SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dominika Kulczyk chce kupić Festiwal Malta. „Idealnie wpisuje się w naszą strategię działań”

Dominika Kulczyk ma w planach zakupić Festiwal Malta - flagowy projekt kulturalny Poznania. - Kiedy usłyszałam o kłopotach festiwalu, decyzja mogła być tylko jedna. Polska i mój Poznań nie mogą stracić Malty, a Malta nie może stracić Michała Merczyńskiego - komentuje Kulczyk.

Festiwal Malta; fot. Maciej ZakrzewskiArticle

Festiwal Malta to projekt kulturalny Poznania, przyciągający twórców związanych ze sztuką, teatrem, muzyką i literaturą z całego świata. W tym roku odbyła się jego 33. edycja. Od kilku lat festiwal przeżywa kryzys. Problemy zapoczątkowały wydarzenia sprzed 10 lat, kiedy to jeden z koncertów został odwołany z powodu wady konstrukcyjnej sceny. Wykonawca otrzymał honorarium, a publiczność zwrot pieniędzy za bilety. Rozpoczął się wieloletni kosztowny proces z firmą obsługującą festiwal od strony technicznej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Narastające długi, pandemia uniemożliwiająca organizowanie wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności oraz wojna w Ukrainie sprawiły, że organizująca festiwal Fundacja Malta znalazła się w trudnej sytuacji. Michał Merczyński - inicjator, organizator i wieloletni dyrektor imprezy - w lipcu br. pożegnał się z festiwalem w dotychczasowej roli.

- Festiwal Malta to setki wydarzeń artystycznych z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli świata kultury. Gościli u nas nobliści Olga Tokarczuk, John Maxwell Coetzee i Orhan Pamuk, występowali m.in. Goran Bregović, Buena Vista Social Club i Radiohead. Rangę przedsięwzięcia potwierdzają przyznane mu nagrody, w tym EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe, którą Malta Festival Poznań został w 2016 roku nagrodzony jako jeden z 12 na 1200 festiwali ubiegających się o to prestiżowe wyróżnienie. Otrzymaliśmy tę nagrodę jako pierwsi w Polsce - wspomina Magdalena Sroka, pełnomocniczka Malta Festival.

Festiwal przejmie Dominika Kulczyk?

W związku z kłopotami festiwalu i decyzją Prezydenta Poznania, który odmówił ratowania Malty, do rozmów o zakupie marki festiwalu włączyła się Dominika Kulczyk.

- Taka pomoc może pozwolić na kontynuację przedsięwzięcia, którego przyszłość stała pod znakiem zapytania i umożliwić dalszą pracę na rzecz Malty jej twórcy - Michałowi Merczyńskiemu. Jeśli dojdzie do finalizacji procesu, festiwal zyska nową formułę. Pod okiem Dominiki Kulczyk w centrum uwagi artystów i publiczności znajdą się kobiety - ich sztuka i bliskie im tematy - informuje Kulczyk Foundation.

- Malta Festival to wielki wspólny spektakl, przeżycie zarówno dla artystów, jak i dla publiczności, wolontariuszy i całej społeczności Maltańskiej. Przerwanie tej tradycji, byłoby ogromną stratą, nie tylko dla Poznania. Deklaracja Dominiki Kulczyk jest bardzo ważna - dodaje Michał Merczyński

Festiwal Malta postawi na kobiety

Jeśli prawa do organizacji festiwalu odkupi spółka z grupy Dominiki Kulczyk, w centrum uwagi artystów i publiczności znaleźć się mają kobiety - ich sztuka i bliskie im tematy.

- Jeśli wierzymy, że kultura i sztuka zmieniają rzeczywistość - a właśnie zmiana rzeczywistości kobiet jest moim celem i celem Kulczyk Foundation, którą kieruję - to zaangażowanie w Festiwal Malta idealnie wpisuje się w naszą strategię działań. Poprzez organizację festiwalu, który miałby za zadanie wzmacniać kobiety, wskazywać na ich problemy, promować równowagę w podejściu do kobiet i mężczyzn i budować harmonię pomiędzy tymi dwoma światami, będziemy w stanie sukcesywnie poprawiać sytuację kobiet i zmieniać podejście mężczyzn - tłumaczy swoją decyzję Dominika Kulczyk.

Jak zapewnia Michał Merczyński, zmiana organizatora to najlepsze, co mogłoby się przydarzyć festiwalowi. - Świat się zmienia i czas na to, żeby Malta też się zmieniła. Nowa formuła może otworzyć nową perspektywę, ale przecież Malta Festival zawsze miał ambicje wyznaczania trendów w sztuce. Fundament pozostanie niewzruszony, a jest nim wysoka jakość artystyczna prezentowanych dzieł - mówi Merczyński.

Dołącz do dyskusji: Dominika Kulczyk chce kupić Festiwal Malta. „Idealnie wpisuje się w naszą strategię działań”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl