SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziesięć najlepszych odcinków kultowego „Frasiera”

Z okazji premiery nowych odcinków serialu „Frasier”, które pojawią się w ofercie SkyShowtime już 3 listopada, przypominamy najlepsze odcinki sitcomu. W tym roku serial o ekscentrycznym psychiatrze, z główną rolą Kelseya Grammera, obchodził swoje 30. urodziny.

1. „Emerytura to morderstwo” – sezon 2, odcinek 13

Odcinek, który wyprzedził modę na true crime i pokazał, że nie każdy może być śledczym, o czym dzisiaj często zapominamy, słuchając kolejnych podcastów na temat prawdziwych zbrodni.

Martin (w tej roli John Mahoney), czyli ojciec Frasiera wiedzie żywot emeryta i nieco mu to doskwiera, zwłaszcza że jako policjant ciągle był w centrum wydarzeń. Wspomina jedną nierozwiązaną sprawę morderstwa, która mimo upływu lat jest dla niego źródłem frustracji. Gdy opowiada o niej Frasierowi i Daphne (Jane Leeves), obydwoje usiłują pomóc mu wpaść na jakiś trop. W tym samym czasie Martin odkrywa, kim był morderca i oczywiście Frasier uznaje, że jego pomysł na przebieg zbrodni jest taki sam jak ojca. Łatwo się domyślić, który z tej dwójki miał rację…

2. „Pokój Daphne” – sezon 2, odcinek 17

Świetna opowieść o wyznaczaniu granic. Z Frasierem i jego ojcem, mieszka Daphne, która jest fizjoterapeutką i pomocą domową (Frasier musiał znaleźć kogoś, kto pomoże mu w opiece nad ojcem po tym, gdy ten został postrzelony i musiał odejść z pracy w policji). Daphne ma pokój w innej części apartamentu, dlatego mało kto tam zagląda. Frasier zazwyczaj szanuje cudzą prywatność, ale przez przypadek trafia do pokoju Daphne i zostaje przez nią przyłapany na gorącym uczynku. Crane nie byłby sobą gdyby mimo próśb dziewczyny, nie zajrzał tam ponownie.

Odcinek doskonale pokazuje te niezręczne momenty, kiedy nie mamy złych intencji, ale w oczach innych wychodzimy na niedyskretnych plotkarzy. Ten motyw często w serialu powraca – Frasier chce tylko coś sprawdzić, zajrzeć na chwilę po coś i zostaje zdemaskowany jako rasowy intrygant.

3. „Frasier Grinch“ – sezon 3, odcinek 9

Frasier mieszka w Seattle, a jego syn w Bostonie. Gdy chłopiec ma przylecieć do ojca na święta, ten szuka dla niego idealnego prezentu. Wiadomo, jak to się skończy…

Ciekawsze jednak jest skonfrontowanie dawnych odcinków z tym, co zobaczymy w nowym sezonie. W latach 90. Frasier był niedzielnym ojcem, który widuje syna od czasu do czasu, a jedyne, na czym mu zależało, to edukacja dziecka. Nie bardzo dbał o relacje z nim, co zemści się na bohaterze na starość, gdy dorosły już Freddie nie będzie miał ochoty na kontakty z ojcem. Czy uda im się naprawić relacje? To jeden z motywów, który świetnie splata lata 90. ze współczesnymi i pokazuje, co było nie tak w ojcostwie Frasiera.

4. „Crane vs. Crane” – sezon 3, odcinek 19

Odcinek, który pokazuje rywalizację braci. Frasier i Niles (David Hyde Pierce) cały czas prześcigają się w udowadnianiu, który z nich jest zdolniejszym psychiatrą. Niles ma prywatną praktykę, a Frasier doradza słuchaczom swojej audycji. Jeden zazdrości drugiemu, tego czego sam nie ma, ale nie chce się do tego przyznać.

W końcu spotykają się jako eksperci na sali sądowej. Jeden broni klienta i jego decyzji, drugi je podważa. Który okaże się bardziej przenikliwy i spostrzegawczy?

5. „Odbicie głową” – sezon 4, odcinek 5

Niles zastępuje Frasiera podczas audycji radiowej i pomaga rozwiązać problem gwiazdora koszykówki. Ten jest mu dozgonnie wdzięczny i zaprasza Nilesa na mecz. Młodszy Craine jest zachwycony nowym kolegą, awansem do świata sportowców i wyjściem z szufladki nerda. Nie byłby sobą gdyby tego w jakiś sposób nie popsuł.

Oglądamy ciekawe studium kompleksów Nilesa i tego, jak nie radzi sobie z problemami, które rozwiązuje u swoich pacjentów. To wnikliwe spojrzenie na deficyty emocjonalne braci Craine’ów ciągle poszukujących kolejnego szczytu do osiągnięcia, żeby coś sobie i światu udowodnić.

6. „Trzy dni kondora” – sezon 4, odcinek 11

Frasier startuje w wyborach do rady wspólnoty mieszkaniowej. Jest bardzo nielubiany przez sąsiadów i mimo świetnych pomysłów, spychany jest na margines cyklicznych spotkań. Mimo to nie poddaje się i startuje w wyborach.

Wątki sąsiedzkie pokazują, że dla obcych Crainowie są zadufanymi w sobie przemądrzalcami, z którymi trudno się porozumieć. W gruncie rzeczy Frasier i Niles ciągle szukają czyjejś akceptacji, ale nie do końca zdają sobie z tego sprawę.

7. „Zmyślony przyjaciel Frasiera” – sezon 5, odcinek 1

Frasier po spontanicznym wyjeździe z Seattle wraca szczęśliwy, ponieważ poznał modelkę, z którą się spotyka. Wszystko układa się im idealnie, ale gdy o tym wspomina bratu, ojcu i znajomym, nikt mu nie wierzy. Po raz kolejny Frasier musi radzić sobie z frustracją i odrzuceniem.

To kolejny leitmotiv serialu – otoczenie poddaje słowa Frasiera w wątpliwość, a on jest przekonany, że na coś nie zasłużył, skoro inni w to nie dowierzają. Wbrew pozorom, niektóre odcinki kończyły się smutną puentą.

8. „Ojej” – sezon 6, odcinek 1

Frasier stracił pracę w radiu i nie rozumie, dlaczego do tego doszło. Popada w apatię, potem w depresję. Obserwujemy postępujące pogorszenie nastroju bohatera, a jego bliscy nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić.

Ciekawe studium depresji, pokazane w latach 90. gdy w serialach komediowych raczej nie poruszano tematów zdrowia psychicznego.

9. „Grają naszą piosenkę” – sezon 7, odcinek 13

Frasier usiłuje napisać jingiel promujący jego audycję radiową i jak zwykle popada w przesadę. Nie kończy się na spisaniu kilku wersów. Zatrudnia chór, wynajmuje muzyków i studio nagraniowe. Jego piosenka to monumentalne dzieło, ale koniec końców to krótka rymowanka Martina bardziej podoba się władzom radia.

Frasier znowu przesadza i stara się kupić przychylność innych nadmiarem. Nadmiarem dźwięków, wokalistów, dziełem zamiast krótką przyśpiewką.

10. „Dobrej nocy Seattle, część druga” – sezon 11, odcinek 24, finał

Odcinek finałowy zamyka większość wątków, ale historia głównego bohatera pozostaje zagadką. W ostatnich sekundach poznajemy dalszy plan Frasiera na życie i jest to zupełnie spontaniczna decyzja, jakiej nigdy wcześniej nie podjął.

Frasier Craine zostawił nas na blisko 20 latach w niepewności, ale w końcu wraca i dowiemy się, co u niego słychać. Premiera nowego sezonu 3 listopada na SkyShowtime.

Dołącz do dyskusji: Dziesięć najlepszych odcinków kultowego „Frasiera”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tara
Uwielbiam ten serial, odkąd tylko dawno temu pokazali go w Polsce, w telewizji. Zabawny, inteligentny, subtelnie grany, po prostu: super!
odpowiedź