SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej pracuje w publicznym Radiu Poznań. „To, co robi w swoim czasie prywatnym, to jego sprawa”

Hubert Jach, aktywny działacz Młodzieży Wszechpolskiej został zatrudniony w regionalnej rozgłośni Polskiego Radia. - Radiu Poznań. Nie zamierza rezygnować ze swojej działalności. - To demokratyczny kraj, ten pan wykonuje określone obowiązki i z tego go rozliczamy. To co robi w swoim czasie prywatnym, to jego sprawa - mówi Wirtualnemedia.pl Arkadiusz Kozłowski, zastępca redaktora naczelnego rozgłośni.

Fot. Wojciech Wardejn / Radio Poznań Article

W poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia od jakiegoś czasu pracuje Hubert Jach, aktywny działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Odpowiada za przygotowywanie materiałów i zdjęć, publikowanych na portalu Radia Poznań.

Jak mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą Poznań” jest studentem dziennikarstwa, aplikował na stanowisko w rozgłośni i po rozmowie kwalifikacyjnej został zatrudniony.

Pytany o to, czy w związku z podjęciem pracy w mediach publicznych zawiesił członkostwo w organizacji lub z niego zrezygnował, odpowiada, że „ma swoje poglądy, a chodzi o to, by nasze poglądy nie wpływały na poszukiwanie i dociekanie prawdy w tym, co nas otacza”. Na kolejne pytanie, czy po pracy będzie uczestniczył w demonstracjach przeciwko np. Marszowi Równości skomentował: - Działalność w Młodzieży Wszechpolskiej to różne pola, nie tylko uczestnictwo czy organizacja demonstracji, więc może być pan spokojny zarówno o mnie, jak i o organizację, jak i o Radio Poznań.

Jach nie chciał odpowiedzieć na pytania Wirtualnemedia.pl, przesłał nam tylko krótką wiadomość: - Szanowna pani, na wszystkie te pytania znajdzie pani odpowiedź w artykule redaktora Żytnickiego. Nie mam nic więcej do dodania ponad to, co już powiedziałem - zaznaczył w nadesłanym nam komentarzu.

Działacz był m.in. organizatorem spotkania z posłem Robertem Winnickim, prezesem Ruchu Narodowego w listopadzie 2017 roku. Mieszkańcy miasta zorganizowali wtedy antyfaszystowską pikietę, w odpowiedzi narodowcy wykrzykiwali rasistowskie hasła i hajlowali. Na drugi dzień Winnicki zorganizował wspólnie z Jachem konferencję, w której antyfaszystów mieli nazywać m.in. „bandytami i kryminalistami” oraz mówić, że używają „lewackiej przemocy”.

„Prywatny czas – prywatna sprawa”

Spytaliśmy władze Radia Poznań, czy w pracy dziennikarza mediów publicznych udzielanie się w organizacjach politycznych i światopoglądowych nie stoi w sprzeczności w wykonywaniu obowiązków.

Arkadiusz Kozłowski, zastępca  redaktora naczelnego, dyrektor anteny Polskiego Radia regionalnej rozgłośni w Poznaniu odpowiedział nam: - Dziwię się, że państwa interesuje rotacja kadrowa w Radiu Poznań. W międzyczasie przyjęliśmy bardzo dużo nowych osób. To demokratyczny kraj, ten pan wykonuje określone obowiązki i z tego go rozliczamy. To co robi w swoim czasie prywatnym, to jego sprawa - ocenił.

Dodał, że „to młody człowiek, który został zatrudniony, a w naszym założeniu jest odświeżanie kadr, dopiero uczy się zawodu”.

- Radio Poznań było zablokowane na lata, jeśli chodzi o rekrutację i przyjmowanie nowych osób. Sprawdzamy bardzo dużo osób, część odchodzi, część zostaje. Nie ma klucza w rekrutacji. Szkoda że "Gazetę Wyborczą" nie interesuje misja radia publicznego którą realizujemy min. reportaże, słuchowiska, programy historyczne – podkreślił.

Akty "politycznego zgonu"

Młodzież Wszechpolska w lipcu 2017 roku zorganizowała akcję, w ramach której wystawiła „akty zgonu politycznego” dla prezydentów wybranych miast. Taki akt dostał m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który w połowie stycznia zginął po ataku nożownika, podczas finału WOŚP w tym mieście. Miała to być reakcja przeciwko samorządowcom, którzy zadeklarowali gotowość do przyjęcia uchodźców.

We wrześniu ub.r. prokuratura w tej sprawie wszczęła śledztwo w zakresie nawoływania do nienawiści oraz znieważenia symboli państwowych. Ostatecznie na początku stycznia br. prokuratura umorzyła postępowanie, stwierdzając m.in. „intencją nie było nawoływanie do nienawiści, ale wyrażenie niezadowolenia z podejmowanych przez prezydentów inicjatyw”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Działacz Młodzieży Wszechpolskiej pracuje w publicznym Radiu Poznań. „To, co robi w swoim czasie prywatnym, to jego sprawa”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
15 5
odpowiedź
User
elwira
Hańba!
11 15
odpowiedź
User
ZZZ
To znaczy ze gdyby w "czasie prywatnym" był np pedofilem czy kleptomanem to tez byłaby jego prywatna sprawa?
23 20
odpowiedź
User
Człowiek z tamburynem wreszcie daje znak
Pogdybajmy. Gdyby w wolnym czasie był aktywnym działaczem KOD-u to..... "Gaz.Wyb." też by była oburzona ? oh wait 😉
26 14
odpowiedź
User
.
Nie widzę żadnego problemu by tam pracował. Co to? Choć raz był karany?
19 12
odpowiedź