SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekipa z kwartalną stratą, na giełdzie przeceniona o jedną trzecią

Kurs akcji influencerskiej Ekipy Holding przez trzy miesiące obecności na giełdzie spadł o 35 proc. Firma ma podobną wycenę, jak półtora roku temu spółka Beskidzkie Biuro Inwestycyjne, poprzez fuzję z którą weszła na rynek giełdowy. W zeszłym kwartale Ekipa zanotowała 182 tys. zł straty netto.

Karol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z InstagramaArticle

Ekipa Holding na bocznym rynku warszawskiej giełdy pojawiła się w połowie maja, po tym jak sąd zatwierdził jej połączenie z notowaną na tym rynku spółką Beskidzkie Biuro Inwestycyjne.

Fuzję przeprowadzono poprzez tzw. odwrotne przejęcie: Beskidzkie Biuro Inwestycyjne w zamian za swoje nowe akcje wchłonęło Ekipę wraz z całym jej majątkiem, po czym przejęło jej nazwę i statut. Kapitał zakładowy firmy podwyższono z 409,95 tys. zł do 4,08 mln zł poprzez emisję 36,707 mln nowych akcji z serii F w cenie emisyjnej 6,87 zł za sztukę.

Po ogłoszeniu fuzji akcja BBI za 18 zł, teraz kurs Ekipy to 4 zł

11 maja, gdy sąd zatwierdził fuzję, kurs firmy wynosił 6,62 zł. Na krótko wzrósł powyżej 7 zł, po czym nastąpiły systematyczne spadki. W połowie lipca cena zmalała poniżej 5 zł, a 12 sierpnia wynosiła już tylko 4,02 zł.

W zeszły piątek na zamknięciu notowań za walor spółki płacono 4,06 zł, co oznacza spadek o 34,7 proc. od 11 maja.

Kiedy na przełomie 2020 i 2021 roku zapowiedziano, że Ekipa Holding połączy się z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym, kurs tej drugiej spółki z niecałych 4 zł poszybował nawet do 18 zł. Przez kilka miesięcy utrzymywał się na pułapie kilkunastu zł, po czym wpadł w trend spadkowy - we wrześniu ub.r. zmalał poniżej 10 zł, a pod koniec grudnia wynosił już jedynie 5,22 zł. Potem odbił w górę, na krótko przekraczając 8 zł.

Natomiast spadki w ostatnich miesiącach nastąpiły przy stosunkowo niewielkich obrotach - od początku czerwca dzienny handel akcjami spółki tylko parokrotnie przekroczył 50 tys. zł, a raz wyniósł ponad 100 tys. zł - 12 lipca właścicieli zmieniły walory o łącznej wartości 110,7 tys. zł.

Akcje należące do Friza warte 40 mln zł mniej

Po finalizacji fuzji w akcjonariacie Ekipy Holding ujawniło się trzech głównych inwestorów. Karol „Friz” Wiśniewski, lider Ekipy, ma 41,21 proc. walorów spółki.

19,68 proc. należy do Łukasza Wojtycy (znanego też jako „Wujek Łuki”), a 13,43 proc. do firmy inwestycyjnej JR Holding Januarego Ciszewskiego, która przez ponad rok pomagała Ekipie przy połączeniu z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym.

Wraz ze spadkiem ceny akcji Ekipy Holding skurczyła się wycena pakietów posiadanych przez największych inwestorów. Przy kursie z 11 maja 16,82 mln zł akcji należących do Friza było wartych 111,32 mln zł, a teraz jest to już tylko 68,11 mln zł.

Wycena pakietu należącego do Łukasza Wojtycy spadła z 53,17 do 32,53 mln zł, a tego należącego do JR Holding - z 36,28 do 22,19 mln zł. Żaden z tych akcjonariuszy nie dokupywał ani nie sprzedawał walorów spółki.

Z kapitalizacji całej firmy ubyło natomiast ponad 100 mln zł - przy kursie z 11 maja wynosiła 270,14 mln zł, a obecnie - 165 mln zł.

Przez kwartał 1 mln zł wpływów sprzedażowych

Ekipie Holding na giełdzie w ostatnich tygodniach nie pomogły z pewnością dwa wydarzeniach. Pod koniec lipca Friz zapowiedział, że Ekipa nie będzie już działała w dotychczasowej formule.

- Wspólny projekt się kończy i każdy samodzielnie wybiera swoja następną drogę. Niektórych droga pokrywa sie z moja, wtedy naturalnie mocno działamy, niektórzy obierają swoja, nową drogę niezależną z kolejnymi celami Ekipy - opisał. - Tak jak w szkole, masz ziomali ale szkoła się kończy, każdy ma inne cele i pewnie z częścią trzymasz kontakt prywatny, ale na lekcje (jakby do pracy) już razem nie chodzicie - dodał.

Friz zaznaczył, że chce się skoncentrować na swoich nowych projektach. - Wole zrobić dla was jakiś projekt, dać wam trochę fajnych wrażeń. Skupmy się na nowych, fajnych projektach i im dajmy im tą całą uwage, ja tak zamierzam i chciałbym, żebyście i wy wspierali i poświęcili uwage wszystkim projektom każdej osoby, która brała udzial w projekcie dom ekipy! - stwierdził.

Ekipa Holding nie wypuściła żadnego komunikatu dla inwestorów w tej sprawie. Zdziwiło to niektórych analityków i dziennikarzy opisujących rynki kapitałowe.

Natomiast w zeszłym tygodniu firma opublikowała pierwsze sprawozdanie finansowe od debiutu giełdowego. W minionym kwartale osiągnęła 993,1 tys. zł przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów i 10,11 mln zł ze zmiany stanu produktów.

Koszty operacyjne wyniosły 10,66 mln zł, z czego 6,43 mln zł przeznaczono na usługi obce, 1,82 mln zł na wynagrodzenia, 489,5 tys. zł na amortyzację, 414,8 tys. zł na zużycie materiałów i energii, a 116,3 tys. zł na podatku i opłaty. Pozostałe koszty rodzajowe sięgnęły 747 tys. zł, a wartość sprzedanych towarów i materiałów - 550,6 tys. zł.

Firma zanotowała 445,8 tys. zł zysku sprzedażowego i 181,3 tys. zł zysku operacyjnego, a po odliczeniu 429,6 tys. zł podatku dochodowego była na minusie - strata netto wyniosła 181,7 tys. zł.

1,6 mln zł na inwestycje

W zeszłym kwartale holding zanotował 4,51 mln zł wpływów z działalności inwestycyjnej. To głównie efekt przeniesienia 4,87 mln zł ze spółki holdingowej do jej firmy zależnej Ekipa Investments ASI w zamian za jej nowe udziały.

Ekipa Investments w lipcu podała, że łącznie z nowej emisji udziałów pozyskała 9,3 mln zł, które planuje zainwestować w startupy na wczesnym etapie rozwoju z branży technologii, mediów i e-commerce.

Z kolei wydatki inwestycyjne Ekipa Holding sięgnęły 1,62 mln zł, z czego 285,8 tys. zł przeznaczono na kupno wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych.

Na koniec czerwca spółka miała 23,23 mln zł wolnych środków pieniężnych, wobec 18,72 mln zł kwartał wcześniej. Jej aktywa wyceniono na 260,64 mln zł, z czego aż 238,39 mln zł to wartość samej spółki, określona na podstawie wyceny przygotowanej na potrzeby fuzji.

Krótkoterminowe aktywa finansowe Ekipy Holding wynosiły 16,2 mln zł, a długoterminowe - 3,67 mln zł.

W sprzedaży donuty i lody Ekipy

Z czego oprócz reklam przy materiałach publikowanych w social media zarabia Ekipa? Firma sprzedała swoją markę do oznaczenia kilku produktów: lodów (latem ub.r. hitem sprzedażowym były Lody Ekipy produkowane przez Koral, wiosną br. pojawiła się ich kolejna odsłona), przyborów szkolnych wytwarzanych przez spółkę Herlitz, oranżad produkowanych przez Krynica Vitamin i donutów, które wiosną br. wprowadzono do sprzedaży w sklepach Biedronka.

Spółka zależna Ekipatonosi prowadzi natomiast kilka sklepów internetowych z odzieżą i akcesoriami (Ekipatonosi.pl, Genzie.store, Krakowkings.store i Indeste.pl), a GGbay kończy prace nad grą mobilną „My Dino Friend”, której pierwszą wersję już udostępniono.

Ekipa Holding planuje też produkcję filmów, seriali i animacji. Jej spółka Laniakea Pictures realizuje sześć takich projektów, najważniejszym jest serial oparty na motywie dinozaurów, którego fabuła ma zostać przeniesiona także do serii komiksów, wielotomowej powieści i zbioru opowiadań. Natomiast serial ma być dystrybuowany w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

W kwietniu Ekipa Holding podała swoje wyniki finansowe za ub.r.: osiągnęła 45,89 mln zł przychodów sprzedażowych, 12,13 mln zł zysku operacyjnego i 9,57 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Ekipa z kwartalną stratą, na giełdzie przeceniona o jedną trzecią

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zygmunt
kto to?
aaa to ta wydmuszka marketingowa
odpowiedź
User
Jj
Czyli biznes na głupawych dzieciakach, które nie wiedzą co to jest 10 przykazań, ale co 10 min oglądają telefon.
odpowiedź
User
Rumburak
Tak się robi kasę na naiwniakach. Lekko, łatwo i przyjemnie.
Za rok te akcje będą warte 0,00 zł.
odpowiedź