SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elbląg inwestuje miliony w szerokopasmowy internet

43 mln złotych będzie kosztować budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli korzystać z 20 stanowisk bezpłatnego dostępu do internetu oraz z 8 hotspotów, czyli obszarów bezprzewodowego dostępu do sieci.

Elbląg inwestuje miliony w szerokopasmowy internet

Projekt budowy miejskiej szerokopasmowej sieci w Elblągu jest dofinansowany z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013. Dofinansowanie może maksymalnie wynieść 85 procent.

Obecnie rozpoczęła się budowa części infrastrukturalnej, pozwalającej na dostęp do szerokopasmowego internetu. Prace polegające na wykonaniu kanalizacji teletechnicznych, instalacji elektrycznych, klimatyzacji, adaptacji części pomieszczeń do zainstalowania internetu oraz położenia samego światłowodu wykonuje konsorcjum firm. Są to: Przedsiębiorstwo Budownictwa Telekomunikacyjnego Zachód sp z o.o. i Elektromont S.A. Koszt robót wyniesie 12 mln 800 tys. zł.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na dostawę urządzeń, dzięki którym będzie możliwe włączenie sieci.

Szerokopasmowy internet w Elblągu pozwoli połączyć w sieć 161 samorządowych jednostek. Mieszkańcy będą mieli także bezpłatny dostęp do stanowisk internetowych w bibliotekach, bursach szkolnych, urzędzie miejskim, informacji turystycznej, szpitalu miejskim i na lodowisku. Oprócz tego będą mogli korzystać z hotspotów, czyli stref bezprzewodowego dostępu do internetu.

Jak tłumaczy rzeczniczka urzędu miasta w Elblągu Joanna Urbaniak, dzięki wybudowaniu kanalizacji teletechnicznej zainteresowane podmioty będą mogły dzierżawić do niej dostęp i podłączać budynki mieszkalne oraz firmy.

Łącza szerokopasmowe oznaczają bardzo szybkie połączenia o dużej przepustowości, które umożliwiają korzystanie z całej gamy usług z różnych dziedzin życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elbląg inwestuje miliony w szerokopasmowy internet

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cc
A dzieci w Elblągu nie mają co jeść
odpowiedź
User
Aral
W dzielnicy Elbląg Krasny Las TP proponuje 512kb.Dobra szykość jak na XXI wiek.
odpowiedź