SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarz „Gazety Finansowej” opisuje próbę werbunku przez oficera SKW

Dziennikarz „Gazety Finansowej” Łukasz Pawelski opisał spotkania z oficerem Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), podczas których funkcjonariusz - pod groźbą więzienia - próbował zwerbować go do współpracy i podrzucał tematy, m.in. o prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. - Należy przypuszczać, że stanowisko MON i SKW będzie wydane - tłumaczy Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.

Article

W artykule pt. „Przychodzi SKW do „Gazety Finansowej””, opublikowanym w czwartek na portalu Gf24.pl, Pawelski przedstawia spotkanie z czerwca br. w siedzibie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) w Warszawie. Według jego relacji, w spotkaniu miał brać udział m.in. oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz szef GIF-u Zbigniew Niewójt.

Oficer zlecił wtedy dziennikarzowi robienie notatek: „Spróbuj to zwodować w „Finansowej”. Tylko chcę zobaczyć tekst przed publikacją”. „Gazeta Finansowa” ujawnia, że w siedzibie GIF-u rozmawiano m.in. o byłym wiceministrze zdrowia w rządzie PiS Krzysztofie Łandzie - „ile otrzymał od koncernów farmaceutycznych za wykonywanie swoich „usług” będąc wiceministrem zdrowia”. - Pada kwota 60 milionów - opisuje Łukasz Pawelski.

Według „Finansowej”, oficer SKW spotykał się jeszcze z jej dziennikarzem co najmniej dwukrotnie, a podczas tych spotkań przekazywał mu materiały do publikacji dziennikarskiej o prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Małgorzacie Kluziak, naciskając na napisanie artykułu, który będzie stawiał ją w negatywnym świetle. Pawelski twierdzi, że odbywało się to pod groźbą kary więzienia. Miał też otrzymywać od oficera dokumenty dotyczące m.in. toczących się postępowań sądowych, które świadczą o „układach sędziowsko-prokuratorskich” oraz dokumenty o sprawie prokuratora z Łodzi, który miał spotykać się z prostytutkami. Dziennikarz dostał też polecenie, aby nie zdradzał swoich sympatii politycznych.

- Szef MON Antoni Macierewicz był stroną w kilku postępowaniach przed tym właśnie sądem (SO w Warszawie - red.). Gnębienie Prezes Sądu nie tylko wpisuje się w obowiązującą linię polityczną, może też być formą wykazania się młodego oficera. Nadawany temat mógł być też przejawem prywaty dla kogoś z otoczenia oficera - pisze Łukasz Pawelski.

O próbie werbunku dziennikarz „GF” poinformował SKW oraz nadzorujące je Ministerstwo Obrony Narodowej. - Nie wiem czy werbowano mnie dlatego, że jestem dziennikarzem, czy dlatego, że jako aplikant adwokacki starałem się o pracę w kancelarii Romana Giertycha. Podczas innych rozmów sugerowano mi, żebym pomyślał nad rozwojem swojej prawniczej kariery. Najpewniej chodziło o to, żebym, jako pracownik kancelarii byłego wicepremiera pracował jednocześnie dla SKW, aby inwigilować jednego z liderów opozycji - opisuje Pawelski.

Biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl, że kierownictwa MON i SKW zostały poinformowane o publikacji „GF” i zarzutach o próbie werbunku dziennikarza w niej zawartych. Na chwilę obecną nie ma komentarza resortu. - Należy przypuszczać, że stanowisko MON i SKW będzie wydane, na razie jednak jest to na etapie rozważań - usłyszeliśmy w oddziale mediów Ministerstwa Obrony Narodowej, który obsługuje także SKW.

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zaprzecza, że w siedzibie urzędu odbyło się opisywane przez Gf24.pl spotkanie werbunkowe z dziennikarzem. - Szef GIF nie pamięta żadnego spotkania z dziennikarzem „Gazety Finansowej”, z całą pewnością nie spotykał się z Łukaszem Pawelskim. Ja jako rzecznik też o takim spotkaniu nic nie wiem - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Trzciński.

Warto dodać, że wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w kwietniu br. podał się do dymisji, oficjalnie z powodów osobistych. Ale „Gazeta Wyborcza” informowała wówczas, że prawdziwym powodem odejścia z MZ był spór kompetencyjny z Izabelą Obarską, dyrektorką departamentu polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia, która w zeszłym roku napisała donos na wiceministra. Posądziła go o nadmierne kontakty z wybranymi firmami farmaceutycznymi (przed objęciem funkcji wiceministra Łanda był prezesem fundacji WHC, która utrzymywała się z pieniędzy koncernów farmaceutycznych). Minister Konstanty Radziwiłł pozbawił wtedy swojego zastępcę części kompetencji - stracił on uprawnienia do negocjacji z firmami farmaceutycznymi i decyzji, jaki lek ma być refundowany, a jaki nie.

Łukasz Pawelski od czerwca ub.r. jest redaktorem naczelnym portalu Kulisy24.com, którego pierwotnym właścicielem i redaktorem naczelnym był Sylwester Latkowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarz „Gazety Finansowej” opisuje próbę werbunku przez oficera SKW

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sam
mitomani z gazetki finansowej
35 56
odpowiedź
User
fake news
Bzdura, która się kupy nie trzyma. Dziennikarzyna naoglądał się bonda. Dobra reklama do GF i tyle
36 57
odpowiedź
User
pelikany
Smierdzi to fejkiem. Nie łykneły tego tvn, polsat, wyborcza.
32 45
odpowiedź
User
gość
Smierdzi to fejkiem. Nie łykneły tego tvn, polsat, wyborcza.

A Rydzyk albo od rzeczy nie łykają ?
37 24
odpowiedź
User
TEKSTY ZAMÓWIONE
No to już wiemy skąd materiały i tematy dostaje wSieci DoRzeczy czy Gazeta Polska.
48 23
odpowiedź