SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Elektrim w ub.r. miał 459 mln zł straty i 1,2 mld zł z przepływów pieniężnych

W ub.r. grupa kapitałowa Elektrim zanotowała 458,8 mln zł straty netto oraz 1,18 mld zł z tytułu przepływów pieniężnych. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Zygmunt Solorz, kontrolujący też właścicielsko Cyfrowy Polsat i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Zygmunt Solorz Article

Wybrane dane finansowe Elektrimu podano w projekcie uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy, zaplanowane na 27 czerwca.

Cała grupa kapitałowa zanotowała w ub.r. 458,78 mln zł straty netto oraz 1,18 mld zł z tytułu przepływów pieniężnych. Na koniec ub.r. miała kapitał własny wynoszący 1,69 mld zł, a jej bilans aktywów i pasywów wynosił 7,46 mld zł.

Sama spółka Elektrim zanotowała w ub.r. 112,68 mln zł straty netto oraz 1,08 mld zł z przepływów pieniężnych. Na koniec grudnia jej bilans aktywów i pasywów wykazywał 1,47 mld zł.

W projektach uchwał zapisano, że zeszłoroczna strata spółki ma zostać pokryta z zysków w przyszłości.

Elektrim jest właścicielem m.in. spółki Port Praski, która realizuje inwestycję deweloperską na należących do niej terenach (ok. 40 hektarów) w Warszawie niedaleko PGE Narodowego. Ponadto Elektrim ma 0,39 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów- Adamów-Konin. Zygmunt Solorz za pośrednictwem Elektrimu, a także spółek Argumenol Investment, Trigon XIX FIZ i Embud, ma łącznie 51 proc. akcji ZE PAK.

Solorz posiada akcje stanowiące 81,4 proc. kapitału Elektrimu, ponadto jest przewodniczącym rady nadzorczej spółki. W radzie są też Krzysztof Pawelec (jako wiceprzewodniczący), Józef Birka, Andrzej Papis i Norbert Walkiewicz. Natomiast prezesem Elektrimu jest Wojciech Piskorz, a w zarządzie jest jeszcze Iwona Tabakiernik-Wysłocka.

Elektrim to dawny „cesarz spekulacji”, zablokowany na giełdzie od 11 lat

Elektrim to jedna z najbardziej znanych spółek z pierwszej dekady działania warszawskiej giełdy. Jako jedna z kilku firm był obecny na giełdzie od pierwszego dnia notowań w 1992 roku. W latach 90. inwestował w wiele branż, miał ponad 150 spółek zależnych.

W drugiej połowie lat 90. Elektrim kupił udziały operatora sieci mobilnej Era GSM, potem przemianowanego na Polską Telefonię Cyfrową (obecnie T-Mobile Polska). O udziały firmy toczył przez wiele lat spory prawne m.in. z Deutsche Telekom i Vivendi. Ostatecznie w 2010 roku kontrolę nad PTC przejął Deutsche Telekom, a Elektrim dostał odszkodowanie.

Od końcówki lat 90. kurs giełdowy Elektrimu był bardzo zmienny, dlatego spółka zyskała miano „cesarza spekulacji”. W minionej dekadzie cena jej akcji mocno rosła lub malała w zależności od rozstrzygnięć na kolejnych etapach sporu dotyczącego PTC. W szczytowym momencie w marcu 2000 roku za walor firmy płacono 70 zł, natomiast we wrześniu 2002 roku - poniżej 2 zł, a potem przez ponad rok - ok. 3-5 zł.

W 2007 roku Elektrim złożył wniosek o upadłość układową, zaakceptowany przez sąd. W styczniu 2008 roku wstrzymano handel akcjami spółki na warszawskiej giełdzie, w ostatnim dniu notowań walor kosztował 6,01 zł.

Przyczyną upadłości Elektrimu były ogromne zobowiązania. W raporcie za 2015 rok spółka podała, że jej zadłużenie wynosi ok. 900 mln zł. Ponadto urzędy skarbowe domagają się od firmy i jej podmiotów zależnych 1,3 mld zł zaległych podatków. Elektrim zaskarżył te decyzje do sądu administracyjnego.

Solorz kilka razy chciał przejąć pełną kontrolę nad Elektrimem

Zygmunt Solorz jest współwłaścicielem Elektrimu od 2003 roku, kiedy kupił ponad 30 proc. akcji spółki od BRE Banku (obecnie to mBank) i Multico. Obecnie ma ok. 80 proc. jej akcji.

Biznesmen w ostatnich latach parokrotnie próbował skupić pozostałe walory Elektrimu i wycofać go z giełdy. Kilka miesięcy przed wstrzymaniem w styczniu 2008 roku handlu akcjami spółki ogłosił wezwanie do ich sprzedaży, oferował 7,81 zł za sztukę. Nie udało mu się kupić odpowiednio dużo walorów, żeby zdjąć firmę z giełdy.

W 2017 roku Zygmunt Solorz próbował przeprowadzić dużą emisję akcji Elektrimu bez prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy. Zaprotestowali przeciw temu mniejszościowi akcjonariusze, zwracając uwagę, że Solorz wspólnie z nowym inwestorem będzie mógł przekroczyć 90 proc. udziału w kapitale firmy, dzięki czemu zyska możliwość przymusowego wykupu pozostałych akcji. Emisji nie udało się zrealizować.

