SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarz bardziej poważanym zawodem niż ksiądz, minister i makler. Mniej niż górnik, nauczyciel i lekarz

Dziennikarza jako mocno poważany zawód uznaje 55 proc. Polaków, a jako średnio poważany - 35 proc. Większym szacunkiem społecznym cieszą się m.in. górnicy, lekarze, nauczyciele, pracownicy i właściciele sklepów oraz osoby sprzątające, a mniejszym - m.in. księża, ministrowie, posłowie i maklerzy giełdowi. Najbardziej poważanymi profesjami są strażacy i pielęgniarki.

fot. PixabayArticle

W sondażu przeprowadzonym w październiku ub.r. przez CBOS na reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców duże poważanie dla zawodu dziennikarza wyraziło 55 proc. respondentów, średnie - 35 proc., małe - 8 proc., a pozostałe 2 proc. nie potrafiło tego określić.

Dziennikarz jest w ostatniej dziesiątce zestawienia 31 profesji pod względem szacunku społecznego. Mniej niż 50 proc. ankietowanych wyraziło duże poważanie m.in. dla urzędników (44 proc.), księży (36 proc.) i maklerów giełdowych (27 proc.), a także kilku profesji związanych z polityką: ministrów (33 proc.), radnych gmin (32 proc.) i działaczy partyjnych (18 proc.).

Ten ostatni zawód miał nie tylko najmniej pozytywnych wskazań, lecz także najwięcej wyrażających niski szacunek - 34 proc. W przypadku księży odsetek negatywnych opinii wyniósł 29 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na szczycie zaufania społecznego wśród zawodów są strażacy, dla których duży szacunek ma aż 94 proc. Polaków, a średni - 6 proc. W przypadku kilku profesji odsetek niskiego poważania

W sondażach realizowanych co kilka lat od 1995 roku odsetek wysokiego poważania dla zawodu dziennikarskiego mieści się w przedziale 50-60 proc., średniego - w przedziale 30-40 proc., a niskiego - od 5 do 8 proc.

Najlepiej ten zawód wypadł w 1995 roku: duży szacunek wyraziło do niego 60 proc. respondentów, średni - 32 proc., a niski - 5 proc. Natomiast w 1999 roku dziennikarzy mocno poważało tylko 47 proc. ankietowanych, przeciętnie - 40 proc., a mało - 8 proc.


Natomiast znormalizowany wskaźnik zaufania do zawodu dziennikarskiego (w skali 0-100) w oparciu o sondaże CBOS zmalał z 71 w 1975 roku do 61 w 1999 roku, a w trzech badaniach od 2008 roku wynosił 63-65.

W przypadku lekarzy ten wskaźnik od 1975 do ub.r. spadł z 86 do 77, w przypadku ministrów - z 85 do 54, a księży - z 69 do 51.

Natomiast szacunek społeczny dla robotników wykwalifikowanych zwiększył się z 65 do 79, dla rolników prowadzących średnie gospodarstwa - z 51 do 76, dla właścicieli małych sklepów - z 45 do 70, dla niewykwalifikowanych robotników budowlanych - z 38 do 63, a dla referentów biurowych - z 42 do 61.


Ostatnie badanie CBOS na ten temat przeprowadzono w dniach 3–10 października ub.r. wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 965 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarz bardziej poważanym zawodem niż ksiądz, minister i makler. Mniej niż górnik, nauczyciel i lekarz

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klhn321
Tvp info kontra tvn24 i wiadomości kontra faky - to prawie jak walki psów, byle tylko dopaść przeciwnika. I dlatego ten zawód upada.
odpowiedź
User
dim
dziennikarz po szkole Rydzyka z księdzem i działaczem partyjnym zasłużyli sobie na taką społeczną ocenę
odpowiedź
User
Wlad
Który dziennikarz i który ksiądz?
odpowiedź