SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na stałe dyrektorem Instytutu Teatralnego

Z początkiem listopada Elżbieta Wrotnowska-Gmyz została powołana na pięcioletnią kadencją jako dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Przez ostatnie miesiące pełniła już obowiązki dyrektora placówki.

Od lewej: Wanda Zwinogrodzka i Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, fot. Danuta MatlochArticle

Nominację na stanowisko dyrektorem Instytutu Teatralnego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz odebrała od wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej.

Wrotnowska-Gmyz pełniła obowiązki szefowej Instytutu Teatralnego już od kwietnia br., została powołana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. W komunikacie resortu kultury podano, że zamierza kontynuować najcenniejsze elementy programowe z dorobku poprzednich dyrektorów Instytutu: Macieja Nowaka i Doroty Buchwald. Jako nowe projekty i zadania wymieniono utworzenie centrum służącego digitalizacji zbiorów teatralnych archiwaliów, zainicjowanie prac nad naukowym opracowaniem historii teatru polskiego (problematyki dotychczas niepodjętej w Polsce) oraz wzmocnienie systemowego wsparcia młodych twórców teatru.

Poprzednio przez 11 lat Elżbieta Wrotnowska-Gmyz pracowała w Narodowym Centrum Kultury. Pełniła tam kolejno funkcje koordynatora projektów, p.o. kierownika i zastępca kierownika działu Programowego, a od 2012 roku jako kierownik działu edukacji kulturalnej oraz zastępcy dyrektora NCK ds. projektów edukacyjnych.

W latach 2006-2007 była koordynatorem ministerialnego konkursu na wystawienie dzieł klasyki polskiej i obcej. Wcześniej pracowała już w Instytucie Teatralnym - organizowała przeglądy teatralne, wykłady i spotkania, wizyty studyjne przedstawicieli zagranicznych środowisk teatralnych w Polsce, zajmowała się również współpracą międzynarodową.

Pracowała też jako kustosz w dziale dokumentacji teatralnej Związku Artystów Scen Polskich. Ukończyła wydział Wiedzy o Teatrze warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Prywatnie Wrotnowska-Gmyz jest żoną Cezarego Gmyza, korespondenta Telewizji Polskiej w Berlinie i publicysty „Do Rzeczy”. - Duma - skomentował Cezary Gmyz jej połowanie na dyrektora Instytutu Teatralnego.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na stałe dyrektorem Instytutu Teatralnego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl