SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

DPTG rozpoczęło procedurę prawną przeciw TPSA w Wielkiej Brytanii

Duńska spółka DPTG rozpoczęła prawną procedurę przeciw Telekomunikacji Polskiej (TPSA) w Wielkiej Brytanii, poinformowała spółka GN Store Nord (główny akcjonariusz DPTG) w komunikacie. GN Store Nord deklaruje, że otrzymała z brytyjskiego sądu tymczasowy nakaz egzekucji.

DPTG rozpoczęło procedurę prawną przeciw TPSA w Wielkiej Brytanii

"W listopadzie 2010 r. DPTG rozpoczęło procedury przeciw TPSA w Holandii i Polsce. Wszczęte procedury są częścią inicjatyw, które DPTG podejmie, żeby pozyskać od TPSA sumę 2,9 mld DKK (ponad 1,5 mld zł), przyznane spółce przez sąd arbitrażowy jako odszkodowanie w pierwszej fazie sporu z TPSA" - czytamy w komunikacie.

Spór powstał w 2001 r. na tle umowy zawartej w 1991 r. przez poprzednika prawnego TPSA, przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska Telegraf i Telefon, z DPTG (kontrolowaną przez GN Store Nord w 75% i TDC w 25%) w związku z interpretacją umowy dotyczącej sprzedaży i instalacji przez DPTG systemu światłowodowego o nazwie Linia Północ-Południe ("NSL").

Na początku września Sąd Arbitrażowy w Wiedniu nakazał TPSA wypłatę odszkodowania w wysokości równowartości 1.568 mln zł. TPSA przyznała, że odszkodowanie jest wyższe o ok. 467 mln zł od utworzonej przez spółkę rezerwy. TPSA poinformowała później, że nie zamierza zapłacić tej kwoty w wyznaczonym terminie i wykorzysta dostępne środki prawne, żeby podważyć wyrok. Spółka złożyła pozew o unieważnienie decyzji arbitrów do sądu w Austrii. Jednocześnie 9 marca odbędzie się rozprawa w sądzie polskim o nadanie wykonalności decyzji.

W zeszłym tygodniu GN Store Nord poinformowało, że wartość roszczenia spółki DPTG wobec TPSA w tzw. "drugiej fazie" sporu obu firm wynosi 2,4 mld duńskich koron. Druga faza sporu dotyczy okresu od 2004 r.

TPSA ocenia, że ogłoszona w piątek wartość roszczenia firmy DPTG wobec niej nie jest uzasadniona. TPSA  wyraziła też zaskoczenie z faktu złożenia dokumentów do arbitrażu w momencie, gdy pierwsza decyzja arbitrów czeka na rozpatrzenie przez dwa sądy.

  • Więcej informacji:
  • DPTG
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: DPTG rozpoczęło procedurę prawną przeciw TPSA w Wielkiej Brytanii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl