SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Dziennika Wschodniego” ma nowego kuratora

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód wyznaczył Jakuba Ostrowskiego na nowego kuratora spółki Corner Media wydającej „Dziennik Wschodni”. Ostrowski został zgłoszony przez dziennikarzy mających mniejszościowe udziały firmy.

Paweł Buczkowski, wicenaczelny „Dziennika Wschodniego” powiedział, że mniejszościowi udziałowcy zgłosili dwóch kandydatów na kuratora spółki, tak samo jak mający 73 proc. udziałów biznesmen z branży deweloperskiej Tomasz Kalinowski.

- Na razie nie wiemy, jakie uprawnienia otrzymał nowy kurator - zaznaczył Buczkowski.

Jakub Ostrowski to adwokat i doradca restrukturyzacyjny, ma kancelarię w Lublinie.

Sąd uchylił decyzję o likwidacji Corner Media

Poprzednio spółką Corner Media zarządzał Leszek Kukawski, na początku grudnia ub.r. został jej kuratorem, a na początku lutego likwidatorem. Jako kurator miał doprowadzić do ustanowienia w firmie nowego zarządu. W zarządzie nie ma żadnej osoby od jesieni 2018 roku wskutek sporu Tomasza Kalinowskiego i mniejszościowych udziałowców.

Natomiast jako likwidator Kukawski odwołał Krzysztofa Wiejaka ze stanowiska redaktora naczelnego „Dziennika Wschodniego”, wicenaczelną Agnieszką Mazuś oraz dziennikarki Annę Krysę i Agnieszką Antoń-Juchę oraz przeniósł druk gazety do innej drukarni.

Zespół dziennika nie uznawał dymisji Wiejaka i nie udostępniał Kukawskiemu dokumentów spółki. Pod koniec lutego ówczesny likwidator w asyście policjantów i ochroniarzy wczesnym rankiem wszedł do siedziby „Dziennika Wschodniego”, przejął dokumentację spółki (m.in. akta pracownicze) oraz wymienił zamki w drzwiach.

Mniejszościowi udziałowcy zaskarżyli decyzję sądu o postawieniu Corner Media w stan likwidacji. W połowie marca Sąd Rejonowy Lublin-Wschód umorzył postępowanie likwidacyjne spółki i odwołał Leszka Kukawskiego z funkcji likwidatora. Dał udziałowcom 7 dni na zgłaszanie kandydatów na kuratora.

Wydawca „Dziennika Wschodniego” ze spadkiem wpływów, ma aktywa większe od zobowiązań

W 2019 roku spółka Corner Media zanotowała 4,01 mln zł przychodów sprzedażowych i 52,4 tys. zł straty netto, a rok wcześniej - 5,53 mln przychodów i 345,3 tys. zł zysku netto. Wpływy ze sprzedaży „Dziennika Wschodniego” zmalały rok do roku z 1,55 do 1,46 mln zł, z reklam - z 2,47 do 2,29 mln zł, a te z pozostałej sprzedaży skurczyły się z 1,52 mln zł do 258,2 tys. zł.

Na koniec 2019 roku miała 786 tys. zł na kontach bankowych i w kasie, wobec 820,6 tys. zł rok wcześniej. W firmie pracowało na etacie 29 osób, o jedna mniej niż w 2018 roku. Zobowiązania i rezerwy na nie zwiększyły się w ciągu roku z 426,5 do 471,6 tys. zł, spółka nie miała do spłaty żadnych kredytów, pożyczek ani obligacji.

Kapitał własny Corner Media na koniec 2019 roku wynosił 1,02 mln zł (wobec 1,08 mln zł rok wcześniej), z czego 50 tys. zł to kapitał podstawowy, 681,9 tys. zł - zapasowy, a 345,3 tys. zł zyski z wcześniejszych lat.

Corner Media nie opublikował jeszcze sprawozdania finansowego za ub.r. Grzegorz Kalinowski w ostatnich latach dokupywał udziały spółki - na koniec 2018 roku miał ich 58 proc., a na koniec 2019 roku 67 proc.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Dziennika Wschodniego” ma nowego kuratora

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trampolinka
Oby wyszli na swoje i ta szarańcza polityczna odczepiła się od w pełni niezależnego dziennika regionalnego.
odpowiedź
User
SłuchaczX
Osoba niezależna powinna zostać kuratorem. Niebezpieczna praktyka orzecznicza, gdy sąd staje po jednej stronie.
odpowiedź