SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dofinansowanie tylko tunerów z DVB-T2/HEVC? „To skierowanie kapitału do Azji”

Rząd chce dofinansować zakup tunerów do naziemnej telewizji cyfrowej w związku ze zmianą standardu na DVB-T2/HEVC. Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik przekonuje Wirtualnemedia.pl, że polskie PKB wzrosłoby, gdyby dofinansowano także telewizory.

Article

W II kwartale br. dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Nie obejmie ona odbiorców korzystających z sieci kablowych i platform satelitarnych. Ponad 2 mln gospodarstw domowych odbierających telewizję drogą naziemną musi jednak kupić nowy telewizor lub tuner. Na ten drugi będzie można uzyskać świadczenie w wysokości 100 zł.

Czytaj także: Rządowy program „Dekoder Plus”? „To wsparcie dla TVP”

Jak będzie można uzyskać dofinansowanie?

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych - stwierdził minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera. - Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je - w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - dodał Cieszyński.

Zgodnie z założeniami ustawy - świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

KPRM informuje, że wnioskowanie o nowe świadczenie będzie bardzo proste. Do wyboru ma być kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika. Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie. Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 roku.

Czytaj także: Zmiana standardu telewizji naziemnej. 4 propozycje dla posiadaczy starszego sprzętu

„30 tysięcy osób zaangażowanych w produkcję telewizorów”

Niedawno Instytut Łączności zwrócił uwagę, że wymienione muszę być tylko najstarsze telewizory, czyli ponad 25-letnie. - Do odbioru telewizji DVB-T2 nie będą nadawać się odbiorniki kineskopowe oraz odbiorniki niewyposażone w złącze SCART. W praktyce chodzi o telewizory starsze niż 25 lat. Na rynku są dostępne dekodery (set-up-box) obsługujące takie złącze - poinformował Instytut Łączności.

Zupełnie inne stanowisko ma Związek Cyfrowa Polska, zrzeszający m.in. producentów telewizorów, takich jak Samsung, LG, Panasonic czy Sony (wszystkie z kapitałem azjatyckim). Zdaniem tej organizacji, dofinansowanie powinno objąć także, a może i przede wszystkim nowe telewizory. Dlaczego rząd powinien dofinansowywać także telewizory? - Argumenty przemawiające za dofinansowaniem zakupu telewizorów można podzielić zasadniczo na te dotyczące gospodarki oraz kwestie konsumenckie. Z punktu widzenia gospodarki dofinansowanie telewizorów oznaczać będzie wsparcie krajowego sektora produkcji TV, który jest największy w Europie, zatrudnia ponad 30 tys. osób i istotnie przyczynia się do budowy naszego PKB. Świadczenie dotyczące wyłącznie zakupu dekoderów oznacza z kolei skierowanie kapitału na rynki azjatyckie, gdzie powstają te urządzenia. W Polsce dekoderów nie produkujemy. Krajowemu sektorowi będzie łatwo odpowiedzieć na nagły skok zapotrzebowania, podczas, gdy rynek dekoderów może nie sprostać oczekiwaniom rynku, ponieważ na dotarcie kontenerów z tymi urządzeniami musimy w kraju czekać tygodniami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Dekodery rzadko pozwalają na korzystanie z HbbTV

Tunery do DVB-T2/HEVC rzadko pozwalają na dostęp do HbbTV. Przeważnie są to znacznie droższe niż kosztujące 100 zł sprzęty. Dostępna drogą naziemną telewizja hybrydowa po podłączeniu odbiornika do sieci umożliwia korzystanie z dodatkowych treści z wideo na żądanie, słuchanie radia lub przeglądanie bardziej szczegółowego programu telewizyjnego. Te dwie ostatnie funkcje wprowadził ostatnio w swoich aplikacjach Emitel.

Czytaj także: Nowy standard telewizji i dopłaty. „Kluczem telewizor, nie dekoder”

- Z punktu widzenia konsumenta z kolei dekoder nie stanowi kompletnego rozwiązania. Nie zapewnia dostępu do lepszej jakości obrazu i dźwięku oferowanych przez nowy standard sygnału, czy dodatkowych funkcji, takich jak telewizja hybrydowa HbbTV. Potencjał technologii może zostać w ten sposób zmarnowany. Trzeba niestety przypomnieć, że  segment sprzedaży dekoderów w kraju nadal toczy plaga nieuczciwych ofert. Konsumenci ryzykują zakupem urządzenia, które wymogów nowego standardu nie spełnią, mimo że projekt ustawy zakłada sankcje dla nieuczciwych sprzedawców. Ograniczenie mechanizmu dofinansowania wyłącznie do dekoderów oznacza w końcu ograniczenie wolnego wyboru konsumentów. Dlatego również we Francji i Wielkiej Brytanii dofinansowaniem objęto oba rodzaje urządzeń. Nadmienić należy, że rynek dekoderów cechuje się znacznie niższym progiem wejścia niż segment sprzedaży telewizorów, a zatem wdrożenie świadczenia w zaproponowanej formie może wiązać się z wyłudzeniem przez nieuczciwe podmioty środków przeznaczonych w ramach projektu na dofinansowanie zakupu odbiorników - zauważa prezes Związku Cyfrowa Polska.

