SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dyskonty stały się liderem handlu spożywczego

Polacy najczęściej wybierają dyskonty jako miejsce zakupów wszystkich kategorii spożywczych niezależnie od okazji. To właśnie te sklepy wyprzedzają większość innych formatów sklepów spożywczych, także w kategoriach premium - wynika z najnowszego badania Inquiry. 
 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Inquiry, Polacy wyraźnie preferują dyskonty – aż 8 na 10 badanych regularnie odwiedza je przynajmniej raz w tygodniu. To jednak nie jest jedyne miejsce zakupów -  2/3 z nas często zagląda do hipermarketów i supermarketów, co czwarty regularnie odwiedza lokalne sklepy osiedlowe, a połowa Polaków minimum raz w tygodniu wybiera sklepy specjalistyczne, np. mięsne czy warzywne. Nadal ponad połowa badanych nigdy nie zdecydowała się na zakupy spożywcze przez internet. 

Nie tylko duże zakupy

Co więcej, Polacy wybierają dyskonty przy wszystkich okazjach. Robią w nich duże zakupy spożywcze, np. zapasy na cały tydzień (70 proc. respondentów), mniejsze zakupy codzienne (ponad 50 proc.), a także zakupy na specjalne okazje (59 proc.). Hipermarkety i supermarkety także cieszą się popularnością, jednak wyraźnie przegrywają z dyskontami (duże zakupy 31 proc., zakupy wynikające ze specjalnej okazji 32 proc.). Lokalne sklepy osiedlowe odwiedzamy w sytuacji, gdy akurat zabraknie nam jakiegoś produktu, choć część z nas nawet wtedy kieruje swoje kroki do wspomnianych już dyskontów. 

Oferta artykułów spożywczych dostępna obecnie w sklepach jest oceniana na ogół dobrze. Większość osób wyraża zadowolenie z asortymentu nabiału, produktów sypkich, kawy, herbaty, słodyczy, a także owoców i warzyw. Badanie Inquiry wykazuje pewne braki w niektórych kategoriach produktowych, gdzie dostępna oferta nie spełnia oczekiwań –  tu wymienić można m.in. dania gotowe, artykuły o charakterze tradycyjnym/regionalnym, ryby i owoce morza. Najniższe oceny otrzymała oferta produktów bezglutenowych, bez laktozy oraz wegańskich i wegetariańskich.

Dla większości Polaków podstawowym kryterium wyboru produktów jest cena – ale nie jedynym. Kupując produkty spożywcze, zwracamy uwagę na skład produktów, szczególnie na zawartość one sztucznych ulepszaczy i wzmacniaczy smaku (deklaracje 65 proc. ankietowanych). Równie ważne są dla nas korzyści zdrowotne (60 proc.) oraz niska zawartość cukru (59 proc.). Polacy sprawdzają także pochodzenie produktu (lokalny/regionalny) i zawartość tłuszczu (ponad 50 proc. respondentów). Warto zaznaczyć, że kobiety częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na prozdrowotne właściwości kupowanych artykułów (65 proc. vs 54 proc.), ich skład i wpływ na środowisko. Kwestia składu produktu jest zdecydowanie ważniejsza dla osób powyżej 35 roku życia – młodsze pokolenia zazwyczaj pomijają ten aspekt dokonując zakupów. 

Popularne dania gotowe

W ostatnim czasie możemy zaobserwować rozwój oferty różnego rodzaju dań gotowych. Co czwarty z badanych kupuje je minimum raz w tygodniu. Największą popularnością cieszą się dania mączne takie jak pierogi, krokiety, pyzy (63 proc. respondentów kupujących dania gotowe). Po gotowe posiłki sięgają przeważnie mężczyźni oraz młodsi konsumenci – najczęściej w dyskontach. 

Bardzo ważny wątek dotyczy dań wegańskich i wegetariańskich, Choć odsetek zadeklarowanych wegetarian i wegan jest nadal niski, to niemal połowa badanych sięga po takie produkty od czasu do czasu (46 proc. ogółu), Najczęściej poszukiwaną kategorią są pasty, pasztety, hummus i itp. W grupie osób w wieku 55+ lat jest to jednak  niemal 2/3 badanych! Główną motywacją jest tutaj troska o zdrowie.

Badanie Inquiry pokazuje także stosunek Polaków do obecnych w sklepach spożywczych nowych technologii, które ułatwiają im codzienne zakupy. Aż 88 proc. respondentów miało do czynienia ze sklepami posiadającymi kasy samoobsługowe, a 82 proc. chociaż raz z nich skorzystało. Choć trend ten dotyczy przeważnie mieszkańców dużych miast oraz osób młodszych, to jednak starsi konsumenci wcale nie wypadają na ich tle dużo gorzej. Podczas gdy 75 proc. grupy w wielu 18-24 lata korzysta z kas samoobsługowych minimum raz na tydzień, w najstarszej grupie (powyżej 55 roku życia) robi to 68 proc.badanych. Okazuje się, że wprowadzone przez sklepy udogodnienie jest osiągalne  dla każdego,  niezależnie od poziomu technologicznego zaawansowania. Kasy  samoobsługowe doceniamy przede wszystkim za wygodę (81 proc. badanych) oraz bezpieczny sposób dokonywania płatności (83 proc.).

E-commerce to nisza

Badanie pokazuje również, że e-commerce w przypadku zakupów spożywczych w tym przypadku to nadal nisza, z której wiele osób jeszcze nie skorzystało, choć inne technologie zostały docenione. 

- Na rynku dominują dyskonty, które mają na tyle szeroką i konkurencyjną ofertę, że stały się miejscem pierwszego wyboru. Co ciekawe, Polacy są otwarci na nowe technologie, ułatwiające im codzienne zakupy, co widzimy wyraźnie po popularności kas samoobsługowych czy aplikacji. Warto również poszerzać ofertę produktów specjalistycznych, na które zapotrzebowanie będzie coraz większe – od produktów bezglutenowych, bez laktozy do wegańskich i roślinnych zamienników mięsa. W oczach polskich konsumentów, oferta w tej dziedzinie nadal nie jest wystarczająca  – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska firmy Inquiry.

Badanie zostało zrealizowane w październiku 2023 r. na reprezentatywnej próbie odpowiednio 2014 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dołącz do dyskusji: Dyskonty stały się liderem handlu spożywczego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poi
Tez ostatnio chodzę do dyskontów. Jedyny powód -> BRAK alternatywy.

Gdy był "Piotr i Paweł", lokalne sklepy (a nie same Ropuchy) oraz duży supermarket zlikwidowany pod mieszkaniówkę - nigdy nie robiliśmy zakupów w dyskontach. Dla mnie to co sprzedają w dyskontach w 90% jest niejadalne lub szkodliwe, lub obrzydliwe.

Wykoszenie konkurencji skończy sie dla Polaków bardzo zle. Zostanie dwóch trzech monopolistów na całym rynku.
odpowiedź
User
poi
Ubóstwo wyboru w dyskontach poraża.
odpowiedź