SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dużo więcej teatru w Polskim Radiu

Polskie Radio wraca do tradycji teatru w eterze - zapowiada nowy szef Teatru Polskiego Radia, Krzysztof Zaleski.

„Chcę, by Teatr Polskiego Radia był domem polskich pisarzy. W doborze repertuaru decydować będzie kryterium jakości i wagi wypowiedzi. Naszym obowiązkiem jest ukazanie różnorodności literatury polskiej” – powiedział wczoraj Krzysztof Zaleski.
 
Polskie Radio zapowiada większa obecność słuchowisk i produkcji teatru radiowego.
 
Produkcji Teatru Polskiego Radia będzie można posłuchać w „Wieczorze z Jedynką” od poniedziałku do piątku o godz. 21.30. Prezentowane będą zarówno archiwalne jak i premierowe słuchowiska: poniedziałek – scena współczesna, wtorek – scena popularna – opowieści niezwykłe, niesamowite i te, które zdarzyć się nie mogły, środa – scena klasyki i poezji (scena wspomnień) adaptacje wielkiej literatury, czwartek – teatr faktu, scena sensacji piątek – scena uśmiechu.
 
Dodatkowo, w soboty emitowane będą słuchowiska edukacyjne, promujące indywidualne inicjatywy gospodarcze. Do poruszanych tematów nawiązywać będą porady oraz elementy informacyjne w audycjach ekonomicznych na antenie Jedynki.
Kontynuowana będzie też 50-letnia tradycja Polskiego Radia w produkcji powieści radiowych: „Matysiakowie” – sobota, godz. 13.05, „W Jezioranach Niedziela” – niedziela, godz. 13.05.
 
Od dwóch lat Program 1 proponuje słuchaczom specjalne przedstawienia z udziałem publiczności pt. „Teatr Polskiego Radia na żywo w Jedynce”. Spektakle odbywające się w studiu koncertowym będą emitowane są na antenie Programu 1 w specjalnym niedzielnym paśmie.
 
Najbliższy spektakl odbędzie się 9 października. Przedstawienie pt. „O szeleszcząca polska mowo” z udziałem m.in. Zbigniewa Zapasiewicza, Krzysztofa Wakulińskiego, nawiązywać będzie do obchodów Roku Języka Polskiego. 
 
W nowej ramówce Programu 1 znajdzie się specjalne pasmo: Jedynka familijna. Od poniedziałku do piątku nadawane będą słuchowiska dla dzieci: we wtorek i czwartek o godz. 19.40 oraz w poniedziałki, środy, piątki o godz. 19.45. „Dobranocki” poprzedzone będą elementami edukacji muzycznej i konkursami literackimi przeznaczonymi dla całych rodzin: dla dzieci, rodziców i dziadków.
 
W najbliższym czasie dzieci usłyszą takie opowieści jak m.in. „Rekreacja Mikołajka” w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, „Niezwykła wędrówka Ślimaka Lazura” wg Liliany Bardijewskiej, słuchowisko „Król nie może spać” Ławrynowicza, poznają przygody „Pucia” Krystyny Chołoniewskiej, a także „Marmisiów” Jerzego Niemczuka i „Pinokio” Carlo Collodiego.
 
Program 2
 
Na antenie Programu 2 słuchowiska Teatru Polskiego Radia gościć będą pięć razy w tygodniu: środa – filozoficzne rozprawy i przypowieści, czwartek – słuchowiska poetyckie, piątek – teatr radiowy w Polsce i na świecie: słuchowika pisarzy polskich i zagranicznych, sobota – dramat: adaptacje utworów scenicznych (klasyka i współczesność) oraz dużych powieści, niedziela – powieść: adaptacje prozy w odcinkach.
 
Dodatkowo w 2007 roku planowane jest zorganizowanie konkursu zamkniętego na słuchowisko – do udziału zaproszeni będą pisarze reprezentujący różne pokolenia.
 
Planowane jest również reaktywowanie przeglądów słuchowisk obcych radiofonii z możliwością zapraszania reżyserów  - w ubiegłych latach bywały m.in. przeglądy słuchowisk słowackich, słoweńskich, estońskich etc.
 
Trójka
 
Teatr Polskiego Radia wraz z Trójką przygotowują niespodziankę teatralną, która będzie miała, jak mówi dyrektor TPR Krzysztof Zaleski, „nieoczekiwaną formułę”.
 
Oczywiście Trójka nadal będzie czerpać z archiwum Teatru – „Powtórki z rozrywki” od poniedziałku do czwartku w godz. 22.30-23.00.
 
BIS Polskie Radio
 
Bardzo Inne Słuchowiska będą gościć na antenie BIS Polskiego Radia w każdą niedzielę o godz. 9.10 w audycji „Zygzak z kredką”.
 
Na antenie BIS Polskiego Radia można posłuchać też fragmentów książek w interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia.
 
Na spotkania z lekturami BIS PR zaprasza trzy razy w ciągu dnia: w paśmie dla najmłodszych o godz. 9.50, w paśmie popołudniowym o godz. 13.50 oraz w wieczornym – godz. 21.50.
 
Najbliższe plany: do 3 listopada: Tad Williams „Wojna kwiatów”, Marek Krajewski „Festung Breslau”, 2-20 października: Włodzimierz Dulęba „Jesień”, 23 października–3 listopada: Małgorzata Strzałkowska „Plaster czarownicy”.

Dołącz do dyskusji: Dużo więcej teatru w Polskim Radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl