SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elektroniczny dowód osobisty od marca 2019 roku

Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, dzięki którym od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Operacja wymiany dokumentów na nowe ma potrwać 10 lat, a e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Fot.: Ministerstwo CyfryzacjiArticle

O planach wprowadzenia nowego „plastikowego” dowodu osobistego z dołączoną do niego warstwą elektroniczną poinformował niedawno w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji (MC) gdy okazało się, że rząd nie ma w planach rozwijania projektu mobilnego dowodu osobistego zastępującego w pełni tradycyjny dokument tożsamości.

Teraz poinformowano, że Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Ta decyzja umożliwia wprowadzenie do obiegu nowego e-dowodu w formie fizycznego dokumentu wyposażonego w dodatkowe funkcje cyfrowe.

Jak informuje MC w komunikacie proces wymiany dowodów rozpocznie się w marcu 2019 r., będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Właściciel dowodu osobistego obecnego wzoru według zapowiedzi będzie mógł go wymienić na dowód osobisty z warstwą elektroniczną, jeżeli jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego będzie chciał posługiwać się dowodem elektronicznym.

MC przekonuje, że wprowadzany dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dokument zostanie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej („profil osobisty”), który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN). Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat i osobę, która po osiągnięciu pełnoletności została częściowo ubezwłasnowolniona).

W zapowiedzianym dowodzie mają być zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym („podpisem osobistym”). Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”.

E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co według planów pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym. Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która ma zapewnić szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elektroniczny dowód osobisty od marca 2019 roku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Ciekawe, czy zabezpieczenia tego dowodu będą odporne na kryptoanalizę kwantową. Coś mi się wydaje, że nie.
odpowiedź
User
taka_prawda
Ło jakie to brzydkie... Mam nadzieję, że to tylko wizualizacja.

Nie jestem fanem tego rządu, ale jak wprowadzą co Boni nie mógł zrobić w 8 lat, to będę pod wrażeniem...
odpowiedź
User
gość3344
Ja nie chcem takiego dowodu. Chyba że organy państwowe zabezpieczą obywateli przed złodziejami, oszustami. (np. branie pożyczek na cudze dane osobowe)
odpowiedź
User
Ryszard
Właśnie wymieniłem dowód. Przedstawiłem porządne i fajne zdjęcie. To co jest w nowym dowodzie to jakaś rozmyta plama nie twarz.
Będę żądał wymiany dowodu.
Poza tym nowy dowód, jego układ i liternictwo jest dużo brzydsze od poprzedniego.
odpowiedź