SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

EBOR zainteresowany kupnem obligacji Cyfrowego Polsatu, podpisano umowę ramową

Cyfrowy Polsat podpisał ramową umowę w sprawie możliwej sprzedaży obligacji Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju. Firma szykuje się do emisji obligacji o łącznej wartości 1 mld zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

W komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu stwierdzono, że podpisanie umowy ramowej jest związane z rozważaniem przez EBOR nabycia obligacji spółki. Zaznaczono, że umowa nie rodzi po stronie EBOR kontraktowego obowiązku kupna obligacji, a po stronie Cyfrowego Polsatu - obowiązku ich emisji.

Natomiast Cyfrowy Polsat w zawartym dokumencie zobowiązał się do działania zgodnie z wymogami działalności stosowanymi przez EBOR (EBRD Designated Performance Requirements) oraz wytycznymi antykorupcyjnymi EBOR. - Umowa ramowa określa również zobowiązania spółki, w szczególności w zakresie ponoszenia w okresie siedmiu lat od dnia ewentualnego nabycia obligacji spółki przez EBOR, wydatków inwestycyjnych na zwiększenie efektywności energetycznej w Polsce w kwocie nie mniejszej niż 50 proc. łącznej wartości nominalnej obligacji spółki, które zostałyby nabyte przez EBOR - dodano w komunikacie.

Umowa ramowa wygaśnie, jeśli EBOR nie zdecyduje się na kupno papierów dłużnych Cyfrowego Polsatu albo po ich nabyciu odsprzeda ich taką część, że wartość tych posiadanych spadnie poniżej poziomu wskazanego w umowie.

Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje za 1 mld zł, żeby refinansować zadłużenie

Pod koniec marca br. zarząd Cyfrowego Polsatu zdecydował, że spółka wyemituje niezabezpieczone obligacje o łącznej wartości do 1 mld zł, żeby refinansować zadłużenie z obligacji, które musi wykupić do lipca 2021 roku. Nowe obligacje będą sprzedawane na maksymalnie 7 lat.

- Intencją spółki jest przeprowadzenie emisji obligacji w ramach programu w drugim kwartale 2019 r., z zastrzeżeniem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych. Ostateczna decyzja spółki o dokonaniu emisji obligacji oraz jej warunków zostanie podjęta na etapie podejmowania odpowiedniej uchwały przez zarząd - zaznaczył zarząd firmy.

Na koniec ub.r. zadłużenie brutto Cyfrowego Polsatu miało wartość 11,26 mld zł, a odejmując 1,18 mld zł posiadanych przez firmę środków pieniężnych i ich ekwiwalentów było to 10,08 mld zł netto. Stosunek zadłużenia netto do zysku EBITDA spółki z ub.r. to 2,73.

Zdecydowaną większość zadłużenia firmy stanowi połączony kredyt terminowy, którego wartość na koniec ub.r. wynosiła 10,2 mld zł. W 2018 i 2019 roku spółka ma spłacić po nieco ponad 1 mld zł, a w 2022 roku - pozostałe 6,63 mld zł. Wiosną ub.r. zmieniła umowę kredytową, wydłużając okres spłaty do końca września 2022 roku oraz podwyższając poziom dopuszczalnego zlewarowania z 1,75 do 3.

Z kolei obligacje o wartości nominalnej 1 mld zł, które mają zostać wykupione w lipcu 2021 roku, są oprocentowane na stawkę WIBOR plus 2,5 proc.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: EBOR zainteresowany kupnem obligacji Cyfrowego Polsatu, podpisano umowę ramową

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Panie Solorzu otwieraj archiwa Polsatu!!!!!!!
2 1
odpowiedź
User
SHK
Panie Solorzu otwieraj archiwa Polsatu!!!!!!!

To jest telewizja komercyjna, archiwa można kupić.
0 0
odpowiedź
User
mietek
Polsad newz 11. Lat brak podwyżek pamiętajcie
0 0
odpowiedź