SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elektrownia słoneczna na dachach bloków we Wrocławiu, mniejsze rachunki za prąd

W stolicy Dolnego Śląska powstała Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Jest to prawdopodobnie największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Z dostarczanego z niej prądu korzysta 15 tys. mieszkańców spółdzielni, a roczne opłaty za prąd udało się zmniejszyć z 425 tys. zł do 120 tys. zł.

Article

Pierwsza instalacja z paneli słonecznych została zamontowana na dachu bloku przy ul. Świeradowskiej 65 w maju 2016 r. Były to 153 panele o mocy 40 kW. Projekt wart 240 tys. zł został sfinansowany ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Był to pierwszy etap powstającej Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, w ramach której planowano zainstalować 2771 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni ok. 0,5 hektara na 35 budynkach. Instalacja ta ma obecnie moc 739 kWp i działa w pełni od roku.


Energia słoneczna z paneli zasila windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie.
Projekt sfinansowano z dotacji otrzymanej od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (1,7 mln zł) i pożyczki (2,5 mln zł). Mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów związanych z inwestycją. Gdy pożyczka zostanie spłacona, wówczas opłaty za prąd obniżą się średnio o ok.75 proc.

Przez rok elektrownia wyprodukowała o 10 proc. więcej energii niż zakładano – 760 tys. kWh energii elektrycznej. Dzięki temu roczny koszt energii elektrycznej zmniejszył się z 425 tys. zł do 120 tys. zł. Pozwoliło to dodatkowo ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 600 ton rocznie.


Planowane są kolejne inwestycje, m.in. rozbudowa elektrowni i uruchomienie (pilotażowo) w czterech budynkach pomp ciepła, które miałyby produkować energię do podgrzewania wody.

Dołącz do dyskusji: Elektrownia słoneczna na dachach bloków we Wrocławiu, mniejsze rachunki za prąd

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
Ja się dopiero niedawno zainteresowałem sposobami na oszczędzanie energii. Okazało się, że bardzo dużo zmieniło, jak postanowiliśmy wziąć innego dostawcę. Teraz mamy pulsar energia i mega jesteśmy zadowoleni, bo mniej płacimy, a to najważniejsze.
odpowiedź