SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze z Francji krytykują reformę polskich mediów publicznych. SDP protestuje

Francuskie organizacje dziennikarskie skrytykowały projekt ustawy medialnej i reformę mediów publicznych w trakcie 29. Kongresu Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ), w którym uczestniczyło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. SDP zamierza złożyć protest.

fot. PixabayArticle

Kongres odbywał się w ubiegłym tygodniu w Angers we Francji. Na konferencji spotkali się dziennikarze z całego świata, a głównym tematem było bezpieczeństwo przedstawicieli mediów.

W ostatnim dniu światowego kongresu (10 czerwca) poruszono kwestię reformy mediów publicznych w Polsce. Jak relacjonuje obecne na kongresie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, wątek ten zgłosiły francuskie organizacje dziennikarskie SNJ, SNJ-CGF i CFDT Journalistes jako tzw. wniosek pilny, a dyskusja i głosowania zostały przeprowadzone tuż przed zakończeniem konferencji.

Organizacje zrzeszone w ramach IFJ mogły składać wnioski o dyskusję do 6 grudnia 2015 roku, czyli na 6 miesięcy przed rozpoczęciem kongresu, przez co delegaci mogli zapoznać się z ich treścią. Jak wyjaśnia SDP, zgłoszenie w ostatniej chwili wniosku pilnego o dyskusję nad reformą mediów publicznych w Polsce nie pozwoliło Stowarzyszeniu zapoznać się z nim.

- O godzinie 18:00, na 30 minut przed zakończeniem kongresu, rozpoczęła się dyskusja i głosowanie nad tzw. wnioskami pilnymi. Pilne wnioski mogą być zgłaszane do ostatniej chwili, nawet w dniu rozpoczęcia kongresu, a decyzję o tym, czy wniosek spełnia kryteria wniosku pilnego, podejmuje specjalnie powołana komisja ds. wniosków. Było 16 wniosków pilnych, tzn. na dyskusje i głosowanie nad wnioskiem przypadały średnio 2 minuty - relacjonuje SDP w piśmie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Sekretarz generalny SDP Stefan Truszczyński wezwał delegatów do odrzucenia wniosku francuskich stowarzyszeń, argumentując, że odnosi się on do ustawy, której ostateczny kształt nie jest jeszcze znany. - Wniosek przeszedł przy poparciu zaledwie kilku krajów. Większość wstrzymała się od głosu, głośno podkreślając, że nie rozumieją, co ma być głosowane - wyjaśnia SDP.

- Znakomita większość z obecnych na sali delegatów NIE ZNAŁA treści wniosku. Pudła z tekstami wniosków pilnych w j. angielskim, francuskim i hiszpańskim zostały wniesione na salę obrad kilkanaście minut wcześniej, część delegatów nie zdążyła nawet pobrać  tych tekstów, o zapoznaniu się z nimi nie mogło być mowy - czytamy w oświadczeniu.

SDP zamierza wystosować protest do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. IFJ zrzesza ponad 600 tys. dziennikarzy ze 140 krajów świata.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV
- PiS rozważa nałożenie abonamentu rtv na klientów kablówek i zniesienie rejestracji odbiorników. Ma to zwiększyć ściągalność

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze z Francji krytykują reformę polskich mediów publicznych. SDP protestuje

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marsjanin
A czy znana jest chociaż treść rezolucji, bo na razie nic niewiadomo
odpowiedź