SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EBOR zainteresowany kupnem obligacji Cyfrowego Polsatu, podpisano umowę ramową

Cyfrowy Polsat podpisał ramową umowę w sprawie możliwej sprzedaży obligacji Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju. Firma szykuje się do emisji obligacji o łącznej wartości 1 mld zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu stwierdzono, że podpisanie umowy ramowej jest związane z rozważaniem przez EBOR nabycia obligacji spółki. Zaznaczono, że umowa nie rodzi po stronie EBOR kontraktowego obowiązku kupna obligacji, a po stronie Cyfrowego Polsatu - obowiązku ich emisji.

Natomiast Cyfrowy Polsat w zawartym dokumencie zobowiązał się do działania zgodnie z wymogami działalności stosowanymi przez EBOR (EBRD Designated Performance Requirements) oraz wytycznymi antykorupcyjnymi EBOR. - Umowa ramowa określa również zobowiązania spółki, w szczególności w zakresie ponoszenia w okresie siedmiu lat od dnia ewentualnego nabycia obligacji spółki przez EBOR, wydatków inwestycyjnych na zwiększenie efektywności energetycznej w Polsce w kwocie nie mniejszej niż 50 proc. łącznej wartości nominalnej obligacji spółki, które zostałyby nabyte przez EBOR - dodano w komunikacie.

Umowa ramowa wygaśnie, jeśli EBOR nie zdecyduje się na kupno papierów dłużnych Cyfrowego Polsatu albo po ich nabyciu odsprzeda ich taką część, że wartość tych posiadanych spadnie poniżej poziomu wskazanego w umowie.

Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje za 1 mld zł, żeby refinansować zadłużenie

Pod koniec marca br. zarząd Cyfrowego Polsatu zdecydował, że spółka wyemituje niezabezpieczone obligacje o łącznej wartości do 1 mld zł, żeby refinansować zadłużenie z obligacji, które musi wykupić do lipca 2021 roku. Nowe obligacje będą sprzedawane na maksymalnie 7 lat.

- Intencją spółki jest przeprowadzenie emisji obligacji w ramach programu w drugim kwartale 2019 r., z zastrzeżeniem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych. Ostateczna decyzja spółki o dokonaniu emisji obligacji oraz jej warunków zostanie podjęta na etapie podejmowania odpowiedniej uchwały przez zarząd - zaznaczył zarząd firmy.

Na koniec ub.r. zadłużenie brutto Cyfrowego Polsatu miało wartość 11,26 mld zł, a odejmując 1,18 mld zł posiadanych przez firmę środków pieniężnych i ich ekwiwalentów było to 10,08 mld zł netto. Stosunek zadłużenia netto do zysku EBITDA spółki z ub.r. to 2,73.

Zdecydowaną większość zadłużenia firmy stanowi połączony kredyt terminowy, którego wartość na koniec ub.r. wynosiła 10,2 mld zł. W 2018 i 2019 roku spółka ma spłacić po nieco ponad 1 mld zł, a w 2022 roku - pozostałe 6,63 mld zł. Wiosną ub.r. zmieniła umowę kredytową, wydłużając okres spłaty do końca września 2022 roku oraz podwyższając poziom dopuszczalnego zlewarowania z 1,75 do 3.

Z kolei obligacje o wartości nominalnej 1 mld zł, które mają zostać wykupione w lipcu 2021 roku, są oprocentowane na stawkę WIBOR plus 2,5 proc.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: EBOR zainteresowany kupnem obligacji Cyfrowego Polsatu, podpisano umowę ramową

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Panie Solorzu otwieraj archiwa Polsatu!!!!!!!
odpowiedź
User
SHK
Panie Solorzu otwieraj archiwa Polsatu!!!!!!!

To jest telewizja komercyjna, archiwa można kupić.
odpowiedź
User
mietek
Polsad newz 11. Lat brak podwyżek pamiętajcie
odpowiedź