SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Domek z ogródkiem to marzenie wielu Polaków

Na wiosnę rusza znowu sezon budowlany, warto więc się przyjrzeć osobom, które planują takie inwestycje w najbliższej przyszłości.

Budowę własnego domu planuje 7% polskich gospodarstw domowych, to trochę mniej niż osób, które preferują zakup nowego mieszkania (10%). W przeciągu najbliższego roku plany te chciałoby zrealizować niecałe 3% ankietowanych. O budowie domu najczęściej zaczynamy myśleć po 25 roku życia (28% osób w wieku 25-29 lat), choć największy odsetek osób planujących taką inwestycję przypada na przedział wiekowy 31-39 lat (32%). Są to ludzie lepiej wykształceni – 38% legitymuje się wykształceniem wyższym, zajmujący atrakcyjne pozycje zawodowe takie jak: specjalista (12%), prywatny przedsiębiorca (11%) oraz kierownik/dyrektor/wolny zawód (11%).

Na swoją posesję, co nie jest zaskoczeniem, decydują się osoby o lepszej i bardziej stabilnej sytuacji finansowej oraz materialnej. Dochody netto 15% gospodarstw domowych planujących budowę domu są wyższe niż 4000 zł, a 34% wahają się w granicach 2200-4000 zł. 34% z nich na tygodniowe zakupy przeznacza więcej niż 200 zł, rachunki za telefon komórkowy jednej czwartej wynoszą ponad 100 zł, a 39% poprzez sprzedaż wysyłkową zakupiło produkty/usługi na kwotę wyższą niż 300 zł.

16,5% konsumentów ze skonkretyzowanymi planami budowlanymi deklaruje, że „starcza im na wszystko, bez specjalnego oszczędzania”. Kolejne 43% przyznaje, iż „żyją oszczędnie, ale starcza im na wszystko”.  18% ‘budowniczych’ posiada oszczędności, które pozwoliłby utrzymać się ich rodzinom bez żadnych dodatkowych wpływów przez 2-3 miesiące, zaś oszczędności 11% z nich zapewniłyby względny dobrobyt ich gospodarstwom przez okres powyżej roku.

Planujący budowę domu mieszkają zwykle w większych gospodarstwach domowych – rodzina 54% z nich liczy trzy-cztery osoby, natomiast 23% powyżej pięciu osób. Spora część z nich mieszka u rodziny (24%) lub wynajmuje mieszkania (8%), własne „M” posiada zaś ponad połowa (54%). W 18% gospodarstw domowych planujących budowę, mieszkają także osoby powyżej 60 roku życia, a tylko w 3,5% dorosłe dzieci z własną rodziną.

Największy odsetek osób planujących budowy domu (liczba osób deklarujących plan budowy w stosunku do liczby osób z powiatów, które wypełniły ankietę) znajdziemy w powiatach: ostrowskim i siedleckim, a także parczewskim, kozienickim i pułtuskim.

Dane pochodzą z najnowszej fali Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług Acxiom Polska (czerwiec 2005 rok). Próba badawcza wynosiła 23865 osób i obejmowała obszar całej Polski. W celu uzyskania reprezentatywności wyniki badania zostały poddane procedurze ważenia (tzw. ważona próba celowo-losowa). W powyższym materiale wykorzystano informacje na temat 1449 respondentów, którzy zadeklarowali plany dotyczące budowy domu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Domek z ogródkiem to marzenie wielu Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl