SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dorota Gawryluk na prezydenta? Prezes Polsatu komentuje

Podczas konferencji Grupy Polsat Plus padło pytanie o możliwy start w wyborach prezydenckich Doroty Gawryluk. - Plotek nie komentujemy. Jeśli będzie o czym informować, to dowiecie się Państwo od nas - stwierdził Piotr Żak, p.o. prezes Telewizji Polsat. Zbiegło się to ze zmianą nazwy i zakresu działalności stowarzyszenia, na którego czele stoi dziennikarka.

Od kilku miesięcy pojawiają się doniesienia medialne o możliwym udziale w wyborach prezydenckich Doroty Gawryluk. Ostatnio sama zainteresowana pojawiła się na dyskusji o mediach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - Czy każdy kto chciałby żyć w lepszej Polsce musi od razu być kandydatem w wyborach? Nie sądzę. I nie myślę o kandydowaniu. Widzę jednak, że inni myślą za mnie! Śmieję się z tego, nie wszyscy się śmieją. Jak tak dalej pójdzie, to może faktycznie powinnam się zastanowić? Jeśli to mi zaświta w głowie natychmiast poinformuję! Na razie wierzę, że udaje mi się wiele zrobić tu gdzie jestem. Staram się, żeby w moim programie udawało się rozmawiać bez agresji o lepszej Polsce. I będę to robić dalej - napisała później na Instagramie.

Wypowiedź ta zbiegła się z doniesieniami Wirtualnej Polski. Dziennikarze Polsatu w anonimowych rozmowach żalili się portalowi, że nie chcą być częścią sztabu wyborczego. Choć Gawryluk pod koniec 2023 roku przestała być szefową pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat (zastąpił ją Piotr Witwicki), to nadal kilka razy w tygodniu prowadzi program informacyjny „Wydarzenia”. Dwie dekady temu za brak jednoznacznej deklaracji w sprawie wyborów prezydenckich Tomasz Lis został zwolniony z „Faktów” TVN.

„Jesteśmy uznawani za najbardziej obiektywną stację telewizyjną”

Jeden z dziennikarzy zapytał menadżerów Grupy Polsat Plus czy rozmawiali z dziennikarką i czy dalej powinna ona prowadzić „Wydarzenia”. - My jako telewizja absolutnie podtrzymujemy nasze zobowiązania rzetelności dziennikarskiej. Potwierdziliśmy to też w oświadczeniu pana przewodniczącego rady nadzorczej. Przypominam, że od dłuższego czasu jesteśmy uznawani za najbardziej obiektywną stację telewizyjną i taką chcemy pozostać. Plotek nie komentujemy. Jeśli będzie o czym informować, to dowiecie się Państwo od nas – odpowiedział Żak, prywatnie syn Zygmunta Solorza, założyciela Polsatu.

Rozmówcy WP podejrzewają, że to nie sama Gawryluk stoi za pomysłem kandydowania, tylko właśnie Solorz. Perspektywa dodatkowej kandydatki w wyborach prezydenckich może być elementem presji na rząd Donalda Tuska, z którymi Grupa Polsat Plus chce prowadzić interesy. Sam premier w czwartek wieczorem nie chciał komentować możliwego startu Gawryluk - Nie będę tego komentował, każdy ma prawo kandydować - mówił Tusk w TVP Info.

Pod koniec ub.r. Gawryluk objęła nowoutworzone stanowisko dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych w Grupie Polsat Plus i Telewizji Polsat. Do jej obszaru odpowiedzialności należy też serwis streamingowy Polsat Box Go. W styczniu dziennikarka została wiceprezesem Fundacji Polsat, a w marcu Gawryluk stanęła na czele Stowarzyszenia Program Czysta Polska, uruchomionego z inicjatywy Zygmunta Solorza pięć lat temu.

Stowarzyszenie pomoże w kampanii?

W czwartek Grupa Polsat Plus potwierdziła inne doniesienia WP. Stowarzyszenie Program Czysta Polska zmienia się w Stowarzyszenie Lepsza Polska. Od połowy marca w czwartki o 19.15 Polsat i Polsat News emitują program Gawryluk pod taką samą nazwą. Szersza formuła organizacji może ułatwić dziennikarce docieranie do potencjalnych wyborców.

- Zmiana związana jest ze skutecznym wypełnieniem celów przez Program Czysta Polska i decyzją o rozwoju i rozszerzeniu działalności. Lepsza Polska będzie zajmowała się ekologią, klimatem, transformacją energetyczną oraz rozwojem społecznym i gospodarczym Polski - tłumaczy w komunikacie nadawca.

Stowarzyszenie Lepsza Polska będzie realizowało swoje cele poprzez m.in. podejmowanie i promowanie inicjatyw społecznych, popularyzację wiedzy oraz wspieranie działań edukacyjnych, finansowanie kształcenia, wspieranie naukowców oraz przedsiębiorców, a także współpracę z władzami i instytucjami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Członkostwo w Stowarzyszeniu Lepsza Polska jest bezpłatne i nie są pobierane składki członkowskie.

- Jako Stowarzyszenie Program Czysta Polska głównie skupialiśmy się na edukowaniu i promowaniu działań proekologicznych, związanych z poprawą jakości powietrza i środowiska w Polsce. Te działania w dużym stopniu zrealizowaliśmy – w ostatnich  latach zdecydowanie wzrosła świadomość społeczeństwa Polski w zakresie ekologii, dbania o środowisko czy konieczności dokonania zielonej transformacji energetycznej – stwierdził Mirosław Błaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia, prezes Grupy Polsat Plus.

- Teraz chcemy rozwinąć i rozszerzyć naszą działalność publiczną i społeczną i zająć się kolejnymi ważnymi sprawami, tak aby Polska dla swoich obywateli była najbezpieczniejszym, najbardziej przyjaznym i najwygodniejszym, czyli po prostu najlepszym miejscem do życia na świecie - dodał  Błaszczyk.

Ogórek i Hołownia przetarli szlak

Jeśli Gawryluk wystartuje w wyborach prezydenckich, to nie będzie to pierwszy przypadek przejścia ze świata telewizji do polityki. W styczniu 2015 roku z pracy w TVN24 BiS zrezygnowała Magdalena Ogórek. Została wówczas kandydatką Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta. Historyk kościoła dystansowała się wobec postulatów SLD w wielu kwestiach. W głosowaniu uzyskała 2,38 proc. głosów. W 2016 roku rozpoczęła pracę w Telewizji Polskiej, kierowanej wówczas przez Jacka Kurskiego.

Lepiej w wyborach prezydenckich poradził sobie obecny marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który uzyskał 13,87 proc. głosów. Były wieloletni prowadzący „Mam Talent” na antenie TVN w sondażach razem z Rafałem Trzaskowskim, jest jednym z faworytów na wybory prezydenckie w 2025 roku. Nie będzie mógł wziąć w nich obecny prezydent Andrzej Duda. Prawo i Sprawiedliwość nie wyłoniło swojego kandydata.

Dołącz do dyskusji: Dorota Gawryluk na prezydenta? Prezes Polsatu komentuje

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PL
Zymut stwierdził że traci czas na humory Donalda i Jara i stworzy se swoją Anrzejową seterowaną za pomocą sznureczków od góry 😀
odpowiedź
User
qaa
A nie lepiej Waldusia z Kiepskich?
odpowiedź
User
bredny
Nadaje się bardziej niż ktokolwiek z PO ale i tak najlepszy wybór to Grzegorz Braun
odpowiedź