SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do ZUS przez Internet

Płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż 5 osób - od 1 kwietnia 2003 r.

Płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż 5 osób - od 1 kwietnia 2003 r. zobowiązani są do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS (nie dotyczy to dokumentów ZUS ZPA i ZUS ZFA w trybie zgłoszenia oraz ZUS ZIPA).
Na wniosek płatnika rozliczającego składki za więcej niż 5 osób i mniej niż 21 osób, ZUS wyraża zgodę na przekazywanie dokumentów w formie papierowej, tj. sporządzonych na formularzach dostępnych w terenowych jednostkach ZUS lub jako wydruki z aktualnego programu informatycznego udostępnianego przez Zakład, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące od dnia wejścia w życie tego obowiązku (tj. nie dłużej niż do 30 czerwca 2003 r.). Za równoznaczne ze złożeniem takiego wniosku i wyrażeniem zgody przez ZUS należy traktować fakt przekazywania - po 31 marca 2003 r. - przez płatnika rozliczającego składki za więcej niż 5 a mniej niż 21 osób - dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS nadal w formie papierowej. Tryb ten może być jednak stosowany nie dłużej niż do 30 czerwca 2003 r.

W uzasadnionych przypadkach ZUS może zwolnić płatnika składek rozliczającego składki za więcej niż 5 osób z obowiązku elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych. Pozwoli to Zakładowi na uwzględnienie wniosków tych płatników składek, dla których wywiązanie się z obowiązku elektronicznego przekazywania dokumentów jest niemożliwe, np. z powodu braku na danym terenie odpowiednich łączy.

Przy ustalaniu obowiązku przekazywania dokumentów w formie elektronicznej należy brać pod uwagę liczbę osób, za które płatnik zobowiązany był w danym miesiącu kalendarzowym rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i/lub ubezpieczenie zdrowotne, tj. za które zobowiązany był złożyć tzw. składkowe imienne raporty miesięczne. Osobę, za którą płatnik składa dwa lub więcej raportów składkowych za dany miesiąc, należy liczyć jako jednego ubezpieczonego.

Płatnik składek, który zobowiązany jest przekazywać do ZUS dokumenty poprzez teletransmisję danych, zobowiązany jest przekazywać w formie elektronicznej dokumenty zgłoszeniowe (z wyjątkiem dokumentów ZUS ZPA i ZUS ZFA w trybie zgłoszenia oraz ZUS ZIPA), rozliczeniowe i inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych oraz zmiany i korekty dokumentów. Wobec powyższego, jeśli płatnik rozlicza składki za więcej niż 5 osób, a więc ma obowiązek przekazywać dokumenty w formie elektronicznej, to wszystkie ww. dokumenty ubezpieczeniowe powinien przekazywać w tej formie. Dotyczy to również dokumentów korygujących, składanych za okresy wcześniejsze (np. za rok 1999, 2000 itd.).

Płatnik składek, wobec którego powstał obowiązek teletransmisji danych, a który w jednym z kolejnych miesięcy z uwagi np. na zmniejszenie zatrudnienia, zobowiązany jest do rozliczenia składek za mniej niż 6 osób, uprawniony jest do przekazania dokumentów w formie papierowej, tj. sporządzonych na formularzach dostępnych w terenowych jednostkach ZUS lub jako wydruki z aktualnego programu informatycznego udostępnianego przez Zakład.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do ZUS przez Internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl