SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się udanymi testami e-dowodu. Wnioski od 4 marca

Od 4 marca 2019 r. będzie można składać wnioski o wydanie e-dowodu - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. W miniony weekend przeprowadzone zostały testy z udziałem urzędników, którzy sprawdzali ich działanie w warunkach rzeczywistych. Jak zapewnia resort, przebiegły one pomyślnie.

PAP / Jacek Turczyk Article

Testy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz przedstawicielami MSWiA i PWPW.

W pierwszej turze działanie e-dowodu sprawdzano w Urzędzie Miasta Ełku. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, urzędnicy sprawdzali tam procedury związane z nowym dowodem: testowali jego działanie, przyjmowanie wniosku o jego wydanie, nadawanie przez obywatela kodu PIN dla dokumentu, jego zawieszanie, a także inne procesy związane z jego użyciem.

"Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany. Wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu." - stwierdził Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

>>> Elektroniczny dowód osobisty od marca 2019 roku

Resort zapowiedział, że podobne testy w kolejnych tygodniach przeprowadzane będą jeszcze z kilkudziesięcioma innymi urzędami. 28 stycznia br. Centralny Ośrodek Informatyki udostępni interaktywny kurs szkoleniowy dla urzędników. Na platformie działa też forum internetowe, na którym przedstawiciele gmin mogą się wymieniać doświadczeniami i zadawać pytania ekspertom z COI. Z końcem stycznia urzędnikom zostanie również udostępniony specjalny pakiet informacyjno-szkoleniowy.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca br. Dotychczasowe dokumenty zachowają ważność, a dowody z warstwą elektroniczną będą je zastępowały stopniowo, w miarę ich naturalnej wymiany, np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu lub jego utraty.

Użycie dowodu w urzędzie ma być zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód tak jak dotychczas.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji chwali się udanymi testami e-dowodu. Wnioski od 4 marca

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widzTVP
Sorry ale ja już dziękuję zostaję przy starym dowodzie.
13 8
odpowiedź
User
wolę po staremu
Wolę tradycyjną metodę - czyli opcja bez użycia warstwy elektronicznej, było dobrze nie narzekałem i niech tak pozostanie
11 8
odpowiedź