SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dyskonty i sklepy convenience rosną dwa razy szybciej niż cały polski rynek spożywczy. Liderem Biedronka

W 2016 r. rynek spożywczy w Polsce wzrósł o 3,8% r/r, do 253,8 mld zł. W tym samym okresie kanały dyskontowy oraz convenience rosły w ponad dwukrotnie szybszym tempie. Taka tendencja będzie się utrzymywać co najmniej do końca 2022 r. - wynika z raportu PMR.

Article

Według PMR, wysokim wzrostom sprzedaży w wymienionych wyżej kanałach sprzyjać będą zmiany w zwyczajach konsumentów, którzy coraz częściej preferują dokonywanie mniejszych i częstszych zakupów w sklepach położonych blisko domu lub pracy ponad cotygodniowe wyprawy do hipermarketów. Konsumenci coraz częściej decydują się także na robienie w dyskontach zakupów kompleksowych, a nawet niespożywczych, czemu sprzyja rosnący asortyment tego typu sklepów.

Nie bez powodu dwa pierwsze miejsca na liście sklepów, w których badani przez PMR robią zakupy, zajęły Biedronka i Lidl, regularnie odwiedzane przez odpowiednio 61% i 29% respondentów.

Zmiany w przyzwyczajeniach konsumentów wpływają także na dynamicznie rosnącą popularność sklepów convenience. To specyficzny rodzaj małych sklepów spożywczych, które zaprojektowane zostały przede wszystkim z myślą o centrach wielkich miast. Posiadają dłuższe godziny otwarcia, ofertę gastronomiczną, a także proponują dodatkowe usługi, takie jak np. możliwość opłacenia rachunków. Sklepy typu convenience zyskiwać mają dzięki zmianom w charakterystyce konsumpcji (brak czasu na samodzielne przygotowanie posiłków, korzystanie z oferty dań gotowych i gastronomii), a z drugiej dzięki zmianom demograficznym (rosnąca liczba małych, nawet jednoosobowych gospodarstw domowych), które skutkują dokonywaniem mniejszych zakupów.

O tym, że format convenience jest uważany za bardzo przyszłościowy, może świadczyć fakt, że na początku 2017 r. lider tego kanału, Żabka Polska (właściciel sieci Żabka i Freshmarket) stał się bohaterem największej, szacowanej na 1,1 mld euro, transakcji przejęcia w historii rynku spożywczego. Warto także podkreślić, że właściwie każdy większy gracz na rynku spożywczym testował lub ma w planach testy sklepu w formacie convenience. Rok 2016 pokazał także jaki będzie kierunek zmian w tym kanale – praktycznie wszyscy gracze postawili na rozszerzenie oferty gastronomicznej oraz dań gotowych.


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dyskonty i sklepy convenience rosną dwa razy szybciej niż cały polski rynek spożywczy. Liderem Biedronka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl