SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dorota Gawryluk bliżej startu w wyborach? Nastąpiła niespodziewana zmiana

Nie milkną plotki o kandydowaniu w wyborach prezydenckich znanej dziennikarki Polsatu. Dorota Gawryluk została niedawno prezesem Stowarzyszenia Program Czysta Polska, powołanego z inicjatywy Zygmunta Solorza. Niespodziewanie organizacja zmieniła nazwę na taką, jaką ma nowy program dziennikarki w Polsacie. 

Dorota Gawryluk, fot. Zuza Krajewska (materiały prasowe Polsatu) Dorota Gawryluk, fot. Zuza Krajewska (materiały prasowe Polsatu)

Nieoficjalne wieści na temat możliwego startu w wyborach prezydenckich Doroty Gawryluk pojawiają się w przestrzeni medialnej już od lutego. Dziennikarka w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” podkreślała co prawda, że nie ma takiego zamiaru, ale najnowsze wydarzenia z nią związane rzucają inne światło na tę deklarację. 

Według informacji pozyskanych przez Wirtualną Polskę Gawryluk została prezesem Stowarzyszenia Lepsza Polska.

Stowarzyszenie Lepsza Polska pomoże Gawryluk w wyborach?

Wbrew pozorom nie mamy tu do czynienia z nową organizacją, a nową wersją istniejącej już instytucji. W październiku 2019 roku Zygmunt Solorz-Żak powołał Stowarzyszenie Program Czysta Polska mająca na celu - jak czytamy w jego serwisie internetowym - “inicjowanie zmian, edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią, ochroną środowiska i poprawą jakości życia”.

Czytaj też: Polsat z telewizją śniadaniową trzy razy w tygodniu? “Pracujemy”

Dorota Gawryluk przyjęła rolę prezeski Stowarzyszenia Program Czysta Polska w połowie marca br., a pod koniec kwietnia zmieniono nazwę organizacji na Stowarzyszenie Lepsza Polska (do KRS wpisano to w zeszłym tygodniu), które odpowiada nazwie programu publicystycznego Doroty Gawryluk mającego swoją premierę w marcu. Akcja promocyjna przed startem formatu wywołała spore poruszenie, ponieważ stylistyka billboardów z Gawryluk była podobna jak plakatów z politykami kandydującymi w wyborach. Od teraz zaś nazwa Lepsza Polska będzie kojarzyć się nie tylko z programem Polsatu, ale też stowarzyszenia z Gawryluk na jego czele.

Średnia widownia trzech pierwszych odcinków programu Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” wyniosła 748 tys. osób w samym Polsacie, 259 tys. osób w Polsat News i 151 tys. na kanale Wydarzenia 24 (dane Nielsen Audience Measurement).

Dorota Gawryluk w nowej roli. Oto czym będzie zajmować się Lepsza Polska

Stowarzyszenie Lepsza Polska ma w dalszym ciągu promować transformację energetyczną i zachęcać do ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami. Oprócz tego będzie też jednak dążyć do “budowania społeczeństwa obywatelskiego”. Mowa także o “tworzeniu i zapewnieniu godnych warunków życia obecnym i przyszłym pokoleniom obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w bezpiecznym, zdrowym, ekologicznym i przyjaznym środowisku, w warunkach zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego”.

Jak podają źródła WP, zmiana nazwy to kolejny krok na drodze Doroty Gawryluk do startu w wyborach prezydenckich. Mowa nawet o “przymiarkach do budowania struktur”. Zdaniem części klasy politycznej dziennikarka może pójść podobnym tropem jak wcześniej Szymon Hołownia. Z tą różnicą, że pracownik TVN-u najpierw zajął 3. miejsce w wyborach prezydenckich, a następnie powołał “Stowarzyszenie Polska 2050”. Niedługo później z tej organizacji wyrosła partia polityczna obecna już w Sejmie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dorota Gawryluk nie zarządza już newsami w Polsacie

Z początkiem grudnia ub.r. Dorota Gawryluk przestała być w Telewizji Polsat dyrektorem pionu informacji i publicystyki (pełniła tę funkcję od 2018 roku), zastąpił ją Piotr Witwicki. Gawryluk objęła nowo utworzoną funkcję dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych w Grupie Polsat Plus i Telewizji Polsat

Polsat uzasadniał, że ta zmiana ma na celu „dostosowanie struktury Grupy do szybko zmieniającego się rynku mediów elektronicznych, w tym w szczególności telewizji i treści wideo”. W połowie stycznia Dorota Gawryluk została wiceprezesem Fundacji Polsat.

Z Telewizją Polsat Dorota Gawryluk jest związana od 1994 roku. Była reporterką newsową, wydawcą i producentem oraz przez lata główną prowadzącą „Wydarzenia”. W 2016 roku została szefową „Wydarzeń”, odpowiadała też za całą publicystykę Telewizji Polsat. 

Gawryluk prowadziła również wiele programów publicystycznych takich jak „Graffiti”, „Forum”, „Gość Wydarzeń”, „Prezydenci i Premierzy” oraz „Dorota Gawryluk Zaprasza".

Dołącz do dyskusji: Dorota Gawryluk bliżej startu w wyborach? Nastąpiła niespodziewana zmiana

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Zieeeeeew. Jej szanse wynoszą zero.
40 11
odpowiedź
User
AP
Nie jest to złym pomysłem. Nie są to duże nakłady ze strony stacji, a taka ą tematykę porusza się już wszędzie, więc dlaczego nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu i nie powodować szans twarzy stacji. Do czasu oficjalnej deklaracji to jest świetna promocja dla Polsatu. W mediach zewnętrznych przy spekulacjach, bezpłatna.
18 10
odpowiedź
User
AP
Nie jest to złym pomysłem. Nie są to duże nakłady ze strony stacji, a taka ą tematykę porusza się już wszędzie, więc dlaczego nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu i nie powodować szans twarzy stacji. Do czasu oficjalnej deklaracji to jest świetna promocja dla Polsatu. W mediach zewnętrznych przy spekulacjach, bezpłatna.
8 10
odpowiedź