SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dobra sytuacja makroekonomiczna Polski. Martwi jedynie przedłużająca się deflacja

Zdaniem prof. Jerzego Osiatyńskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, sytuacja makroekonomiczna Polski jest ustabilizowana. Jedynym zmartwieniem rządzących i ekonomistów może być utrzymujący się dłużej niż oczekiwano spadek cen.

Jerzy OsiatyńskiArticle

– Moim zdaniem mamy bardzo dobrą sytuację. Oczywiście zawsze mogłaby być lepsza, ale wskaźniki wzrostu za IV kw. sięgające 3,9 proc. to jest jeden z najlepszych wyników w krajach Europy i Unii Europejskiej – mówi prof. Jerzy Osiatyński, członek RPP.

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego polska gospodarka urosła w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 3,9 proc. wobec tego samego kwartału roku poprzedniego. W całym roku PKB zwiększył się o 3,6 proc. Dokładniejsze dane dotyczące IV kwartału GUS opublikuje 29 lutego.

– Mamy przy tym, może niestety, przedłużający się okres deflacji. To dotyczy nie tylko tych czynników, na które bank centralny nie ma żadnego wpływu, lecz także zależy od ceny ropy i gazu oraz zmiany cen po wyłączeniu cen nośników energii i żywności. Znowu mamy stagnację cen, bardzo daleko od celu inflacyjnego – mówi prof. Jerzy Osiatyński.

W styczniu ceny spadły o 0,7 proc. rdr. i był to spadek mocniejszy niż w listopadzie i grudniu (odpowiednio -0,6 proc. i -0,5 proc.), choć ekonomiści od miesięcy wieszczą koniec deflacji. W dodatku spadek ten nastąpił pomimo niskiej bazy – w styczniu 2015 roku deflacja wynosiła 1,4 proc. względem pierwszego miesiąca poprzedniego roku. Optymizmem nie napawa także wskaźnik inflacji bazowej (bez cen energii i żywności, które ciągnęły w dół średnie ceny koszyka dóbr). W grudniu wyniósł on 0,2 proc. rdr., podobnie jak w listopadzie. Sięgnąć 1 proc. po raz ostatni udało się w czerwcu 2014 r.

– Mamy także, przy stosunkowo wysokim wzroście, dobrą sytuację w bilansie płatniczym, zwłaszcza w bilansie handlu zagranicznego. Saldo usług od lat mamy dodatnie, ale mamy teraz także dodatnie saldo w obrotach towarowych. Co jest ważne, w tych obrotach eksportowych coraz większą rolę odgrywają towary przetworzone –  podkreśla Osiatyński.–  Co prawda, jest tam duży udział przetworzonych artykułów żywnościowych, ale wolelibyśmy może, żeby było więcej sprzętu elektronicznego, gdzie jest większa wartość dodana. To wszystko jedno. Trzeba się cieszyć z tego, że ta przetworzona żywność znajduje rynki zbytu.

W 2015 roku polski eksport liczony w złotych oraz euro wzrósł o 7,8 proc. i wyniósł 178,7 mld euro. Import wzrósł o 3,9 proc. do 175 mld euro. Wkład eksportu netto do PKB wyniósł w 2015 roku 0,3 pkt proc, a nakłady brutto na środki trwałe dołożyły do wzrostu 1,2 pkt proc.

– Odnotowujemy także istotny wzrost w artykułach inwestycyjnych. To są dobre wiadomości od strony makro. W każdym razie na krótką metę ta sytuacja jest ustabilizowana – podkreśla Osiatyński. – Zobaczymy, co się będzie działo w dłuższej perspektywie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dobra sytuacja makroekonomiczna Polski. Martwi jedynie przedłużająca się deflacja

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lucas
W całej UE panuje deflacja, to nie tylko nasz problem ale i całej unii.
odpowiedź