SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po fuzji ze spółką giełdową Friz ma 41 proc. akcji Ekipa Holding, a Wujek Łuki - 20 proc.

W efekcie fuzji z notowanym na giełdzie Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym, Karol „Friz” Wiśniewski ma 41,2 proc. akcji Ekipa Holding, Łukasz Wojtyca (znany też jako Wujek Łuki) - 19,7 proc., a JR Holding - 13,4 proc.

Karol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z InstagramaArticle

W zeszłym tygodniu krakowski sąd zarejestrował fuzję tworzonej przez grupę infulencerów Ekipa Holding z notowanym na bocznym rynku warszawskiej giełdy Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym.

W efekcie Beskidzkie Biuro Inwestycyjne zmieniło nazwę na Ekipa Holding, a kapitał zakładowy firmy został podwyższony z 409,95 tys. zł do 4,08 mln zł poprzez emisję 36,707 mln nowych akcji z serii F w cenie emisyjnej 6,87 zł za sztukę.

W środę podano dane o trzech najważniejszych akcjonariuszach nowo powstałej spółki:
- Karol „Friz” Wiśniewski ma 16,816 mln akcji stanowiących 41,2 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu,
- Łukasz Wojtyca (znany też jako Wujek Łuki) - 8,033 mln akcji (19,68 proc. kapitału i głosów na walnym),
- JR Holding - 5,48 mln akcji (13,43 proc. kapitału i głosów na walnym).

Akcje dawnej Ekipy wymieniono na walory BBI

Skąd taki układ akcjonariatu Ekipa Holding? 36,707 mln nowych akcji z serii F objęli akcjonariusze dawnej spółki Ekipa Holding, w proporcji jeden nowy walor za trzy stare. A największe pakiety akcji dawnej Ekipy mieli Karol Wiśniewski i Łukasz Wojtyca.

Z kolei JR Holding był współwłaścicielem obu firm: w lutym ub.r. objął 12,3 mln akcji Ekipy Holding z nowej emisji stanowiących wówczas 11,97 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu, a potem kupił 1,38 mln walorów (33,68 proc. kapitału) Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego.

Dawna Ekipa Holding pozyskała jeszcze kolejnych inwestorów: w połowie ub.r. sprzedała akcje nowej emisji za 10,38 mln z, a pozyskane środki przeznaczyła w całości na rozwój.

Na fuzję z Ekipa Holding zgodzili się akcjonariusze BBI

Pod koniec kwietnia akcjonariusze Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego zaakceptowali warunki połączenia z Ekipa Holding. 33,7 proc. akcji BBI ma fundusz JR Holding, mniejszościowy akcjonariusz Ekipa Holding i doradca spółki w procesie wejścia na giełdę

- Mam nadzieję, że jesteśmy już na finiszu niezbędnych działań prawno-organizacyjnych i zakończymy wprowadzenie naszej spółki na rynek NewConnect. Czekamy na to z niecierpliwością i mogę zapewnić, że chcemy pokazać nową jakość w komunikacji spółki z inwestorami giełdowymi, poprzez m.in. edukację nowych, młodych inwestorów - skomentował Krzysztof Misiałkiewicz, prezes Ekipa Holding.

- Ponadto dobrze działający, zdywersyfikowany model biznesowy jaki mamy, powinien zadowolić obecnych i przyszłych akcjonariuszy. Chcemy się skupić na rozwoju wszystkich naszych segmentów - zapowiada.

Na potrzeby fuzji Ekipa Holding i Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego dokonano wyceny obu firm według stanu na 1 sierpnia. Wartość rynkowa Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego, a w oparciu o jego kurs giełdowy, została określona na 26,44 mln zł. We wtorek na koniec sesji giełdowej kurs BBI wynosił 9 zł, co dało kapitalizację w wysokości 36,89 mln zł. W środę kurs urósł do 11,4 zł, co daje kapitalizację na poziomie 46,73 mln zł. Do końca ub.r. cena utrzymywała się na pułapie 3-5 zł, a po zapowiedzi połączenia z Ekipą poszła w górę nawet do 18 zł na przełomie lutego i marca.

Natomiast wartość godziwa Ekipy Holding metodą wartości skorygowanej aktywów netto ustalono na 252,25 mln zł. Spółka Ekipa Holding od września ub.r. do 1 sierpnia br. zanotowała 651,1 tys. zł przychodów sprzedażowych, 832,5 tys. zł kosztów operacyjnych, 181,7 tys. zł straty operacyjnej i 128,6 tys. zł straty netto. Sporządzająca wycenę kancelaria biegłego rewidenta założyła, że przychody Ekipy Holding zwiększą się z 3 mln zł w br. do 120 mln zł w 2025 roku, a przy dużo słabszym wzroście kosztów operacyjnych (z 2 do 40 mln zł) jej zysk operacyjny pójdzie w górę z 1 do 80 mln zł.

Na tej podstawie wartość znaku towarowego Ekipa oszacowano na 240,97 mln zł. Natomiast JR Holding wycenę posiadanego pakietu akcji Ekipa Holding prawie trzykrotnie - do 47,35 mln zł. Dawało to kapitalizację spółki 423,89 mln zł.

