SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekipa Holding z 1,5 mln zł kwartalnej straty, tłumaczy ją „zmianą modelu działania”

W zeszłym kwartale influencerska Ekipa Holding zanotowała 6,49 mln zł przychodów, a przy 7,77 mln zł kosztów operacyjnych jej strata netto sięgnęła 1,5 mln zł. Firma tłumaczy, że jest na minusie, bo zmienia swój model biznesowy.

Karol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z InstagramaKarol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z Instagrama

W trzech kwartałach br. Ekipa Holding przy 17,49 mln zł skonsolidowanych przychodów sprzedażowych i 18,47 mln zł miała 1,69 mln zł straty netto.

Na sprzedaż w minionym kwartale złożyło się 6,1 mln zł z produktów (m.in. usług reklamowych i licencji do swojej marki) oraz 383,3 tys. zł z towarów i materiałów (m.in. odzieży i gadżetów w sklepie internetowym Ekipy).

W raporcie Ekipa Holding wyliczono, że strata z zeszłego kwartału „jest m.in. spowodowana nakładami inwestycyjnymi w kierunku budowania szerokiego portfolio projektów z zakresu nowych mediów, produkcji filmowych oraz gamingu”.

W ogłoszonej pod koniec sierpnia strategii na lata 2022-24 firma zapowiedziała m.in. nowe produkty FMCG z jej marką, pierwszy z projektów fabularnych tworzonych przez Laniakea Pictures i kolejne sklepy stacjonarnej z odzieżą Ekipatonosi.

- Obrany produktowy kierunek wymusza na Spółce zwiększony budżet inwestycyjny w projekty, których premiery planowane są na lata 2023-2024. Eksploatacja youtubowego formatu projektu Ekipa, którą można było obserwować na przestrzeni ostatnich miesięcy potwierdza słuszność obranej przez Grupę strategii, polegającej na dywersyfikacji źródeł przychodów oraz inwestycjach w projekty kreując nowe IP - wyliczono w raporcie finansowym.

- Stoimy na stanowisku, że raportowane obecnie wyniki są związane z opisywanym okresem zmiany modelu działania i winny w horyzoncie najbliższych kwartałów ulec istotnej poprawie - podkreślono.

Ekipa w sporze z szóstką twórców

Pod koniec września Ekipa Holding poinformowała, że Maria Ryskala (znana pod pseudonimem Marcysia), Marta Błoch (ps. Murcix), Mateusz Trąbka (ps. Tromba), Jakub Patecki (ps. Patec), Mateusz Krzyżanowski (Mini Majk) i Kamil Chwastek (Poczciwy Krzychu) złożyli wypowiedzenia umów z firmą i jej spółką zależną Ekipa Management. Chodzi o długoterminowe umowy dotyczące zarządzania wizerunkami influencerów oraz kampaniami reklamowymi. Ekipa Holding podkreśliła, że po zweryfikowaniu złożonych dokumentów uznaje wypowiedzenia za „całkowicie bezskuteczne wobec braku istnienia podstaw prawnych oraz faktycznych do ich złożenia, mając na uwadze tak treść umów, jak i powszechnie obowiązujących przepisów prawa”.

Za to szóstka twórców podtrzymała swoje stanowisko. - Nie uznajemy reprezentacji EKIPA Holding SA ani podmiotów powiązanych z tą spółką. Mimo podejmowanych prób polubownego rozwiązania spornych kwestii, napotkaliśmy na opór władz spółki. Wypowiedzenie umów, jest konsekwencją nie przyjęcia propozycji porozumienia, jaką złożyliśmy zarządowi spółki - stwierdzili we wspólnym oświadczeniu. Zadeklarowali firmie „chęć dokończenia wszystkich komercyjnych projektów (o ile występowały) i profesjonalne wypełnienie naszych obowiązków względem podmiotów trzecich”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ekipa Holding pojawiła się na bocznym rynku giełdowym w połowie maja poprzez odwrotne przejęcie Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego. Krótko przedtem firma podała, że w ub.r. osiągnęła 45,89 mln zł przychodów sprzedażowych, 12,13 mln zł zysku operacyjnego i 9,57 mln zł zysku netto.

Pod koniec października akcjonariusze Ekipa Holding zgodzili się na zaplanowany przez zarząd skup akcji własnych: spółka ma nabyć do 1 mln walorów, wydając maksymalnie 3 mln zł i płacąc najwyżej 6,87 zł za sztukę.

To znacząco podbiło kurs giełdowy spółki, który zmalał z ok. 6,70 zł w połowie maja do 3,02 zł pod koniec września. Na początku października akcje podrożały nawet do 4,03 zł, natomiast w środę na koniec sesji kosztowały 3,46 zł, co daje kapitalizację w wysokości 141,2 mln zł.

41,21 proc. walorów Ekipa Holding ma Karol Wiśniewski (znany jako Friz), 19,68 proc. - Łukasz Wojtyca (Wujek Łuki), a 13,43 proc. - fundusz JR Holding.

Na koniec września spółka miała 249,29 mln zł aktywów trwałych, z czego 238,39 mln zł to wartość firmy, 6,39 mln zł - długoterminowe inwestycje finansowe, a 2,03 mln zł - środki trwałe. Z kolei krótkoterminowe aktywa finansowe wynosiły 19,83 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Ekipa Holding z 1,5 mln zł kwartalnej straty, tłumaczy ją „zmianą modelu działania”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
I5
A jeszcze niedawno wmawiano jaka to wspaniała inwestycja i jaka to perspektywiczna branża Ci cali "influencerzy". Kilku cwaniaków zarobiło na wahaniach kursów akcji, reszta bezpowrotnie utopiła kasę.
odpowiedź
User
Meg
Czekamy na upadek. Miejsce influencerow jest na smietniku a nie gieldzie
odpowiedź
User
widz555
No nawet nieźle widać tę zmianę modelu biznesowego: drastyczny wzrost wynagrodzeń.
odpowiedź