Zobacz także: Nowy telewizor z DVB-T2/HEVC? Propozycje dla seniorów i oszczędnych

„Wymiana tylko dekodera sprzyja wykluczeniu cyfrowemu”

Kanownik zwraca uwagę, że wybór telewizora niekoniecznie musi być wysokim wydatkiem, a jeśli chodzi o funkcjonalność, to odbiorca zyskuje. -  W projekcie ustawy mowa jest o „dokumencie potwierdzającym przyznanie świadczenia”, czyli dokumencie elektronicznym, innymi słowy bonie. Warto, by wybrana forma realizacji dofinansowania była możliwie najbardziej odporna na wyłudzenia i zapewniała bezpieczeństwo konsumenta, szczególnie, gdy miałby on zostać wykorzystany na zakup dekodera. Telewizory dostępne są w zróżnicowanych segmentach cenowych dostosowanych do możliwości i potrzeb różnych odbiorców. Możliwy jest zakup telewizora już za kilkaset złotych. Warto informować konsumentów o stosunku korzyści do wydatku. Wydatek na dekoder wypada bowiem blado w porównaniu z inwestycją w odbiornik z wyświetlaczem (telewizor), gdy porównamy ich możliwości i wartość dodaną dla odbiorcy - tłumaczy szef Związku Cyfrowa Polska.

Zobacz także: Nowy telewizor z DVB-T2/HEVC? Propozycje dla młodych fanów streamingu

Na czym polega przewaga telewizorów z DVB-T2/HEVC nad tunerami? Chodzi o dostęp do HbbTV, czulsze tunery w telewizorach? - Telewizory gwarantują dostęp do korzyści płynących z nowego standardu sygnału NTC. Tuner podłączony do starego telewizora nie zapewnia odbioru obrazu i dźwięku lepszej jakości, ani dostępu do telewizji hybrydowej. Innymi słowy, wymiana wyłącznie dekodera sprzyja wykluczeniu cyfrowemu gospodarstwa i zatrzymuje je w erze poprzedniej technologii. Zakup tunera obarczony jest też większym ryzykiem dla konsumenta - argumentuje Kanownik.

Harmonogram zmian

W etapie pierwszym, który przewidziano na 28 marca 2022 roku przełączenie na standard DVB-T2/HEVC nastąpi w województwach dolnośląskim, lubuskim i w zachodniej części województwa wielkopolskiego.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że właśnie w regionie lubuskim najmniej gospodarstw domowych jest przygotowanych na zmiany.

25 kwietnia 2022 roku obejmą one większość województwa wielkopolskiego, a także województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, niemal całe pomorskie i północno-zachodnią część mazowieckiego.

23 maja 2022 roku do zmian dojdzie w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, podkarpackim, opolskim, śląskim i w południowej części województwa wielkopolskiego i na południu Mazowsza. Ostatni etap przewidziano na 27 czerwca 2022 roku. Obejmie centralną i północną część województwa mazowieckiego, województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.

Czytaj także:  W tym roku zmiana standardu telewizji naziemnej. 4 propozycje dla posiadaczy starszego sprzętu

Zmiany obejmą wszystkie multipleksy poza MUX-8. Tam przejście na DVB-T2/HEVC nastąpi w dalszym terminie. Harmonogram zmian widnieje na poniższej grafice, przygotowanej przez Emitela.

 

Dołącz do dyskusji: Dofinansowanie tylko tunerów z DVB-T2/HEVC? „To skierowanie kapitału do Azji”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Samotna
Wejdź na PUKACZU.PL i poznawaj laseczki z całego kraju!
odpowiedź
User
Gie
Czy TVP ogłaszało jakiś przetarg na zakup dekoderów które chcą wprowadzić? Czytałem że są jakieś opóźnienia ale nie widziałem informacji o przetargu na ich zakup? To skąd je będą mieć? Od instruktora narciarstwa?
odpowiedź
User
Xyz
Niestety TVP nie przygotowało swojego dekodera. Do wyłączenia pierwszych nadajników zostało 2 miesiące. Inni nadawcy też nic nie mają.
Tania przystawka chińska jest chwilowym rozwiązaniem. Jedynie Canal+ oferuje swój dekoder za rozsądną cenę, ale obsługa DVB-T2 zostawia wiele do życzenia.
odpowiedź