Tak więc tempo PKB w II kw. br. nie powinno odbiegać od tego IV kw. 2009 i I w tym roku" - powiedziała Dmochowska na konferencji prasowej w piątek.

W ubiegłym miesiącu uważała natomiast, że "na podstawie dostępnych na dziś danych, osiągnięcie 3-proc. wzrostu PKB w II kwartale wydaje się trudne".

Wiceprezes GUS zwróciła jednak w piątek uwagę, że w czerwcu wyjaśniło się wiele ryzyk i niepewności związanych m.in. z powodzią oraz dużymi wahaniami sprzedaży detalicznej. Zauważyła, że widoczna jest wyraźnie wyższa dynamika w sektorze przemysłowym oraz budownictwie. Zaskakująco dobrze wygląda także sprzedaż detaliczna, która wzrosła w czerwcu o 6,4% r/r czyli wyraźnie powyżej oczekiwań.

"Nie możemy jednak podać dokładniejszych danych, ponieważ nadal czekamy na dane o finansach przedsiębiorstw, ich inwestycjach oraz inwestycjach sektora rządowego i samorządowego. To nadal pozostaje elementem ryzyka" - wyjaśniła Dmochowska.

Na początku czerwca wiceminister finansów Ludwik Kotecki szacował, że wzrost PKB w II kw. może utrzymać się na poziomie z kwartału pierwszego. W jego ocenie, zdecyduje o tym głównie poprawa w inwestycjach, które w I kw. wyglądały dość słabo.

Natomiast minister finansów Jacek Rostowski powiedział później, że wzrost PKB może wynieść w tym roku 3,5% (wobec 1,8% w ub.r.), a w przyszłym może okazać się jeszcze wyższy, jeśli nie przeszkodzi temu sytuacja na rynkach finansowych. Jednak w założeniach do przyszłorocznego budżetu zapisano poziom 3,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dmochowska z GUS: wzrost PKB w II kw w okolicach IV 2009 i I kw. 2010

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl