SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarka Marina Owsiannikowa zatrzymana w Rosji. Protestowała na wizji przeciwko wojnie

Dziennikarka Marina Owsiannikowa, która zaprotestowała w rosyjskiej telewizji przeciwko wojnie w Ukrainie, została zatrzymana przez policję pod Moskwą.

Marina OwsiannikowaArticle

Marina Owsiannikowa zasłynęła występem na wizji w propagandowym programie telewizyjnym "Wremia" na Kanale Pierwszym z plakatem antywojennym. "No war. Zatrzymajcie wojnę. Nie wierzcie propagandzie. Okłamują was tu" - głosił napis.

Za występ została skazana przez sąd na zapłatę 28 tys. rubli grzywny. Została uznana za winną wykroczenia administracyjnego, tj. pokazania na wizji plakatu wzywającego do protestowania przeciwko wojnie na Ukrainie i zorganizowania "nieskoordynowanej akcji publicznej". Według rosyjskiego prawa nie wolno mówić publicznie, że kraj prowadzi wojnę.

Owsiannikowa tłumaczyła po występie, że "wojna na Ukrainie była jak wyzwalacz. Bardzo żywe obrazy z mojego dzieciństwa (w Czeczenii) powróciły na nowo. Zrozumiałam, mogłam poczuć przez co przechodzą ci nieszczęśni ludzie na Ukrainie". Jako dziecko Owsiannikowa mieszkała w Groznym i pamięta nagły wyjazd ze stolicy Czeczenii w 1991 roku, gdy rozpoczęła się wojna w tej republice na południu Rosji. Jak mówiła, chciała nie tylko zaprotestować przeciwko wojnie, ale i bezpośrednio wysłać przesłanie do Rosjan: "Nie bądźcie zombi, nie słuchajcie tej propagandy, uczcie się jak analizować informację, jak znajdywać inne źródła informacji - nie tylko oglądać rosyjską telewizję państwową".

Marina Owsiannikowa zatrzymana w Rosji

Na koncie dziennikarki na Telegramie pojawiły się zdjęcia, z których wynika, że została zatrzymana przez policję, kiedy jechała rowerem. Nie wiadomo, jak zatrzymanie uzasadniła policja. "Nie ma informacji, gdzie się znajduje" - czytamy w poście.

W rozmowie z "The Moscow Times" prawnik dziennikarki Dmitry Zakhvatov, potwierdził jej aresztowanie państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti, mówiąc, że nie wie, gdzie Owsiannikowa została zabrana.

"Zakładam, że jest to związane w taki czy inny sposób z jej aktem protestu" - dodał. W ostatnich dniach Owsiannikowa wystąpiła naprzeciw murów Kremla, trzymając plakat z napisem: "Putin - zabójca. Jego żołnierze to faszyści. Zginęło 352 dzieci. Ile dzieci musi jeszcze zginąć, abyście się zatrzymali?"

Marina Owsiannikowa po utracie pracy w rosyjskiej telewizji, w kwietniu dostała posadę niezależnej korespondentki "Die Welt". Zajmowała się relacjonowaniem wydarzeń m.in. z Ukrainy i Rosji.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka Marina Owsiannikowa zatrzymana w Rosji. Protestowała na wizji przeciwko wojnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl