SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Transmisje sportowe w telewizji publicznej zwiększają PKB

Europejska Unia Nadawców (EBU) zamówiła raport dotyczący wpływu transmisji sportowych w telewizjach publicznych na gospodarkę. Z badania Oxford Economics wynika, że ta działalność nadawców zwiększyła produkt krajowy brutto Europy o 4,9 mld euro. Pozwoliła też na utrzymanie 60 tys. miejsc pracy w 2022 roku.
 

Analiza objęła między innymi koszty zakupu praw telewizyjnych, produkcję transmisji, wydatki technologiczne, a także konsumpcyjne osób zaangażowanych w tą działalność. Zbadano także wpływ niekodowanych transmisji w mediach publicznych na popularność sponsoringu danych dyscyplin sportowych.

- Ten raport pokazuje, jak ważne są media publiczne dla ekosystemu sportowego w Europie. Dzięki łącznej potencjalnej widowni wynoszącej miliard ludzi, nasi członkowie dbają o to, aby sport miał jak największe zasięgi. Inspiruje to kolejne osoby do jego uprawiania - stwierdził Glen Killane, dyrektor wykonawczy Eurovision Sport.

Szczegółowe wyniki badania

Z raportu Oxford Economics wynika, że sama produkcja i nadawanie transmisji sportowych przez nadawców publicznych przyczyniła się do wzrostu PKB Europy o około 0,9 mld euro i dała 5 tys. miejsc pracy. Przeciętny pracownik obsługujący takie treści wygenerował wartość ekonomiczną w wysokości 166 tys. euro, a więc znacznie powyżej średniej regionalnej.

Policzono także wpływ pośredni na gospodarkę. Wydatki członków EBU na towary i usługi, w tym kamery, prawa telewizyjne, usługi montażowe i gastronomiczne dały dodatkowe 2,7 mld euro PKB i 38 tys. miejsc pracy w regionie. Kluczową rolę odegrały tutaj koszty licencji.

Dzięki wydatkom pracowników obsługujących transmisje sportowe i osób powiązanych pośrednio z tą częścią gospodarki, PKB zwiększył się o dodatkowe 1,4 mld euro. Dało to ponad 16 tys. miejsc pracy.

Sportowy serwis streamingowy od EBU

W lutym Europejska Unia Nadawców uruchomiła bezpłatny serwis streamingowy ze sportem – Eurovision Sport. Usługa jest dostępna w całej Europie na komputerach, a także urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. W dalszej perspektywie usługa ma pojawić się na telewizorach Smart TV.

Nowy serwis streamingowy pokazuje relacje z wielu sportów olimpijskich, od lekkoatletyki po gimnastykę, narciarstwo, pływanie i wiele innych. W planach są transmisje z Mistrzostw Świata z poszczególnych dyscyplin, jak i z Mistrzostw Europy. W niektórych przypadkach będą to mistrzostwa krajowe. Platforma zapowiada, że zapewni równość płci wszystkich treści sportowych. W ofercie będzie więc tyle samo transmisji z udziałem zawodniczek i zawodników.

Najbardziej atrakcyjne prawa sportowe, takie jak Liga Mistrzów, Premier League, Formuła 1 są w posiadaniu dostawców płatnej telewizji i serwisów streamingowych. Niekiedy dzięki sublicencjom, wybrane mecze najpopularniejszych lig są oferowane przez nadawców publicznych bezpłatnie. Tak było na przykład ze spotkaniami Ligi Mistrzów w TVP. Telewizja Polska pozyskała sublicencję od Telewizji Polsat. 

Dołącz do dyskusji: Transmisje sportowe w telewizji publicznej zwiększają PKB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl