SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy podchodzą ostrożnie do ekologicznych deklaracji marek

Co trzeci konsument nie wierzy w szczerość marek, które reklamują się jako ekologiczne i walczące z problemami środowiska naturalnego i klimatu - wynika z drugiej edycji badania Ekobarometr agencji badawczej SW Research.

Article

Blisko połowa konsumentów zetknęła się w ciągu ostatniego miesiąca z reklamą wykorzystującą motywy ekologiczne (48 proc. – pomiar I; 32 proc. – pomiar II). Najczęściej były to symbole i ikony (41 proc.), nowe bardziej przyjazne środowisku opakowania (40 proc.), a także nazwa produktu zawierająca dopisek BIO lub EKO (39 proc.).

Co Polacy myślą o "zielonym" marketingu

Okazuje się jednak, że "zielony" marketing budzi wątpliwości części konsumentów. Z badania SW Research wynika, że w ciągu trzech miesięcy znacznie spadła liczba osób mających pozytywny stosunek do reklam z elementami ekologicznymi (55 proc. vs. 68 proc.). Ponadto wzrósł z 24 proc. do 32 proc. odsetek respondentów, którzy nie wierzą w szczerość takich reklam i uważają, że pokazywana w nich ekologia to tylko zabieg marketingowy.

Jednocześnie co czwarty Polak uważa, że reklamy ekologiczne przyczyniają się do wzrostu świadomości ludzi na temat problemów dotyczących środowiska. 35 proc. badanych z kolei uważa takie przekazy za dobry pomysł przynoszący korzyści firmie i klientom.

- Skutki zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatu odczuwamy na co dzień. Eksperci alarmują, że zostało już niewiele czasu, aby zapobiec katastrofie klimatycznej. Nadszedł czas, kiedy same deklaracje nie wystarczą, trzeba działać. Wiele firm podeszło do tego na poważnie i stara się zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko, zachęcając do tego również swoich klientów oraz partnerów biznesowych. Niestety nie brakuje też przykładów nieuczciwych praktyk, które służą wyłącznie maksymalizacji zysków, jednoczenie niwecząc wysiłki wszystkich tych, którym dobro naszej planety rzeczywiście leży na sercu - komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu SW Research.

Polacy są coraz bardziej zaznajomieni z pojęciem "greenwashingu", czyli takimi działaniami firmy lub marki, które mają na celu jedynie utworzenie wrażenia, że produkt jest wytworzony w poszanowaniu środowiska naturalnego. 16 proc. badanych wskazało prawidłową definicję "greenwashingu", to wynik wyższy o 5 p.p. w stosunku do pomiaru marcowego Ekobarometru.

Najbardziej ekologiczne branże

Z ochroną środowiska kojarzone są przede wszystkim branże związane z żywnością i zdrowiem. Zdaniem ponad połowy respondentów w swojej promocji do ekologii nawiązuje branża napojów i wody (odnotowano istotny wzrost – 54 proc. vs. 38 proc. wskazań).

Zdaniem 44 proc. uczestników Ekobarometru takie treści w działaniach marketingowych wykorzystuje również sektor produktów dla dzieci (33 proc. – pomiar I), 43 proc. wskazuje rolnictwo, hodowlę zwierząt i uprawę roślin (40 proc. – pomiar I), a 36 proc. branżę beauty (31 proc. – pomiar).

Badanie ma charakter cykliczny (trackingowy). Prezentowane wyniki dotyczące obszaru komunikacji marketingowej są zestawieniem dwóch pomiarów zrealizowanych przez SW RESEARCH w czerwcu (4-24.06.2020 r.) oraz w marcu (2-24.03.2020 r.) metodą wywiadów on-line (CAWI). W ramach badania przeprowadzono w sumie 2 991 ankiet (pomiar II – 1 515, pomiar I – 1 476) z użytkownikami panelu badawczego SW Panel. Realizacja kolejnej fali planowana jest we wrześniu 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Polacy podchodzą ostrożnie do ekologicznych deklaracji marek

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Radek
Mamy dość ekologii!
odpowiedź
User
Radek
Koniec ekologii
odpowiedź