SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 577 tys. wniosków o dofinansowanie dekodera lub telewizora

Do poniedziałku 577 128 osób złożyło wnioski o dofinansowanie dekodera lub telewizora w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Aż 483 244 osoby po bon na zakup urządzenia obsługującego standard DVB-T2/HEVC zgłosiły się do placówek Poczty Polskiej.

Tunery obsługujące DVB-T2/HEVC w sklepie Tunery obsługujące DVB-T2/HEVC w sklepie

Rządowy program dofinansowania do zakupu telewizora i dekodera to odpowiedź na zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Aby móc odbierać sygnał w nowym standardzie należy posiadać odbiornik przystosowany do standardu DVB-T2/HEVC. Telewidzowie posiadający starszy sprzęt, a chcący nadal odbierać telewizję naziemną muszą dokupić specjalny dekoder lub wymienić telewizor na nowszy. Wsparcie finansowe osób, które nie są w stanie samodzielnie ponieść tego wydatku (kwota 250 zł na zakup telewizora i 100 zł na zakup dekodera), to główny cel projektu, który będzie realizowany do końca tego roku.

Zobacz także: Naziemny kanał nie zmieni kodeka. „Presja przejścia na HEVC wynikała chyba z lobby”

Większość bonów za pośrednictwem Poczty Polskiej

Resort cyfryzacji przypomina na swoich stronach internetowych, że składając wniosek o dofinansowanie świadczeniobiorca oświadcza m.in. że jego gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną. Zakup bardzo drogich odbiorników cyfrowych, bez wyraźnego uzasadnienia (np. wynikającego z potrzeb zdrowotnych) może zostać w świetle prawa uznany za nadużycie. Bon na urządzenie można uzyskać za pośrednictwem rządowych stron internetowych lub w placówkach Poczty Polskiej.

- Do niedzieli złożono w placówkach Poczty Polskiej blisko 484 tys. wniosków o przyznanie świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego. Specjalny kod z przyznanym świadczeniem jest podstawą do otrzymania dofinansowania w wysokości uzależnionej od rodzaju kupowanego sprzętu. Dofinansowanie do zakupu odbiorników cyfrowych uzależnione jest od rodzaju odbiornika i wynosi 250 zł w przypadku telewizora i 100 zł w przypadku dekodera. Zakup odbiorników jest możliwy w ponad 2600 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce - informuje Wirtualnemedia.pl Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Resort cyfryzacji podaje, że przez rządowe strony złożono 93 884 wnioski. Łącznie zrealizowano 501 409 wniosków. 76 226 dotyczyło telewizorów, natomiast 425 183 dekoderów. Nowy standard DVB-T2/HEVC wdrażano od końca marca do końca czerwca br. Objęte nim zostały MUX-1, MUX-2 i MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Nadają tam TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Antena HD, Stopklatka, TV Puls, Puls 2, Fokus TV, TVP ABC, Wydarzenia24.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że niespełna milion gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową wciąż posiada tunery lub telewizory nieobsługujące DVB-T2/HEVC. Ich mieszkańcy stracili dostęp do większości stacji komercyjnych. Mogą oglądać kanały z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) oraz MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, TVP Kultura i TVP Kobieta), które na razie zmieniły standardu. Stacje prywatne twierdzą, że TVP, której w ostatniej chwili pozwolono na kontynuację emisji w starym standardzie jest faworyzowana i będą domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: Ponad 577 tys. wniosków o dofinansowanie dekodera lub telewizora

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Teraz wystarczy sprawdzić czy abonament opłacony ;)
odpowiedź
User
D
Krajowy Instytut Mediów jeszcze w maju mówił o ponad 1,5 milionów gospodarstw domowych bez dekodera na nowy system. Albo się nieźle pomylili albo ludzie nie są zainteresowani telewizją.
odpowiedź
User
D
Półtora miliona miało być a nie milionów.
odpowiedź