SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Była prezenterka TV Republika i TVP Info nowym ministrem kultury

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego ministrem kultury i dziedzictwa narodowego będzie Dominika Chorosińska (z domu Figurska) - od 2019 roku posłanka PiS, a wcześniej m.in. aktorka i prezenterka w Telewizji Republika oraz w TVP Info.

Dominika Chorosińska w Sejmie, fot. facebook.com/chorosinskaPLDominika Chorosińska w Sejmie, fot. facebook.com/chorosinskaPL

Dominika Chorosińska, tak samo jak pozostali ministrowie w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego, została zaprzysiężona przez prezydenta Andrzeja Dudę w poniedziałek po godz. 16:30. Objęła stanowiska ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczącej komitetu ds. pożytku publicznego.

Rząd Mateusza Morawieckiego w praktyce nie ma szans na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie, dlatego prawdopodobnie będzie działał jedynie dwa tygodnie. Każdemu ministrowi po odejściu ze stanowiska przysługuje odprawa wynosząca prawie 18 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego z ramienia Skarbu Państwa sprawuje nadzór właścicielski m.in. nad spółkami mediów publicznych: Telewizją Polską, Polskim Radiem, 17 regionalnymi rozgłośniami publicznymi i Polską Agencją Prasową.

Dominika Chorosińska w Sejmie, TV Republika i serialach

Dominika Chorosińska (z domu Figurska) jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości od jesieni 2019 roku. Została wówczas wybrana, startując z ostatniego miejsca na liście PiS w okręgu podwarszawskim. Uzyskała 9,6 tys. głosów. W wyborach w październiku br. oddano na nią prawie tyle samo głosów, zapewniając jej reelekcję.

Jesienią 2018 roku Chorosińska została wybrana z listy PiS do sejmiku województwa mazowieckiego.

 

Wcześniej przez kilka lat była związana z telewizją. Współpracowała z TV Republika, wiosną 2016 roku  zaczęła współprowadzić weekendowe wydania porannego programu „Polska na dzień dobry”. Jesienią 2017 roku na krótko dołączyła do grona gospodarzy „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” w TVP Info. Prowadziła też program „Moda na rodzinę” w TVP ABC, w 2007 roku wzięła udział w pierwszej edycji show „Jak oni śpiewają” w Polsacie.

Z zawodu Dominika Chorosińska jest aktorką, w 2001 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Występowała na deskach Teatru Polskim we Wrocławiu. Grała też w serialach, m.in. „M jak miłość” (w latach 2002-2009 wcielała się w Ewę, kochankę Krzysztofa Zduńskiego), „Barwy szczęścia”, „Pierwsza miłość”, „Gorący temat”, „Prawo Agaty”. Ma również na koncie role filmowe, m.in. w „Smoleńsku”, „Procederze” i „W dół kolorowym wzgórzem”.

W 2016 roku Chorosińska razem z mężem byli ambasadorami Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Rok później wystąpiła w spocie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Dobra szkoła”.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego: wszyscy ministrowie

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego pozostanie kilka osób z poprzedniego gabinetu. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostał Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg będzie natomiast szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resortem rodziny i polityki społecznej pokieruje natomiast działaczka społeczna, od 2019 r. przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska. Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiadał dotąd za resort ds. Unii Europejskiej, stanie na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szefem MSWiA został natomiast Paweł Szefernaker, który był dotąd wiceministrem.

Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych została Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem edukacji i nauki został Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego. Resortem finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w latach 2019-2020 już stała na czele resortu.

Szefem resortu infrastruktury będzie Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanęła na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęła dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka, a polska szpadzistka, była mistrzyni Europy i świata Danuta Dmowska-Andrzejuk pokieruje pracami resortu sportu i turystyki.

Szefem resortu sprawiedliwości został były wiceminister Marcin Warchoł. Ministrem zdrowia została Ewa Krajewska, która od 2021 r. była Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM - najpierw jako dyrektor Departamentu Instrumentów Rozwojowych, a od 2021 r. jako wiceszefowa. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

W nowym rządzie nie ma natomiast ministra cyfryzacji. Poprzednio, od kwietnia ub.r., stanowisko to zajmował Janusz Cieszyński.

Dołącz do dyskusji: Była prezenterka TV Republika i TVP Info nowym ministrem kultury

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
To wyglada na nieśmieszny program satyryczny...
odpowiedź
User
Gal
Zagrała w filmie "Smoleńsk", to chyba wystarczające kwalifikacje na ministra... sorki... ministrę kultury. Chaciaż coś mi mówi, że teraz na tym stanowisku lepiej by sprawdził się linoskoczek.
odpowiedź
User
md
Widać, że dużo je.
odpowiedź