SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaki telewizor kupić w związku ze zmianą formatu? Rady UOKiK

Już niebawem wielu Polaków korzystających z naziemnej telewizji może być zmuszonych wymienić telewizor w związku ze zmianą standardu na DVB-T2/HEVC. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przyłączył się do kampanii informacyjnej organizowanej przez Instytut Łączności. Urząd udzielił też kilku rad konsumentom.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa. Do pierwszych wyłączeń kanałów w starym standardzie DVB-T dojdzie już wczesną wiosną. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2.

Zobacz także: 27 czerwca zmiana standardu telewizji naziemnej na Podlasiu

Nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje.

Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień.

UOKiK apeluje, żeby osoby, które mają wątpliwości co do swojego telewizora lub tunera do cyfrowej telewizji naziemnej sprawdziły parametry sprzętu na instrukcji obsługi lub stronie internetowej producenta. Jeśli sprzęt nie jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC, to konieczny będzie zakup nowego telewizora lub zewnętrznego tunera.

„W trosce o dobro konsumentów włączam się w kampanię”

Niedawno ruszyła kampania społeczna Instytutu Łączności w sprawie DVB-T2/HEVC.

- Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych – stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jaki telewizor wybrać?

UOKiK apeluje, żeby kupując telewizor zapytać sprzedawcę lub sprawdzić czy sprzęt ten odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2, odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H), odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1. Urząd zwraca też uwagę, że osoby zainteresowane jakością 4K powinny sprawdzić czy telewizor spełnia wymogi odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10 oraz dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić sygnał

Krajowy Instytut Mediów prowadzi badania, które mają wykazać jak wielu Polaków jest przygotowanych na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej w II kwartale 2022 roku. Aż 2,27 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić nowy tuner.

- Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 proc. tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 proc. odbiera sygnał DVB-T2 HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie. Osoby starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych. 74 proc. ludzi odbierających sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji nie wie o planowanej zmianie. Nie jest to dramat. Mamy trochę czasu - mówił podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Zabraknie sprzętu?

Na temat zmiany standardu dyskutowali też eksperci podczas paneli dyskusyjnych na konferencji PIKE. - My od 5 lat robimy telewizory, które są gotowe na ten standard. Wiemy, że większość firm zrzeszonych w Cyfrowej Polsce, czyli w związku branżowym też co najmniej od 3 lat te rozwiązania ma i oferuje na rynku. Brakuje przetłumaczenia takim osobom jak moja 72-letnia mama w zmian w sposób niestraszący. Obecnie komunikacja wygląda tak: „Pani Aleksandro, w kwietniu 2022 będzie pani miała wyłączony telewizor. Nie będzie pani mogła oglądać swoich ulubionych seriali”. Można komunikować inaczej: „Przychodzi zmiana sygnału. W ramach tej zmiany sygnału treści będą w lepszej rozdzielczości, z wyższym HDR, będzie lepszy wybór, a wszystko zostanie ładnie i przyjaźnie podane z usługami OTT i już teraz, żeby nie kupować nowej technologii w panice, można się tym zainteresować” - zaproponował Grzegorz Stanisz, dyrektor sprzedaży i marketingu Działu RTV Samsung Polska.

Zdaniem menadżera, jeśli kampania społeczna nie przyspieszy, to wiosną może zabraknąć w sklepach sprzętu kompatybilnego z DVB-T2/HEVC. - W marcu, kiedy będzie pierwsze wyłączenie sygnału w DVB-T, w kwietniu, maju i czerwcu, kiedy będą kolejne wyłączenia, nastąpi skumulowanie całego zapotrzebowania. Wszyscy śledząc media wiemy, że chipsetów jest za mało, paneli jest za mało, stali jest za mało, kontenerowców także brakuje. Jeżeli już teraz, od IV kwartału b.r., nie zaczniemy wymieniać telewizorów na te gotowe na DVB-T2 z HEVC, budując wśród Polaków świadomość tej jakościowej zmiany, to może rzeczywiście dojść do małej katastrofy w kwietniu. Jeśli zrobimy to za późno, zapewne nie wszyscy, którzy będą chcieli kupić telewizory z DVB-T2 ( HEVC), będą w stanie wtedy je dostać. Jesteśmy w stanie współpracować z każdym nadawcą i zrobić coś fajnego, aby taka pani Ola Stanisz nie dzwoniła do mnie w panice w kwietniu mówiąc, że telewizor jej nie działa - alarmował przedstawiciel Samsunga.

Dołącz do dyskusji: Jaki telewizor kupić w związku ze zmianą formatu? Rady UOKiK

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Proszę najlepiej podać, który dekoder DVB-T2 odbierze TVP 4K i HbbTV? Chyba te zabawki za 100 zł mają problem z TVP 4K, a z kolei kombajny z tunerem satelitarnym i z DVB-T2 od 500 zł wzwyż nie wspierają naziemnego HbbTV.
odpowiedź
User
Czytelnik
Argumentacja P. Stanisz: "W ramach tej zmiany sygnału treści będą w lepszej rozdzielczości, z wyższym HDR, będzie lepszy wybór, a wszystko zostanie ładnie i przyjaźnie podane z usługami OTT". Fakt, ten przekaz w 100% trafi do każdego seniora ;)
odpowiedź
User
dvbt2
Jeśli pan z Samsunga zamierza tłumaczyć 72 letniej mamie, że będzie miała "sygnał z wyższym HDR, przyjaźnie podany z usługami OTT" , oraz że to będzie dobra komunikacja, to życzę powodzenia.
odpowiedź