Wróciły lody Ekipy

Na działalność Ekipa Holding składają się przede wszystkim kanały youtube’owe grupy twórców skupionych wokół Friza (za sprzedaż ich oferty reklamowej odpowiada spółka Ekipa Management) oraz sklep internetowy z odzieżą i gadżetami (zarządza nim spółka Ekipatonosi). W kwietniu Ekipa Holding podała swoje wyniki finansowe za ub.r.: osiągnęła 45,89 mln zł przychodów sprzedażowych, 12,13 mln zł zysku operacyjnego i 9,57 mln zł zysku netto.

Wiosną ub.r. hitem sprzedażowym były lody z marką Ekipa produkowane przez firmę Koral. Ich pierwsza partia natychmiast zniknęła ze sklepów, kolejne pojawiły się także w sieciach Biedronka i Lidl. Pod koniec kwietnia Koral uruchomił dodatkową linię produkcyjną, zapowiadając, że dzięki temu w ciągu doby będzie wytwarzanych milion sztuk lodów Ekipy. W lipcu ogłoszono, że firma Herlitz, wyprodukuje serię artykułów papierniczych zaprojektowanych przez członków Ekipy. Natomiast we wrześniu do sprzedaży trafiły Noranżady gazowane marki Ekipa, za ich produkcję odpowiada Krynica Vitamin.

W połowie ub.r. pojawiło się sporo zarzutów wobec działalności Ekipy, m.in. piosenek z jej „Sezon 3”, wysadzenia auta i spadku kursu Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego. Członkowie Ekipy odnieśli się do nich w obszernym materiale wideo. Weronika „Wersow” Sowa przyznała, że przez dwa lata bezprawnie korzystała z logo z sową, a Nowciax - że nie powinien kupować zabawki bezumownie wykorzystującej piosenkę Cypisa.

W ostatnich tygodniach w sklepach Biedronka pojawiły się w sprzedaży donuty pod marką Ekipa, ponadto do sprzedaży wróciły lody Ekipa.

Ekipa chce produkować gry wideo i serial animowany

W połowie ub.r. Karol Wiśniewski podczas konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wyjaśnił, że Ekipa Holding zdecydowała się na debiut giełdowy poprzez odwrotne przejęcie, a nie ofertę publiczną, żeby zaoszczędzić na czasie. - Bardzo duża część moich odbiorców to osoby już pełnoletnie, które nie są zainteresowane tym rynkiem (kapitałowym - przyp.). Wchodząc na giełdę, przyniesiemy całej giełdzie nową grupę ludzi, nowy kapitał - zauważył youtuber.

Wiśniewski podał, że w ub.r. Ekipatonosi osiągnęła ok. 10 mln zł przychodów i była rentowna, natomiast w br. notuje miesięcznie ok. 3 mln zł (odpowiada także za album muzyczny Ekipy, który ma ukazać się jeszcze w czerwcu).

Na początku u.br. Ekipa Holding prowadziła negocjacje z notowanym na giełdzie studiem All In! Games dotyczące współpracy przy przygotowaniu i wydaniu gry wideo, przy czym nie podjęto właściwej współpracy. Podpisała natomiast ramową umowę z notowanym na giełdzie studiem T-Bull, tworzącym głównie gry mobilne, dotyczącą wydania przynajmniej dwóch gier.

- Moim zdaniem potencjalnie najbardziej skalowalnym biznesem może być ten z grami - skomentował Karol Wiśniewski. - Mamy na to duży wpływ także dzięki naszej rozpoznawalności. Możemy rozpocząć tę machinę, która później jak taka kula śnieżna złapie z całego świata użytkowników gier - podkreślił.

Ponadto Ekipa Holding rozwija studio animacji filmów Pigeon Studios, które pracuje obecnie nad serialem animowanym. - Tam też może się dużo zadziać, tak naprawdę to też mogłaby być ta wiodąca spółka. Mamy bardzo duże ambicje, żeby zrobić takiego polskiego Disneya troszeczkę - stwierdził Wiśniewski.

- To też jest dosyć gruby temat, tam idą naprawdę wielkie pieniądze na te projekty. Myślę, że mogą przynieść naprawdę fajne rezultaty - ocenił. Ekipa kończy też przygotowywać album muzyczny oraz planuje produkować filmy fabularne.

Z kolei poprzez spółkę Ekipa Investments ASI zamierza realizować inwestycje w sektorach mediów i rozrywki. Karol Wiśniewski podał, że w holdingu pracuje obecnie na stałe ok. 40 osób.

Dołącz do dyskusji: Po fuzji ze spółką giełdową Friz ma 41 proc. akcji Ekipa Holding, a Wujek Łuki - 20 proc.

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tajson
Rodzice dzieciaków 7 - 13 lat .... , trzymajcie w cuglach swoje portfele, bo to wy finansujecie ten biznes. :)
odpowiedź
User
Finales
BBI, jesteś zwycięzcą :)
odpowiedź
User
Banda
Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic, razem mamy w sam raz, by zbudować domek z kart.
odpowiedź