SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wezwanie do dymisji szefa KRRiT. Powodem obrona TVP

Nie kończy się wymiana korespondencji między byłym członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztofem Luftem i jej obecnym przewodniczącym Maciejem Świrskim. Ten pierwszy wysłał regulatorowi listę dwudziestu wystąpień Donalda Tuska, których nie transmitowała TVP. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonuje, że szef KRRiT powinien rozważyć dymisję. 

Krzysztof Luft, opozycyjny członek Rady Programowej Telewizji Polskiej, we wrześniu skierował do przewodniczącego KRRiT skargę na TVP Info, TVP1 i TVP2.

W jego ocenie nadawca publiczny łamie prawo, „poprzez  skrajnie nierówny sposób traktowania podmiotów działających na polskiej scenie politycznej”. Zarzucił telewizji publicznej to, że ponad 80 proc. czasu antenowego w II kwartale br. poświęciła politykom Prawa i Sprawiedliwości, członkom rządu, marszałek Sejmu i przedstawicielom prezydenta.

W drugiej części skargi zarzucił TVP Info, że nigdy nie transmituje wieców i konferencji opozycji, jednocześnie pokazując na żywo podobne wystąpienia obozu rządzącego.

Szef KRRiT tłumaczy TVP i zarzuca brak przykładów

Przewodniczący Świrski w odpowiedzi powołał się na sprawozdania TVP, z których wynika, że partie rządzące miały 60 proc. czasu antenowego, ponieważ pozostały czas przypadł osobom pełniącym najważniejsze funkcje w państwie. - W odpowiedzi na Państwie wystąpienie nadawca w swoim stanowisku podkreślił, że dane dotyczące czasu antenowego dla koalicji rządzącej oraz stanowisk Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów i Marszałka Sejmu dotyczącą zbiorczo tych wszystkich podmiotów. Zatem w tej grupie emitowane informacje dotyczą także działalności poszczególnych podmiotów w ramach sprawowanych funkcji, co wymaga przeznaczenia na ten cel dłuższego czasu, aniżeli wystąpienia polityków opozycji. Stanowisko nadawcy znajduje uzasadnienie zważywszy, że obecne przepisy (art. 23 ustawy o radiofonii i telewizji) nie dają Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji podstawy do ścisłego określania czasu dla partii rządzących, opozycyjnych, parlamentarnych i pozaparlamentarnych - stwierdził Świrski.

Luft, który w latach 2010-2016, kiedy zasiadał w KRRiT nadmienił, że sam regulator dokonywał wówczas wyliczeń czasów poszczególnych partii i najważniejszych polityków w państwie. Zauważył, że Świrski nie odpowiedział na drugą część skargi, dotyczącą braku transmisji wystąpień polityków opozycji. W odpowiedzi KRRiT opublikowała na stronie internetowej korespondencję jej szefa z Luftem, który domagał się ukarania Telewizji Polskiej. Tłumaczył to dezinformowaniem opinii publicznej. Stwierdził, że nie jest mu znana metodologia wyliczeń czasu antenowego dla poszczególnych podmiotów. Jego zdaniem inna niż obecnie mogłaby być zastosowana dopiero po zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.

- Chciałbym zaznaczyć, iż w swoich obydwu pismach, zarówno tym z 20 września, jak też z 22 października 2023 roku, nie podał Pan żadnych konkretnych przykładów potwierdzających Pana obserwacje, pisząc jedynie, cyt. … wystąpienia polityków opozycji, ich spotkania z wyborcami czy dziennikarzami nie są transmitowane N I G D Y ! Ich wystąpienia, jeśli się pojawiają to tylko we fragmentach i po obróbce redakcyjnej, zwykle z negatywnym komentarzem (pisownia oryginalna) - odpisał Świrski.

Luft: Wystąpienia polityków opozycji nie były transmitowane nigdy

W odpowiedzi, do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl, Luft pyta Świrskiego na jakiej podstawie odrzucił jego wniosek, nie badając zarzutów. - Musze się jednak odnieść do Pana oczekiwania podania konkretnych przykładów potwierdzających mój zarzut, że wystąpienia polityków opozycji nie były transmitowane NIGDY. Oczekiwanie podania konkretnych przykładów czegoś, co nigdy nie nastąpiło jest dość oryginalne. To właśnie brak JAKICHKOLWIEK transmisji wystąpień polityków opozycji w programach TVP, jest tym konkretnym zarzutem. Potwierdzenie tego powszechnie znanego faktu, nie przekracza moim zdaniem możliwości analitycznych kierowanego przez Pana urzędu, ja mogę jedynie podać jakiś niewielki wycinek tego czego TVP nie transmitowała - zauważa były członek KRRiT, którego zdaniem Telewizja Polska powinna ponieść karę za łamanie ustawy o radiofonii i telewizji.

