SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwie dziennikarki odchodzą z ”Głosu Wielkopolskiego”. Jedna z nich – z zespołu śledczego

Blanka Aleksowska i Alicja Durka odchodzą z „Głosu Wielkopolskiego” (Polska Press Grupa), dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Obie pracowały pod okiem poprzedniego redaktora naczelnego, Wojciecha Wybranowskiego. Aleksowska wchodziła w skład trzyosobowego zespołu śledczego dziennika, który powołał właśnie Wybranowski.

Blanka Aleksowska Fot. SDPArticle

Alicja Durka związana była z „Głosem...” od stycznia 2021 roku; trafiła tam z należącego do Polska Press Grupy portalu Oborniki Nasze Miasto. W poznańskiej redakcji zajmowała się m.in. „szeroko pojętą ochroną środowiska, prawami zwierząt i odpowiednią opieką nad nimi” – możemy przeczytać na stronie „Głosu Wielkopolskiego”. Z naszych informacji wynika, że Durka będzie pracowała w dzienniku do końca sierpnia br. – potem przejść ma do pracy w jednej z fundacji.

Z redakcji „Głosu Wielkopolskiego” odchodzi z końcem sierpnia br. także inna dziennikarka - Blanka Aleksowska, zatrudniona tam w lutym 2022 roku. Wcześniej – od października 2021 roku – pracowała w „Polska Times”, zaś jeszcze wcześniej związana była m.in. z tygodnikiem „Do Rzeczy”. W lipcu br. za swoją pracę w „Głosie Wielkopolskim” odebrała nagrodę w Konkursie Dziennikarskim Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP. Aleksowską nagrodzono (wspólnie z Justyną Piasecką) nagrodą dla Młodych Dziennikarzy im. Wojciecha Cieślewicza.

Zmiany w „Głosie”: odeszli naczelny i wicenaczelny

Dziennikarki zostały nagrodzone razem, gdyż – jak podkreślono w laudacji – w redakcji na codzie pracowały także razem. - Wiąże je czułość wobec ludzkiego losu, nawet takiego, który inni już opłakali i pozostawili w ustronnym segmencie pamięci. I jeszcze inni, którzy woleliby, aby porastał on kurzem jako zapomniana fiszka w piwnicznym archiwum. Jak w przypadku zmarłej tragicznie dziennikarki „Głosu Wielkopolskiego” Anny Karbowniczak – uzasadniał wówczas członek jury, Wiesław Kot.

Aleksowska i Piasecka zajmowały się m.in. opisywaniem kulisów tajemniczej śmierci Karbowniczak, wchodząc w skład trzyosobowego zespołu śledczego „Głosu…”. Kierował nim Rafał Cieśla - wówczas wicenaczelny dziennika, który w maju br. po 18 latach także pożegnał się z poznańskim tytułem Polska Press Grupy.

Z końcem maja br. z redakcji „Głosu...” odszedł też po dwóch latach jego dotychczasowy redaktor naczelny, Wojciech Wybranowski. Nową szefową dziennika została Anna Raczyńska. Wcześniej była dyrektorką bydgoskiego oddziału TVP; zrezygnowała w 2019 roku z przyczyn osobistych. W przeszłości była też dziennikarką „Expressu Bydgoskiego”.

Jak wynika z danych PBC, w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż „Głosu Wielkopolskiego” wyniosła 8409 egz. (spadek o 23,01 w porównaniu do ub.r.). Tytuł był trzecim najlepiej sprzedającym się dziennikiem Polska Press, po „Gazecie Pomorskiej” i „Dzienniku Zachodnim”.