Kolejna próba nastąpiła w lipcu ub.r.: należąca do Zygmunta Solorza firma Karswell ogłosiła, że chce kupić 9,69 mln akcji Elektrimu stanowiących 11,57 proc. kapitału. Za jeden walor oferowała 14 zł. Do sprzedaży zgłosili się posiadacze 2,49 mln akcji stanowiących 2,98 proc. akcji Elektrimu. Spółka Solorza kupiła je za 34,91 mln zł.

W efekcie biznesmen poprzez swoje firmy jest posiadaczem 68,18 mln akcji Elektrimu stanowiących 81,4 proc. jego kapitału.

Problemy firm Solorza spoza mediów i telekomunikacji

Zygmunt Solorz od wielu lat jest w czołówce najbogatszych Polaków. Na początku br. „Forbes” oszacował majątek biznesmena na 10,01 mld zł, co dało mu drugą pozycję, za Michałem Sołowowem, w zestawieniu najbardziej majętnych Polaków.

Zdecydowaną większość zasobów Solorza stanowią akcje Cyfrowego Polsatu - właściciela m.in. Cyfrowego Polsatu, Telewizji Polsat, Polkomtelu, a od połowy ub.r. także kontrolnego pakietu akcji Netii i Eleven Sports. Biznesmen bezpośrednio i poprzez swoje spółki ma 57,3 proc. kapitału Cyfrowego Polsatu.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. W kwietniu br. zmieniły się jej władze: Tobiasa Solorza na stanowisku prezesa zastąpił Mirosław Błaszczyk, a członek zarządu Maciej Stec awansował na wiceprezesa. Ponadto zarząd spółki zgodził się na zaproponowaną przez Zygmunta Solorza politykę dywidendową, zgodnie z którą przez najbliższe trzy lata będzie wypłacała inwestorom po 594,8 mln zł rocznie, z czego 341 mln zł (według obecnej struktury akcjonariatu) będzie trafiać do Solorza.

Znacznie gorzej radzą sobie firmy Zygmunta Solorz spoza branży mediów i telekomunikacji. Wiosną grupa kapitałowa Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (Solorz jest jej większościowym akcjonariuszem) zdecydowała się dokonać odpisów w wysokości 376 mln zł w związku z utratą wartości rzeczowych aktywów trwałych. Firma wyjaśniła, że powodem odpisu są przede wszystkim zmiany prawne powodujące wzrost kosztów emisji CO2, co odczuła już w ub.r.

W lutym zarząd ZE PAK wstrzymał indywidualne premie uznaniowe dla pracowników. - Sytuacja na rynku energii stała się trudna i skomplikowana wciąż nie ma możliwości jasnego określenia jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość - uzasadniono. Ponadto na początku br. firmy odeszli prezes Adam Kłapszta i członek zarządu Elżbieta Niebisz.

W połowie kwietnia br. z zarządu ZE PAK zrezygnowali prezes Marcin Ginel i wiceprezes Aneta Lato-Żuchowska. Do pełnienia obowiązków prezesa został oddelegowany z rady nadzorczej Henryk Sobierajski, wcześniej przez wiele lat szef informacji i publicystyki w Telewizji Polsat.

Z kolei należący do Zygmunta Solorz Plus Bank w 2017 roku osiągnął wzrost wyniku z odsetek (ze 110,4 do 126,7 mln zł) oraz spadek wyniku z opłat i prowizji (z 14,2 do 13,8 mln zł). Jego strata brutto zwiększyła się w skali roku z 13,3 do 126,9 mln zł, a strata netto - z 12,1 do 110,3 mln zł. Przyczyniły się do tego głównie duże odpisy wartość netto kredytów i pożyczek: w 2016 roku wyniosły one 46,8 mln zł, a rok później - 173,5 mln zł.

- Nie jesteśmy zainteresowani przejęciami w sektorze bankowym, skupiamy się na naszej głównej działalności, czyli rozwoju w sektorze mediów i telekomunikacji - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl w grudniu ub.r. Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat i Zygmunta Solorza. Odnosił się wtedy do plotek, które pojawiły się po ujawnieniu informacji o spotkaniu Solorza z premierem Mateuszem Morawieckim pod koniec października ub.r.

Dołącz do dyskusji: Elektrim w ub.r. miał 459 mln zł straty i 1,2 mld zł z przepływów pieniężnych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Panie Solorzu otwieraj Pan archiwa Polsatu!!!!!!!!!
8 1
odpowiedź
User
Adrian
Panie Solorzu otwieraj Pan archiwa Polsatu!!!!!!!!!
Wszystko jest w ipli.
6 0
odpowiedź
User
Andi
Panie Solorzu bądź pan człowiekiem i daj zgodę propozycjom PAE Porozumienia Akcjonariuszy Elektrimu w sprawach powrotu na giełdę i zwrotu do spółki wyprowadzonych bezprawnie z niej sreber.
11 0
odpowiedź