SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Ipsos z exit poll w trzech miastach

W najbliższą niedzielę w kilku dużych miastach w Polsce odbędzie się druga tura wyborów na prezydentów miast. Badanie exit poll pracownia Ipsos przeprowadzi w Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie. Wyniki zostaną podane równocześnie w kanałach informacyjnych Polsatu, TVN i TVP tuż po zakończeniu głosowania w niedzielę o godz. 21.00. 

Urna wyborcza, fot. PAP/Darek DelmanowiczUrna wyborcza, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dyrektor operacyjny Ipsos Paweł Predko poinformował PAP, że w drugiej turze wyborów samorządowych instytut przeprowadzi badanie exit poll na zlecenie Polsatu, TVN i TVP. Stacje telewizyjne podzieliły się kosztami badania.

Exit pool Ipsos z trzech miast

Sondaż będzie przeprowadzony w trzech miastach – Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie. W każdym z nich instytut wylosował 50 lokali wyborczych oraz zaangażował 110 ankieterów do przeprowadzenia 5000 ankiet, po 100 na każdy z lokali. Jeśli w danym miejscu uprawnionych do głosowania będzie kilka tysięcy osób, to ankieterzy spytają co dziesiątą wyborczynię lub wyborcę o to, na kogo głosowali. Jeżeli lokal będzie przeznaczony tylko dla kilkuset uprawnionych, to na pytania ankieterów będzie odpowiadać ok. co trzecia głosująca osoba.

Predko wyjaśnił, że sondaż będzie prowadzony w trzech z sześciu miast objętych badaniem w I turze wyborów. Sondaże objęły wtedy również Warszawę, Katowice i Gdańsk, ale w nich prezydenci zostali wybrani 7 kwietnia.

Zobacz: Różnice między exit poll a oficjalnymi wynikami wyborów. “Nasze modele nie zadziałały tak, jakbyśmy sobie tego życzyli”

Po pierwszej turze wyborów samorządowych Ipsos przeprowadził exit pool przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

W drugiej turze wyborów samorządowych o fotel prezydenta Krakowa powalczą poseł KO Aleksander Miszalski i krakowski radny Łukasz Gibała. We Wrocławiu zmierzą się obecny prezydent Jacek Sutryk, wspierany przez PO i Nową Lewicę oraz posłanka Polski 2050 Izabela Bodnar. Z kolei w Rzeszowie kandydują obecny prezydent wspierany przez koalicję rządową - Konrad Fijołek i radny miejski z PiS Włodzimierz Szumny.

Dołącz do dyskusji: W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Ipsos z exit poll w trzech miastach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łysa kupa
Szkoda, że tylko 3 miasta.
odpowiedź