SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

DPTG chce 165 mln zł od TPSA za 'brak płatności'

Spółka DPTG domaga się od Telekomunikacji Polskiej (TPSA) dodatkowych 280 mln DKK (ok. 165 mln zł) za "brak płatności", czyli niewypłacenie firmie odszkodowania zasądzonego przez Sąd Arbitrażowego w Wiedniu, poinformował GN Store Nord, który jest akcjonariuszem DPTG.

"W dniu 31 października DPTG złożyło dodatkowe roszczenie za straty, które wyniknęły z tego że TPSA nie zrealizowała wyroku Sądu Arbitrażowego z 3 września 2010 r., dotyczącego Fazy Pierwszej sporu między spółkami (okres 1994-poł. 2004)" - czytamy w komunikacie. Wysokość roszczenia została obliczona na podstawie średniego ważonego kosztu kapitału, który w przypadku DPTG wynosi 9,5%. Spółka deklaruje, że wartość roszczenia będzie aktualizowana do czasu, kiedy TPSA jej nie zrealizuje.

Spór między stronami powstał w 2001 r. na tle umowy zawartej w 1991 r. przez poprzednika prawnego TPSA, przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska Telegraf i Telefon, z DPTG (kontrolowaną przez GN Store Nord w 75% i TDC w 25%) w związku z interpretacją umowy dotyczącej sprzedaży i instalacji przez DPTG systemu światłowodowego o nazwie Linia Północ-Południe ("NSL").

Na początku września zeszłego roku Sąd Arbitrażowy w Wiedniu nakazał TPSA wypłatę odszkodowania w wysokości równowartości 1.568 mln zł. TPSA przyznała, że odszkodowanie jest wyższe o ok. 467 mln zł od utworzonej przez spółkę rezerwy. TPSA poinformowała później, że nie zamierza zapłacić tej kwoty i wykorzysta dostępne środki prawne, żeby podważyć wyrok. Obecnie strony czekają na decyzję austriackiego Sądu Handlowego.

Narastająco w I-III kw. 2011 roku TPSA miała 1.559 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 111 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 11.198 mln zł wobec 11.758 mln zł.

Dołącz do dyskusji: DPTG chce 165 mln zł od TPSA za 'brak płatności'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl