SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwie trzecie Polaków ma w domu komputer

65 proc. Polaków deklaruje, że ma w domu komputer, wykorzystując go przede wszystkim do internetu i nauki – pokazuje badanie PBS DGA. Osoby nieposiadające tego urządzenia uzasadniają najczęściej, że nie jest im potrzebne.

Dwie trzecie Polaków ma w domu komputer

Dokładnie 64,9 proc. Polaków deklaruje, że ma w domu komputer, przy czym 51,5 proc. osób wymienia komputer stacjonarny, a 25 proc. – przenośny. Dwie trzecie tych respondentów uzasadnia, że takie urządzenie jest im potrzebne do korzystania z internetu. 60 proc. posiadaczy komputerów wymienia w tym kontekście naukę, a 44,5 proc. – pracę. Dla 32 proc. ankietowanych z tej grupy kupiło komputer dla dzieci lub do zabawy. Z kolei wśród 35,1 proc. Polaków, którzy nie mają komputera, 71 proc. twierdzi, że nie jest on im do niczego potrzebny, a 26 proc. jako uzasadnienie wymienia względy finansowe.

Aż 89 proc. posiadaczy komputerów ma w domu dostęp do internetu. Wśród pozostałych 11 proc. osób z takim sprzętem, ale bez połączenia z siecią 40,5 proc. argumentuje, że nie jest im ono potrzebne, 38,5 proc. wskazuje powody finansowe, natomiast 11,5 proc. uzasadnia, że tam, gdzie mieszkają, nie ma takiej możliwości. W domach 90,5 proc. polskich internautów wszystkie komputery są podłączone do sieci, przy czym 77 proc. z tych osób nie ma innych urządzeń pozwalających na dostęp do internetu. Takim sprzętem dysponuje jedynie 16 proc. użytkowników sieci.

Prawie 87 proc. Polaków mających komputer nie planuje zakupu kolejnego lub innego urządzenia służącego do korzystania z internetu. Takie zamiary deklaruje tylko 7 proc. osób z tej grupy, przy czym 4 proc. chce nabyć komputer, a 3 proc. – inne urządzenie dające dostęp do sieci.

Badanie posiadania przez Polaków komputerów i korzystania z internetu zostało przeprowadzone przez PBS DGA na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej od 1 do 14 grudnia ubiegłego roku. Ankiety w formie indywidualnych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (PAPI) objęły reprezentatywną próbę gospodarstw domowych – 1602 osób w wieku 15 lat i powyżej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dwie trzecie Polaków ma w domu komputer

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl