SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Drugi multipleks naziemny może ruszyć już w tym roku

Stacje Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, których kanały znajdą się na drugim multipleksie (MUX2) naziemnej telewizji cyfrowej, uzgodniły z Emitelem szczegóły umowy dot. powierzenia tej spółce funkcji operatora MUX2. Ruszyć on może jeszcze w tym roku.

Drugi multipleks naziemny może ruszyć już w tym roku

Strony uzgodniły, że umowa zostanie podpisana w momencie spełnienia wszystkich wymogów formalno-prawnych, definiujących programową zawartość MUX2. Jak informuje Emitel, podpisanie umowy przed 30 września 2010 roku pozwoli nawiązać do harmonogramu uruchomienia multipleksu drugiego cyfrowej telewizji naziemnej. Przewiduje on rozpoczęcie emisji już 30 września br. z nadajników w Zielonej Górze, Żaganiu, Poznaniu i Warszawie, czyli tam, gdzie obecnie jest prowadzona emisja testowa naziemnej telewizji cyfrowej przez Emitela. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu treści umowy, Emitel będzie mógł szybko ruszyć z budową sieci.

- Z nadawcami, których kanały utworzą drugi multipleks, współpracujemy od lat i należą oni do najważniejszych naszych klientów. Osiągnięte porozumienie sprawia, że, z rozpoczęciem prac czekamy już tylko na opublikowanie ogłoszeń, które sformalizują kształt MUX2. Dzięki temu jeszcze w tym roku do pierwszych widzów dotrze cyfrowy sygnał multipleksu drugiego – mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.

Proces zamówienia i instalacji nowych nadajników trwa minimum trzy miesiące, dlatego w lokalizacjach, gdzie nie ma obecnie prowadzonych testów, emisja MUX2 ruszy najwcześniej na przełomie grudnia i stycznia. Jak informuje Emitel, w sumie na przełomie roku może być wtedy 10 lokalizacji, skąd będą nadawane cyfrowe programy w ramach MUX2. Naziemna telewizja cyfrowa będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju.

W drugim multipleksie znajdzie się osiem stacji – oprócz Polsatu, TVN, TV 4 i TV Puls, każdy z tych nadawców umieści w nim po jeszcze jednym kanale. W przypadku TVN będzie to TVN 7, Polskie Media (nadawca TV 4) umieszczą na MUX2 kanał TV 6, zaś TV Puls planuje stworzyć dla naziemnej telewizji cyfrowej kanał TV Puls 2. Z kolei Polsat najprawdopodobniej udostępni przygotowywany kanał Polsat Sport News.

Do startu przygotowuje się także trzeci multipleks naziemny (MUX3), na którym znaleźć się mają kanały Telewizji Polskiej.  Uruchomiony on ma zostać 27 października, czyli zgodnie z harmonogramem. Wtedy MUX3 ruszy w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim (w każdym będzie je mogło oglądać co najmniej 58 proc. mieszkańców). Oprócz już istniejących stacji tematycznych TVP (TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia), na MUX3 telewizja publiczna może umieścić kanały, które chce dopiero uruchomić - TVP Seriale i TVP Parlament. Operatorem MUX3 także jest Emitel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Drugi multipleks naziemny może ruszyć już w tym roku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
realista
Wszędzie tylko się pisze może ruszyć.A morze jest szerokie i głębokie.Konkretów niestety nadal brak.
8 8
odpowiedź
User
albtraum
tylko pytanie kiedy te multiplexy zostaną uruchomione w całuj Polsce a nie tylko w Wawce???????
8 8
odpowiedź
User
sam
jest jeden konkret - mux3 rusza 27.10.2010. Co do mux2 konkretow nie widać.
8 8
odpowiedź
User
qla
A ja płacę abonament za radio i telewizję publiczną. Mój utrzymanek (szczególnie Telewizja Polska) otrzymuje ode mnie pieniądze, ale nie daje mi możliwości korzystania ze swojej produkcji bez dodatkowych kosztów. Czy tylko wielkie ośrodki mają taki przywilej? Dlaczego "prowincja" (Bydgoszcz, Toruń) mają czekać nie wiadomo jak długo na cyfrową telewizję naziemną?
Pozdrawiam
8 8
odpowiedź
User
Zwirek
Trzeba by być kretynem by przed świętami dać za darmo coś co można sprzedać z satelity w pakiecie z czymś co się i tak nie ogląda. Miałem telewizję N i musiałem mieć 3 pakiety wiec oglądałem czasem polskie seriale i wojna i pokój reszty nie da się oglądać posiadając więcej niż 30 % IQ
8 8
odpowiedź