SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emigrować za pracą najczęściej chcą młodzi, głównie do Niemiec, Wlk. Brytanii i Holandii

Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd z kraju w celu zarobkowym w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. 75% osób mających takie plany to osoby poniżej 35. roku życia. Wśród chętnych do wyjazdu są też częściej osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej są nadal kraje UE, a w szczególności Niemcy, Wielka Brytania i Holandia - wynika z badania Millward Brown.

Article

1/5 badanych aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy (pracujących, bezrobotnych, uczących się, na urlopach  macierzyńskich i wychowawczych, bez emerytów i prowadzących dom) rozważa emigrację za pracą w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 5% badanych rozważa taki wyjazd "zdecydowanie".

Mężczyźni częściej niż kobiety rozważają szukanie pracy za granicą (56% vs. 44% rozważających wyjazd). Podobnie osoby młode: 74% rozważających wyjazd ma mniej niż 35 lat, a 40% jest w wieku od 18 do 24 lat. Praca za granicą to też kusząca perspektywa dla mieszkańców mniejszych miast (do 100 tys. mieszkańców), którzy stanowią połowę rozważających emigrację zarobkową.


26% rozważających wyjazd to bezrobotni, podczas gdy pracujący to 29% tej grupy. Prawie dwukrotnie więcej osób zatrudnionych na pełen etat deklarowało chęć wyjazdu (22%) w porównaniu do pracujących na zasadach umowy o dzieło, zlecenie, czy w niepełnym wymiarze godzin (12%). Najliczniejszą grupą pod względem statusu, deklarującą chęć wyjazdu, są osoby uczące się, które stanowią 31% rozważających wyjazd zarobkowy w ciągu najbliższego roku.


Zdecydowanym i najczęstszym powodem (wskazanym przez 84% badanych) emigracji zarobkowej są wyższe wynagrodzenia. W dalszej kolejności wskazywane były powody związane z korzystniejszymi warunkami do życia i pracy, w tym m.in. wyższy standard życia (33%), możliwość podróżowania i zwiedzania świata (23%), lepsza służba zdrowia (22%), czy lepsze warunki socjalne (18%).

Istotnym czynnikiem motywującym do wyjazdu dla Polaków jest również środowisko zawodowe. 26% badanych wskazało szersze perspektywy rozwoju kariery jako powód motywujący do wyjazdu z Polski, 23% uznało za motywujący brak odpowiedniej pracy w Polsce, a 14% wskazało na wyższy poziom kultury zawodowej.


Natomiast najważniejszym powodem pozostania w Polsce jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół (68%). W dalszej kolejności chęci do wyjazdu studzi atrakcyjna praca w kraju (30%). Badani wskazywali także na istotne powody, które nie tylko skłaniają do pozostania w kraju, ale nawet w przypadku ewentualnych chęci do wyjazdu, mogą stanowić bariery do podjęcia pracy za granicą. Są to przede wszystkim: brak znajomości języków obcych (29%), brak odpowiednich kwalifikacji do pracy za granicą (11%) oraz przekonanie o niewielkiej szansie na znalezienie atrakcyjnej pracy (10%).


Wśród najczęściej wskazywanych krajów emigracji zarobkowej dominowały państwa UE (83%). Na czele najbardziej popularnych znalazły się Niemcy (26%), Wielka Brytania (24%) i Holandia (23%).

Badanie zostało przeprowadzone przez instytut Millward Brown na zlecenie Work Service w dniach 26-30 września 2014 r. za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATIBUS), na próbie N=636 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1001 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Dokładność wyników zależy od liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=636 to +/- 3,96%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emigrować za pracą najczęściej chcą młodzi, głównie do Niemiec, Wlk. Brytanii i Holandii

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AA
połÓdniowy, gratuluje :D
odpowiedź