SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekstraklasa wypłaciła klubom 225 mln zł za zeszły sezon, 31,3 mln zł dla Legii Warszawa

Kluby grające w zakończonym właśnie sezonie PKO BP Ekstraklasy od organizującej rozgrywki spółki otrzymały rekordową kwotę 225 mln zł. Mistrz Legia Warszawa dostał 31,3 mln zł, wicemistrz Lech Poznań - 26,45 mln zł, a trzeci Piast Gliwice - 20,9 mln zł.

- Już na początku sezonu cieszyliśmy się z poziomu umów z nadawcami i sponsorami oraz oczekiwanych wysokich wypłat dla klubów. Nie spodziewaliśmy się jednak, że w trakcie sezonu przyjdzie nam stoczyć prawdziwy bój w obronie tych budżetów. Rekordowe środki, które wypłacamy obecnie klubom, to swego rodzaju nagroda za ogromny wysiłek włożony we wznowienie i dokończenie rozgrywek po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa - komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy.

Środki, które firma pozyskała od sponsorów ligi i transmitujących ją Canal+ Polska i Telewizji Polskiej, są dzielone zgodnie z zasadami zmienionymi przed rokiem. 44 proc. łącznej kwoty jest dzielone między kluby po równo, 35,5 proc. zależy od wyniku sportowego w mijającym sezonie, 20 proc. - od wyników w kilku poprzednich sezonach, a 2,5 proc. trafia do klubów, które wystawiają do gry najwięcej młodych zawodników (jest to dotowane w ramach programu Pro Junior System).

Legia Warszawa, która w sezonie zakończonym w zeszły weekend zdobyła tytuł mistrzowski, dostała od Ekstraklasy. 31,3 mln zł. Drugi w tabeli Lech Poznań otrzymał 26,45 mln zł, a trzeci Piast Gliwice - 20,9 mln zł.

Natomiast po mniej niż 9 mln zł trafiło do spadkowiczów ŁKS-u Łódź (8,15 mln zł) i Arki Gdynia (8,57 mln zł), a także do Wisły Płock (8,8 mln zł) i Rakowa Częstochowa (8,88 mln zł).

- Mamy za sobą bardzo ciężki okres, kiedy w wyniku epidemii Covid-19 w marcu rozgrywki zostały zawieszone, a w konsekwencji możliwość realizacji kontraktów z naszymi partnerami stanęła pod dużym znakiem zapytania. Jednak ogromny wkład pracy po stronie Ekstraklasy i wszystkich klubów, które bardzo mocno się zaangażowały i wytypowały do prac sztabu kryzysowego wysokiej klasy ekspertów, a także bliska współpraca z PZPN i rządem sprawiły, że mogliśmy przygotować przemyślany i efektywny plan powrotu do rozgrywek - podkreśla Marcin Animucki.

65 mln zł więcej dzięki nowej umowie telewizyjnej i kolejnym sponsorom

Z końcem sezonu 2018/2019 Ekstraklasa wypłaciła klubom ponad 155 mln zł (plus 4,3 mln zł w barterze), z czego najwięcej, po ponad 15 mln zł, otrzymały ówczesny mistrz Polski Piast Gliwice i wicemistrz Legia Warszawa. Niedługo potem spółka przelała jeszcze do podziału 5 mln zł wynikające z dodatkowych projektów sponsorskich.

Wzrost przekazanej kwoty do 225 mln zł za zeszły sezon wynika głównie z nowej umowy na transmisje z PKO BP Ekstraklasy. W ramach kontraktu wszystkie mecze są pokazywane w stacjach Canal+ (w tym celu uruchomiono dwa nowe kanały), a po jednym spotkaniu z każdej kolejki i skróty wszystkich w Telewizji Polskiej. Nadawcy płacą za to 250 mln zł (według nieoficjalnych doniesień na TVP przypada ok. 40 mln zł) rocznie, z czego 25 mln zł to koszty produkcji transmisji realizowanych przez spółkę zależną Ekstraklasy.

Z początkiem minionego sezonu sponsorem tytularnym rozgrywek został PKO Bank Polski, a mająca poprzednio taki status marka Lotto została sponsorem głównym. W lipcu ub.r. partnerem oficjalnym rozgrywek został Stihl, a w październiku - Orlen.

Od połowy 2018 do połowy ub.r. grupa kapitałowa Ekstraklasa zanotowała wzrost przychodów o 10,5 proc. do 229,9 mln oraz 7,12 mln zł zysku netto (wobec 4,17 mln zł rok wcześniej). 68,4 proc. wpływów dała jej sprzedaż praw mediowych (głównie nadawcom telewizyjnym), 15,1 proc. - produkcja transmisji przez spółkę zależną Ekstraklasa Live, a 8,5 proc. pochodziło od sponsorów.

Dołącz do dyskusji: Ekstraklasa wypłaciła klubom 225 mln zł za zeszły sezon, 31,3 mln zł dla Legii Warszawa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Za co? Przecież 10 letnie chopoki pod blokiem lepiej w gałę grają niż te żelusie
odpowiedź