Jako przykład wskazuje m.in. 1 października, kiedy wystąpienie Tuska transmitowała brytyjska telewizja publiczna, a polska nie. - I na końcu tego pisma przekazuję listę 20 przykładowych spotkań Przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej, które tak jak tysiące innych wystąpień przedstawicieli wszystkich partii opozycyjnych, też nie były transmitowane. Do tej listy dorzuciłbym jeszcze wystąpienia przywódców kilku partii opozycyjnych na Marszu Miliona Serc w dn. 1.10.2023 w Warszawie, które również nie były transmitowane, ani odtworzone przez TVP z opóźnieniem. Jedynie wystąpienie Donalda Tuska na zakończenie marszu było transmitowane przez telewizję publiczną, tyle tylko, że nie polską a brytyjską – nie TVP a BBC. Być może dlatego, że TVP w tym czasie transmitowała konwencję PiS i wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Jednak jeśli TVP nie mogła transmitować wystąpienia Donalda Tuska na żywo, to mogła je odtworzyć w całości z opóźnieniem, ale z jakiegoś powodu tego również nie zrobiła - przekonuje Luft.

Do KRRiT trafiła nietransmitowana lista wystąpień Tuska

Luft wśród 20 przykładowych wystąpień przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, które nie były transmitowane w TVP Info wymienił: 12.10.2023, godz. 17:00, Katowice, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 11.10.2023, godz. 17:00, Ełk, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 10.10.2023, godz. 18:00, Łódź, spotkanie otwarte z kobietami, 7.10.2023, godz. 12:00, Płock, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 6.10.2023, godz. 17:00, Przemyśl, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 5.10.2023, godz. 17:00, Rzeszów, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 4.10.2023, godz. 17:00, Konin, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 28.09.2023, godz. 17:00, Elbląg, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 27.09.2023, godz. 17:00, Bydgoszcz, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 25.09.2023, godz. 17:00, Otwock, wiec, 24.09.2023, godz. 12:00, Mińsk Mazowiecki, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 21.09.2023, godz. 11:00, Kalisz, briefing prasowy, 21.09.2023, godz. 18:00, Piła, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 20.09.2023, godz. 17:30, Leszno, spotkanie z młodzieżą, 15.09.2023, godz. 17:00, Skarżysko-Kamienna, wiec, 11.09.2023, godz. 18:00, Opole, wiec, 10.09.2023, godz. 11:50, Gliwice, briefing prasowy, 31.08.2023, godz. 18:00, Gdańsk, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 27.08.2023, godz. 17:00, Sopot, spotkanie otwarte z mieszkańcami, 18.08.2023, godz. 18:00, Włocławek, spotkanie otwarte z mieszkańcami.

- Jeśli Przewodniczący KRRiT, dysponujący znakomitym aparatem analitycznym w biurze KRRiT nie jest w stanie zweryfikować prostego i powszechnie znanego faktu, że TVP nie transmitowała ŻADNYCH wystąpień polityków opozycji, oraz nie potrafi stwierdzić czy znacząca nierównowaga czasu przeznaczonego w TVP na prezentację stanowisk władzy i opozycji narusza zasady bezstronności i pluralizmu to może powinien rozważyć rezygnację ze stanowiska - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Luft.

Dołącz do dyskusji: Wezwanie do dymisji szefa KRRiT. Powodem obrona TVP

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1245
Która telewizja transmitowała przesłuchanie B. Komorowskiego? I gitara grała?
odpowiedź
User
Tomasz
Wywalić, wyczyścić i wytrzebić neokomunę. Miliardy wyprowadzone z kieszeni obywateli na rzecz Kurskiego, Kaminskiej. Kto za to odpowie? Jeszcze zlikwidować KIM.
odpowiedź
User
Brumak
Na pole paja...cem wynocha TVP
odpowiedź