SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Emitel rusza z kampanią informacyjną na temat DVB-T2. Zmiany tłumaczą klocki Lego

W 2022 roku planowana jest zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce na DVB-T2/HEVC. Emitel i Telewizja Polska rozpoczęły już testy nowego standardu, a operator zmiany chce widzom wytłumaczyć za pomocą w kampanii informacyjno-edukacyjnej, w którym występują klocki Lego.

Article

DVB-T2 to standard, oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma, który pozwala m.in. na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD oraz da możliwość wprowadzenia nowych programów telewizyjnych dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, na przykład w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.

Telewizja Polska oraz operator Emitel rozpoczęli już testy nowego standardu, które mają potrwać 3 miesiące. Sygnał jest emitowany z obiektów Emitel w Krakowie i Katowicach. Na kanale 27  nadawane są programy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka, sygnał ten może odbierać ponad 6 mln mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Kolejne testy planowane są w przyszłości m.in. w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

- Testy pomogą nam lepiej przygotować się do migracji do nowego standardu. Ponadto dadzą szansę odbiorcom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości posiadanych odbiorników. Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC a posiadających starsze modele odbiorników, może skutkować koniecznością ponownego wyszukania programów - tłumaczy Piotr Guziewicz, dyrektor biura planowania sieci i rozwoju usług w firmie Emitel.

Operator chce wytłumaczyć zmiany widzom za pomocą kampanii informacyjno-edukacyjnej. W wyprodukowanym spocie, który można obejrzeć na YouTube ludziki z klocków Lego objaśniają, na czym polega standard DVB-T2.

Telewizja naziemna w Polsce i w całej Europie, do tej pory wykorzystywała do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Zmiana standardu nadawania powiązana jest z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby  budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych w oparciu o Decyzję Komisji Europejskiej. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. Projekt został zaplanowany na kilka etapów - dwa pierwsze zostały zrealizowane przez Emitel w pierwszej połowie tego roku. Kolejne przełączenia oraz zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będą miały miejsce w 2022 roku.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych” wszystkie nowowprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej (od 1 grudnia 2019 r.) powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel rusza z kampanią informacyjną na temat DVB-T2. Zmiany tłumaczą klocki Lego

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
dajcie spokój z wymianą, niedawno uruchomione dvb-t poczekajcie aż się popsują - co 2 lata nie będę wymieniać telewizora
8 8
odpowiedź
User
gość
dajcie spokój z wymianą, niedawno uruchomione dvb-t poczekajcie aż się popsują - co 2 lata nie będę wymieniać telewizora
Nie wymieniaj, staniesz się wreszcie wolnym człowiekiem zwłaszcza od naziemnej nachalnej indoktrynacji, którą najpierw wpuszczasz do domu, a potem narzekasz jaka to jest propaganda.
7 2
odpowiedź
User
Dan
dajcie spokój z wymianą, niedawno uruchomione dvb-t poczekajcie aż się popsują - co 2 lata nie będę wymieniać telewizora

Bez przesady, ostatnia wymiana telewizorów to był rok 2012 (właściwie dalej nie obowiązkowa wtedy jak i w 2022 roku).
Jak ktoś chce, to sobie dalej może sobie oglądać nawet i na starych kineskopach.
16 1
odpowiedź