SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Arkadiusz Jakubik: wykluczenie Dr Misio z festiwalu w Opolu to cenzura, teledysk do „Pisma” jest misyjny

Lider zespołu Dr Misio Arkadiusz Jakubik uważa, że cofnięcie grupie zaproszenia do koncertu Premier na tegorocznym festiwalu w Opolu to przejaw zwyczajnej cenzury. - W świetle ostatnich wydarzeń, kiedy to polityka zaczęła wygrywać z muzyką, nasz występ w Opolu i tak byłby niemożliwy. Sami byśmy się wycofali z tego koncertu - zaznaczył.

Arkadiusz Jakubik w teledysku "Pismo" Dr MisioArticle

Dr Misio został zakwalifikowany przez Telewizję Polską do koncertu Premier z piosenką „Pismo”, która miała premierę pod koniec kwietnia. Teledysk do utworu jest mocno antyklerykalny: muzycy są przebrani za księży, pokazywane są sceny spowiedzi, duchownym zarzuca się m.in. pazerność na pieniądze.

Listę wykonawców zakwalifikowanych do koncertu Premier podano 9 maja. Jednak w piątek redakcja festiwalu poinformowała, że cofnięto zaproszenie dla Dr Misio z uwagi na „nieemisyjny charakter oficjalnego teledysku piosenki ‘Pismo’”.

W tej sytuacji z koncertu wycofały się Kasia Popowska (wyjaśniła, że „muzyka i festiwale artystyczne powinny być ponad polityką. Żaden z artystów nie powinien być „karany” wykluczeniem z koncertu za własne poglądy”) oraz Kasia Cerekwicka („Ponieważ muzyka była i będzie dla mnie zawsze ‘ponad podziałami’, w obecnej sytuacji informuję o swojej rezygnacji z udziału w Opolskich Premierach” - uzasadniła).

Z kolei dziennikarz muzyczny Artur Orzech poinformował, że rezygnuje z prowadzenia koncertu. - Jeśli Arek Jakubik i Dr Misio odpadają z premier w Opolu, które mam prowadzić - to ja też. Dla mnie to właśnie była szansa na pokazanie dystansu. Skoro TVP zakwalifikowała i słusznie tę piosenkę, to pytam po cóż nagle wycofuje?!… Szala się przelała - stwierdził Orzech.

Arkadiusz Jakubik: to cenzura, ale w obecnej sytuacji i tak byśmy nie zagrali

Wokalista Dr Misio Arkadiusz Jakubik w sobotę na facebookowym fanpage’u zespołu przyznał, że był zaskoczony tym, że piosenka „Pismo” została zakwalifikowana przez TVP do opolskiego koncertu.

- Teledysk do piosenki miał premierę 27 kwietnia, a nominację do „Premier” otrzymaliśmy 9 maja. Podejrzewam, że organizatorzy festiwalu zobaczyli teledysk dopiero post factum i czekali tylko na pretekst, żeby nas się pozbyć. Nie najlepiej to świadczy o ich profesjonalizmie…:) - zażartował wokalista i aktor.

Jak zareagował na decyzję o wykluczeniu zespołu z koncertu? - Kamień spadł mi z serca. W świetle ostatnich wydarzeń, kiedy to polityka zaczęła wygrywać z muzyką, nasz występ w Opolu i tak byłby niemożliwy. Sami byśmy się wycofali z tego koncertu. Warto czasem spojrzeć w lustro bez obrzydzenia - opisał.

Jakubik nie zgadza się z oceną, że teledysk do „Pisma” nie nadaje się do pokazywania w telewizji. - Tyle tylko, że Dr Misio stał się ofiarą nie braku sympatii Jego Ekscelencji, tylko zwyczajnej cenzury. Nasz teledysk ma konkretny przekaz, który może niektórych uwierać, ale jest „emisyjny”, wręcz „misyjny” i szkoda tylko, że publiczna telewizja tego nie zauważyła - stwierdził.

 

Koncert Premier zaplanowano o godz. 22:40 w piątek 9 czerwca, pierwszego dnia festiwalu w Opolu. Pierwotnie oprócz Dr Misio, Kasi Cerekwickiej i Kasi Popowskiej zakwalifikowani do niego zostali Golec uOrkiestra („Hop na top”), Lanberry („Zagadka”), Monika Lewczuk i Antek Smykiewicz („Biegnę”), Pectus („Iluzja”), Kasia Popowska („Tyle tu mam”), Izabela Trojanowska („Skos”), Szymon Wydra („Dla Ciebie”), Zakopower („Było minęło”) oraz - na zasadzie „dzikich kart” przyznanych przez TVP z rekomendacji Polskiego Radia - Patrycja Zarychta („Uwolnij mnie”), NaVi („Teraz wiem”).

Kto jeszcze wycofał się z tegorocznego festiwalu w Opolu?

W środę z gościnnego udziału w koncercie jubileuszowym Maryli Rodowicz zrezygnowały Kayah i Katarzyna Nosowska.
W piątek z tego koncertu wycofał się zespół Audiofeels.
W piątek wieczorem swój koncert odwołała Maryla Rodowicz. „Atmosfera politycznego skandalu oraz dramat rodzinny” - uzasadniła.
W sobotę z występu na festiwalu zrezygnowali też Andrzej Piaseczny, Kasia Kowalska, Grzegorz Hyży i Michał Szpak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Arkadiusz Jakubik: wykluczenie Dr Misio z festiwalu w Opolu to cenzura, teledysk do „Pisma” jest misyjny

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jrslf
Dr Misio ma prawo zrealizować antyklerykalny klip, a telewizja ma prawo nie chcieć tego promować. To nie jest cenzura. Nagraj Pan klip/utwór naśmiewający się z Bar micwy, Ramadanu i zobacz reakcje. Do tego wykorzystanie dzieci w klipie. Czy Pan ma jakieś osobiste, bądź zasłyszane doświadczenia z KK mówiące o zawłaszczaniu pieniędzy przez duchownych?
odpowiedź
User
Popiół2015
NIE! Dla Cenzury, która jest nielegalna. Najlepiej jak w ciągu roku wróci mniejsze zło, czyli PO!!!
Jeśli nawet jest cenzura, to ciekaw jestem kiedy będzie można w mediach publicznie przeklinać.
odpowiedź
User
maniek
Dr Misio ma prawo zrealizować antyklerykalny klip, a telewizja ma prawo nie chcieć tego promować. To nie jest cenzura. Nagraj Pan klip/utwór naśmiewający się z Bar micwy, Ramadanu i zobacz reakcje. Do tego wykorzystanie dzieci w klipie. Czy Pan ma jakieś osobiste, bądź zasłyszane doświadczenia z KK mówiące o zawłaszczaniu pieniędzy przez duchownych?


A kto nie ma?
odpowiedź