SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do 2022 roku roboty zlikwidują 75 mln miejsc pracy, ale stworzą 133 mln nowych

Postępująca dynamicznie robotyzacja w wielu gałęziach globalnej gospodarki sprawi, że w ciągu najbliższych lat maszyny zastąpią ludzi w wielu zadaniach - wynika z prognoz organizacji World Economic Forum. Według przewidywań analityków do 2022 roku roboty przyczynią się do likwidacji 75 mln miejsc pracy w takich zawodach jak księgowy, listonosz, robotnik przemysłowy czy sekretarka. Jednocześnie jednak robotyzacja ma stworzyć zapotrzebowanie na 133 mln pracowników w nowych specjalnościach, m.in. w obszarze programowania, analityki danych czy wsparcia klienta.

Article

World Economic Forum (WEF) to organizacja non-profit znana m.in. z organizacji corocznego Forum Ekonomicznego w Davos. Teraz opublikowano przygotowany przez ekspertów WEF raport dotyczący globalnego rynku pracy w nadchodzących latach.

Według analityków jednym z podstawowych trendów będzie postępująca robotyzacja kolejnych gałęzi światowej gospodarki, co z kolei będzie miało znaczące konsekwencje w strukturze zatrudnienia na całym świecie.

Zgodnie z prognozami do 2022 r. automatyzacja i wprowadzanie robotów do gospodarki przyczyni się do likwidacji 75 mln miejsc pracy. Roboty mają zastąpić ludzi w takich zawodach jak księgowy, listonosz, pracownik biurowy, kasjer czy robotnik przy taśmie produkcyjnej.

Analitycy uspokajają jednocześnie, że pomimo zniknięcia żywych pracowników na wielu stanowiskach robotyzacja będzie miała także pozytywny wpływ na rynek pracy, bowiem postępująca automatyzacja stworzy zapotrzebowanie na specjalistów w nowych dziedzinach.

Według ekspertów firmy będą poszukiwały coraz więcej osób na takich stanowiskach jak programista czy analityk danych, a także w zawodach wymagających umiejętności nie posiadanych przez roboty – tutaj wymienia się m.in. pracowników działów wsparcia klientów czy nauczycieli.

W sumie, jak przewiduje raport WEF do 2022 r. robotyzacja wpłynie na stworzenie 133 mln nowych miejsc pracy.

Dołącz do dyskusji: Do 2022 roku roboty zlikwidują 75 mln miejsc pracy, ale stworzą 133 mln nowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciek
To jaki sens tworzyć roboty, przez które człowiek musi pracować więcej?

Człowiek tworzy nowe wynalazki, żeby ułatwić sobie życie. A tu się okazuje, że będzie większe zapotrzebowanie na prace.
Kiedy powstaną maszyny, dzięki którym będzie można pracować o połowę mniej?
odpowiedź