SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do PIT-11 nie można wpisać dowolnych danych

Ciąg znaków 9999999999 zamiast numeru PESEL oraz data urodzin 1 stycznia 1910 r. jako sposób na wypełnienie zeznania, do którego przedsiębiorcy brakuje danych? Zdaniem fiskusa to nie jest dobra droga. Tak zdecydowała izba skarbowa w odpowiedzi na pytanie, jak przekazać środki po zmarłej pracownicy jej zaginionemu mężowi.
 

fot. Shutterstock.comArticle

Dla pracodawcy śmierć pracownika to nie tylko tragedia, ale także konieczność dokonania rozliczeń. Może się okazać, że zmarłemu należą się środki za niewykorzystany urlop czy różnego rodzaju wyrównania. Takie pieniądze trzeba wypłacić osobom, które są do ich odbioru uprawnione. Ale czasem stwarza to poważne problemy.

Kłopot z zaginionym mężem
Zmarła pracownica firmy. Po sprawdzeniu okazało się, że należy się jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop, zasiłek chorobowy oraz odprawa pośmiertna.

Zmarła pozostawiła pełnoletnie dzieci, które jednak nie spełniały warunków koniecznych, aby im te środki wypłacić (decydują tutaj przepisy o rentach rodzinnych). Jednak okazało się, że zmarła była zamężna i mąż spełniał warunki, aby otrzymać zaległe środki.

Tyle że pojawiły się problemy – zmarła nie utrzymywała ze swoim mężem żadnych kontaktów. Podobnie dzieci. W rezultacie mąż nie stawił się osobiście po odbiór pieniędzy a spółka, która powinna je wypłacić, nie miała żadnych danych, koniecznych do przekazania środków oraz do wypełnienia PIT-11, który trzeba przesłać do urzędu skarbowego w razie wypłaty środków.

W tej sytuacji firma zdecydowała się, aby wyodrębnić należne mężowi środki z majątku firmy. Jak wynika z wniosku, firma „postawiła je do dyspozycji” męża, choć nie jest jasne, jak tego dokonała. Mało tego, przesłała fiskusowi zeznanie PIT-11. Problem braku numeru PESEL rozwiązała, wpisując w odpowiednim miejscu ciąg znaków 9999999999, zaś kwestię brakującej daty urodzenia załatwiła poprzez wpisanie daty 1 stycznia 1910 r.

A następnie przedstawiciele spółki spytali Izbę Skarbową m.in. o to, czy zrobili dobrze, naliczając podatek od „postawionych do dyspozycji” pieniędzy w taki sposób, jakby był to przychód z praw majątkowych, oraz czy właściwie wypełnili formularz PIT-11.

Podatek tak, ale rozliczenie już niekoniecznie
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 14 czerwca 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-231/16/MK) uznała, że naliczenie podatku jak od przychodów z praw majątkowych było właściwym posunięciem. Kodeks pracy (art. 631 § 2) mówi bowiem właśnie o prawach majątkowych ze stosunku pracy.

Ale izba skarbowa uznała, że nie kiedy nie ma możliwości uzyskać informacji o pobycie osoby uprawnionej, kiedy nie da się uzyskać numerów PESEL czy NIP, wówczas nie wystawia się informacji PIT-11. A to dlatego, że płatnik nie może takiej informacji dostarczyć uprawnionej osobie, nie można także – jak czytamy w interpretacji – ustalić właściwego w danej sytuacji urzędu skarbowego.

W tej sytuacji nie można postąpić tak, jak zrobiła firma, i złożyć formularza z fikcyjnymi danymi tylko po to, aby wykonać ustawowy obowiązek przesłania PIT-11.

Urzędnicy dodali jednak, że firma była zobowiązana naliczyć podatek wyłącznie od ekwiwalentu za urlop oraz od zasiłku chorobowego. Odprawa pośmiertna – zastrzegli – jest z podatku zwolniona.


Marek Siudaj, Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do PIT-11 nie można wpisać dowolnych danych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl