SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eksporterzy czekają na zmiany w prawie (wideo)

Eksporterzy chcą nowych regulacji dotyczących ubezpieczeń przedsiębiorców zależnych i nowelizację rozporządzenia o polskim pochodzeniu towarów i usług. Zdaniem Zygmunta Kostkiewicza, prezesa Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych zmiany są raczej drobne, ale ułatwią eksporterom dostęp do dofinansowania inwestycji oraz ubezpieczeń. - W tej kadencji klimat do zmian jest dobry - dodaje.

Eksporterzy czekają na zmiany w prawie (wideo)

 - Spodziewamy się pewnych zmian legislacyjnych. Pozwoliłyby one nam uczynić bardziej operacyjnymi niektóre istniejące już rozwiązania, np. ubezpieczenie przedsiębiorców zależnych, które dzisiaj jest praktycznie martwe, ponieważ rozwiązanie przyjęte abstrahuje nieco od rzeczywistości prawnej krajów, w których miałoby być stosowane - wyjaśnia Zygmunt Kostkiewicz, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Do wprowadzenia takich zmian wymagana jest jednak nowelizacja ustawy. W Ministerstwie Gospodarki rozpoczynają się również prace nad zmianą treści rozporządzenia o "polskości" eksportowanych towarów i usług. Zgodnie z dokumentem z 2001 roku warunkiem skorzystania z ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa jest spełnienie wymogu polskiego pochodzenia produktu eksportowanego.

 - Zmiana w rozporządzeniu pozwoli pewne rzeczy wyprostować i ułatwić polskim eksporterom korzystanie z naszych usług w takich przypadkach, które w tej chwili z powodu różnych wątpliwości nie mogą być objęte ubezpieczeniem ze względu na brzmienie tego rozporządzenia o polskości towarów - mówi Zygmunt Kostkiewicz.

Zdaniem prezesa KUKE, dzięki nowelizacji pewnych przepisów polscy eksporterzy zyskają łatwiejszy dostęp do ubezpieczeń eksportowych.

 - Dotyczy to eliminacji pewnych barier i wyjaśnienia sytuacji, które utrudniają polskim eksporterom objęcie danej transakcji naszym ubezpieczeniem albo utrudniają bankom sfinansowanie takiej transakcji. Mówimy tu raczej o drobnych zmianach regulacyjnych, ale wbrew pozorom mogą się przyłożyć na łatwiejszą dostępność dofinansowania eksportu oraz ubezpieczeń - wyjaśnia prezes KUKE.

Zarówno eksporterzy, jak i Korporacja mają nadzieje, że nowe przepisy zostaną przyjęte jeszcze w tej kadencji.

 - W poprzedniej kadencji nie bardzo był klimat do tych zmian. Wydaje się, że w tej kadencji ten klimat jest. Zarówno Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów jest coraz bliższe decyzji, żeby tego typu prace nad zmianą ustawy rozpocząć - podkreśla Zygmunt Kostkiewicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eksporterzy czekają na zmiany w prawie (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl