SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

easyJet i SkyEurope kontra PLL LOT

easyJet i SkyEurope są zaniepokojone krzywdzącymi praktykami PLL LOT

easyJet oraz SkyEurope wspólnie wyraziły zaniepokojenie krzywdzącymi praktykami stosowanymi przez Polskie Linie Lotnicze LOT, związanymi z przydzielaniem slotów (czasu na wykonanie operacji lotniczej) na lotnisku w Warszawie (dotyczy terminalu Etiuda) - czytamy  w komunikacie obu firm.

Koordynator slotów na lotnisku Okęcie, pracownik PLL LOT, planuje odebrać dotychczasowe sloty wszystkim liniom operującym z terminalu Etiuda. Obecnie są to easyJet, Germanwings, SkyEurope i Wizz Air. Planuje rozdać je na zasadzie loterii.

Taka loteria zagraża całości operacji prowadzonych przez istniejących przewoźników, ponieważ każdy z nich opublikował już rozkład letni na rok 2005, który został zatwierdzony przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL). Co więcej PPL w liście przesłanym do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wyraziło stanowczy sprzeciw wobec postępowania koordynatora slotów.
Ponadto, takie rozwiązanie jest nielegalne i sprzeczne z Rozporządzeniem Rady (EEC) numer 95/93 z dn. 18 stycznia 1993 nt. Wspólnych Zasad Alokacji Slotów na Lotniskach Wspólnoty.

easyJet i SkyEurope potępiają brak niezależności koordynatora slotów zatrudnianego i opłacanego przez PLL LOT. Próba zapewnienia Centralwings – firmie w pełni należącej do PLL LOT – dostępu do nisko-kosztowego terminala Etiuda kosztem istniejących przewoźników jest niedopuszczalne. Zarówno easyJet jak i SkyEurope zawsze działały w dobrej wierze i polegały na decyzjach podejmowanych Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL).

„Te krzywdzące działania podjęte przez Polskie Linie Lotnicze LOT zagrażają wiarygodności PPL jako spółki zarządzającej lotniskiem. Możemy konkurować z LOT’em i Centralwings na zasadach komercyjnych, jednak oczekujemy od nich poszanowania dla prawa Unii Europejskiej. Apelujemy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o jak najszybsze rozwiązanie tej kwestii” - powiedział Christian Mandl, Dyrektor Zarządzający SkyEurope Airlines.

Gyorgy Peto, dyrektor easyJet na Polskę i Węgry powiedział: „To są działania skierowane przeciwko konkurencji, do tego niezgodne z prawem europejskim. Podejmiemy wszystkie niezbędne działania, aby zapewnić równą walkę konkurencyjną.”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: easyJet i SkyEurope kontra PLL LOT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl