SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarze telewizyjni i reporterzy prasowi wśród najbardziej zagrożonych zawodów

Według prognoz analityków firmy CareerCast w ciągu 10 lat dziennikarze telewizyjni i reporterzy prasowi znajdą się wśród najbardziej zagrożonych zniknięciem zawodów w USA. Na liście przodują pracownicy poczty. - Zawód dziennikarza telewizyjnego czy radiowego rozumiany tradycyjnie odejdzie do lamusa. Najlepiej przystosowani przejdą za odbiorcami do internetu - ocenia w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Piotr Mazurkiewicz, partner w HRK.

fot. Shutterstock.com Article

CareerCast to amerykański serwis rekrutacyjny, który zajmuje się także badaniami rynku pracy w USA oraz analizami zmieniających się na nim trendów. W swoim nowym raporcie analitycy CareerCast wyznaczyli 10 zawodów, które w najbliższych latach staną się coraz mniej potrzebne i stopniowo znikną z rynku w Stanach Zjednoczonych.

Czołowe miejsce na liście ginących profesji zajęli pracownicy poczty oraz listonosze. Według prognoz w ciągu 10 lat zapotrzebowanie na nich spadnie z ok. 480 tys. w 2014 r. do ok. 330 tys. w roku 2024.

Analitycy CareerCast w rozmowie ze stacją CBS wyjaśnili, że w nadchodzących latach nadal dynamicznie będzie rósł rynek zakupów online, jednak nie przełoży się to na wzrost zleceń realizowanych przez amerykańską pocztę. Według obecnych tendencji internauci w USA wybierają coraz częściej dostawy towarów realizowane przez prywatne firmy kurierskie, a nie przez listonoszy.

W raporcie CareerCast wśród zawodów zagrożonych są też pracownicy firm ubezpieczeniowych, jubilerzy, disc jockeye oraz programiści. Na listę trafili również dziennikarze radiowi i telewizyjni oraz reporterzy prasowi.

Według przewidywań zapotrzebowanie na wspomnianych pracowników mediów spadnie o 9-11 proc do 2024 r. Zdaniem ekspertów będzie to efekt rosnącego znaczenia mediów internetowych, którego nie zahamuje utrzymująca się na stosunkowo wysokim poziomie popularność kablówek i stacji radiowych.

W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Piotr Mazurkiewicz, partner w firmie rekrutacyjnej i analitycznej HRK, uważa, że przewidywania analityków CareerCast dotyczące dziennikarzy mogą się sprawdzić, ale pod pewnymi warunkami.

- Jeżeli traktujemy zawód dziennikarza radiowego czy telewizyjnego tradycyjnie widząc pod tym pojęciem osobę, która pracuje dla stacji telewizyjnej lub radiowej – to rzeczywiście możemy uznać, że w pewnej, choć może niekoniecznie dziesięcioletniej perspektywie czasowej zawód ten tak rozumiany odejdzie do lamusa – przyznaje Piotr Mazurkiewicz. -  Ma to związek przede wszystkim ze zmianą jaka w ogóle zachodzi na rynku mediów.

Według Mazurkiewicza utrzymywanie stacji telewizyjnych z całym sztabem ludzi, w tym nie tylko dziennikarzy, ale i m.in. ogromnych i skomplikowanych zespołów technicznych na razie jest jeszcze opłacalne. - Ale czy będzie takie za 10 -20 lat? - zastanawia się nasz rozmówca. - Już dziś najwięksi gracze na rynku coraz chętniej inwestują w węziej sprofilowane kanały oraz szukają swego miejsca w intrenecie. Ma to związek z wyraźnie zmieniającymi się oczekiwaniami odbiorców, którzy chcą treści dopasowanych do ich zainteresowań oraz dostępnych w dogodnym dla nich momencie. Wszystkie te wymogi spełniają programy emitowane w intrenecie. Już teraz widzimy sukces internetowych formuł telewizyjnych jak programy prowadzone przez Jarosława Kuźniara czy Tomasza Lisa w Onecie lub youtubowy kanał Mariusza Max Kolonko. I w tę właśnie stronę będzie podążać dziennikarstwo, także radiowo - telewizyjne.

W ocenie eksperta rynku pracy z HRK dziennikarze, którzy nie będą przywiązani do jednego medium, a będą podążać za swym odbiorcą znajdą go przede wszystkim w intrenecie i tam za nim pójdą.

- Nadal będą wykorzystywać najlepsze formuły przekazu, ale docierając do słuchacza czy widza nie przez tradycyjne, lecz nowoczesne kanały - przewiduje Mazurkiewicz. - Oznacza to, że zawód dziennikarza radiowo- telewizyjnego nie zniknie jako taki, ale ulegnie zmianie, zgodnie z kierunkiem rozwoju mediów. Oczywiście konsekwencją może być to, że część dziennikarzy nie odnajdzie się w nowych formułach, ale to już zupełnie inna opowieść.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze telewizyjni i reporterzy prasowi wśród najbardziej zagrożonych zawodów

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Neo
Za chwilę nikt nie będzie potrzebny...bo przestaniemy istnieć.
12 8
odpowiedź
User
Brunejrozzz
Telewizja informacyjna przetrwa jako jedyna. Skala do realizacji projektu i koszty z tym związane przerastają pojedynczych dziennikarzy a nawet grupy. Treść istotna tylko "tu i teraz" powoduje, że nie da się zastąpić relacji Live jakimś VOD - bo to już się zdeaktualizuje.

Poza tym taka proza - kancelaria prezydenta nie przyzna 10 tysięcy akredytacji...
10 8
odpowiedź
User
Romero
Sama treść i jakość informacji w tv to takie dno,że ludzie już zaczęli przechodzić do internetu. Przykład z 2017,pierwsze wydanie wiadomości/faktów w TV : spalony budynek, zabił siekierą, stracił palec przy odpalaniu petard,jechał pod wpływem alkohol itp.
Nic merytorycznie ciekawego,wzbogacając moją wiedzę tylko krew,pot i łzy - i totalne dno !
15 9
odpowiedź
User
dzf
No, ja też wczoraj widziałem "Fakty". Dwa czy trzy newsy polityczne - króciutkie - a dalej, że jakiś facet rozbił drogi samochód i tego typu pierdoły. TABLOID. Jak takie coś widzę w programie INFORMACYJNYM, to mam chęć roztrzaskać pilot.
12 8
odpowiedź
User
Gazety umierają na swoje zyczenie
Nie ma sie co dziwić. Jakość tekstów często beznadziejna. Prżeciez wielu dziennikarzy nie rozumie tego, co sami napisali.
11 9
odpowiedź